Francúzska vláda sa nepoddá tlaku a bude presadzovať reformu trhu práce
- 12:21 13.09.2017
- Paríž

Francúzska ministerka práce Muriel Pénicaudová dnes vyhlásila, že vláda sa nepoddá tlaku odborov a pouličných demonštrácií a bude pokračovať v zamýšľanej reforme pracovného trhu.
Ministerka to uviedla v dnešnom rozhovore pre rozhlasovú stanicu RMC. Interview sa odohralo deň po tom, ako sa v utorok na celom území Francúzska na výzvu odborových organizácií konali demonštrácie proti zmenám v zákonníku práce, navrhovaným vládou prezidenta Emmanuela Macrona.
„Myslím si, že každý chápe, že táto reforma... je dôsledkom prísľubov, ktoré dal Macron v predvolebnej kampani. Macron bol zvolený,“ uviedla Pénicaudová. Dodala, že „vláda bude realizovať to, o čo ju francúzsky ľud (vo voľbách) žiadal, a tak nebudú žiadne ústupky“.
Podľa ministerstva vnútra sa do stredajších protestov na celom území Francúzska zapojilo približne 223.000 ľudí. Podľa odborového zväzu CGT, ktorý bol hlavným organizátorom týchto akcií, sa však zišlo v uliciach francúzskych miest až pol milióna protestujúcich. Štrajky, na ktoré taktiež vyzvala CGT, mali len obmedzený dosah, konštatovala agentúra DPA.
Navrhovaná reforma zákonníka práce napr. uprednostňuje, aby sa o pracovných podmienkach rokovalo na úrovni samotných firiem, nielen v rámci celého odvetvia, ako to bolo doteraz. Reforma tiež umožní menším firmám, aby viedli kolektívne vyjednávanie priamo so zamestnancami alebo nimi zvolenými zástupcami, nie s odbormi. Macronom presadzovaná reforma súčasne znižuje právomoci odborov a dáva firmám voľnejšiu ruku napr. pri prepúšťaní zamestnancov, ako aj pri zosúlaďovaní pracovnej doby a odmeňovania zamestnancov v závislosti od situácie na trhu práce.
„Toto nie zákonník práce, ale zákon, ktorý dáva plné práva zamestnávateľom,“ uviedol predseda odborov CGT Philippe Martinez v nedeľnom rozhovore pre denník Le Parisien.
Reforma zákonníka práce je prvou veľkou legislatívnou iniciatívou prezidenta Macrona od jeho nástupu do funkcie v máji tohto roku. Jej hlavným cieľom je znížiť nezamestnanosť a urobiť zmeny v dôchodkovom systéme.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.