Antinobelove ceny tento rok ocenili tekuté mačky aj veľké uši
- 19:38 17.09.2017
- Harvard

Veda rok čo rok odpovedá na záhadné otázky, ktoré vyplývajú zo zvedavej povahy človeka. Niektoré vedecké výskumy sa však na svet okolo nás pozerajú s humorom.
Ig Nobelove ceny sú ocenenia, ktoré parodujú skutočnú Nobelovu cenu. Časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravdepodobných výskumov) ich každoročne udeľuje za neobvyklé alebo triviálne výsledky vedeckých štúdií.
Na tohtoročnej ceremónii, ktorá sa konala 14. septembra na Harvardovej univerzite, vedci z piatich kontinentov predstavili svoje výskumy so snahou uspieť u poroty, ktorá nehodnotila len ich výsledok, ale aj mieru, do akej vyvolávali úsmev na tvári.
Obrad moderoval jeho tvorca Marc Abrahams, ktorý je zároveň editorom časopisu Annals of Improbable Research. Tento rok hľadal víťazov v týchto ketegóriách:
- Fyzika
- Mier
- Ekonómia
- Anatómia
- Biológia
- Prúdenie (pohyb tekutín)
- Výživa
- Medicína
- Myslenie
- Pôrodníctvo
Víťazi si domov priniesli ručne vyrobenú sošku Nobelovej ceny, vrch ktorej zdobil červený otáznik. Ešte viac ich ale zrejme potešila 10-triliónová odmena v Zimbabweských dolároch (v prepočte na Eurá zhruba 3 centy).
Veľké uši a tekuté mačky
Víťazi ankety sa na pódiu mohli v krátkom príhovore poďakovať za ocenenie a stručne opísať, na čo sa vo výskume zamerali. Ak ich príhovor presiahol 60 sekúnd, prerušila ich 8-ročná slečna so slovami „Prosím, skončite už, ste veľmi nudní!“
Vedci sa tak s publikom mohli podeliť o svetové problémy, ktoré ich pri výskume zaujali: či sú mačky tekutého aj pevného skupenstva zároveň, prečo majú starí muži neúmerne veľké uši, ako kontakt s krokodílom ovplyvňuje náchylnosť človeka ku gemblerstvu alebo prečo niektorých ľudí znechucuje syr.
Porota rozhodne nemala ľahkú úlohu pri vyberaní tých najlepších spomedzi množstva uchádzačov. O cenu bojoval napríklad aj výskum, ktorý pozoroval hrnček kávy. Šokujúcim odhalením malo byť to, že ak kráčate dozadu a nesiete pritom v ruke kávu, hladina nápoja v hrnčeku sa začne triasť a nadskakovať.
Možno sa pýtate, kto si zo slávnostného udeľovania odniesol domov významnú cenu za mier. Nuž, nemohol to byť niekto iný, ako muž, ktorý vďaka rozsiahlemu výskumu dokázal, že spánková apnea a chrápanie sa dá vyliečiť pomocou hry na hudobný nástroj didgeridoo.
Niektoré záverečné reči sa dokonca končili odvážnymi tvrdeniami typu „Hovoriaci roboti sú vnímaní ako tupci,“ alebo „Neistota je jedinou istotou. Asi.“
Hoci sa môže zdať, že vedci nedostali dostatočnú príležitosť prezentovať pred publikom svoj prínosný výskum, Abrahams sa vyjadril jasne a trefne: „Ich úspechy zreteľne hovoria za nich.“

Tento rodičovský zlozvyk ničí mozog detí a zvyšuje riziko depresie
Nová štúdia poukazuje na rizikové správanie rodičov, ktoré ohrozuje vývoj ich detí.

Britka vysúdila za prirovnanie k Darthovi Vaderovi odškodné viac než 34.000 eur
Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby (NHS) získala odškodné viac než 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

Tieto základné potraviny o pár rokov zmiznú z obchodov. Čo budeme namiesto nich jesť?
V najbližších desaťročiach nám hrozí, že bežná zelenina a ovocie už nebudú dostupné.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.