Katalánci žijúci v zahraničí začali poštou voliť v referende o nezávislosti
- 14:20 11.09.2017
- Barcelona

Katalánci žijúci v zahraničí začali dnes poštou hlasovať v referende o nezávislosti tohto regiónu, ktoré ústredná španielska vláda v Madride označuje za protizákonné. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na katalánskeho ministra zahraničných vecí Raüla Romevu, ktorý potvrdil, že "referendum sa už začalo", a dodal, že "katalánska komunita, ktorá žije v cudzine, už začala hlasovať".
Bližšie podrobnosti Romeva neuviedol.
AP vysvetlila, že Katalánci, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí, mohli požiadať o možnosť hlasovať poštou v referende vypísanom na 1. októbra.
Predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont uviedol, že ak v referende vypísanom na 1. októbra zvíťazí tábor prívržencov nezávislosti Katalánska, „získame právo byť vypočutí Európskou úniou“.
Španielsky ústavný súd svojím rozhodnutím zo 7. septembra zrušil zákon, ktorý deň predtým schválil regionálny katalánsky parlament.
Katalánsko, ktoré je kľúčovou ekonomickou silou Španielska, tvrdí, že ho Madrid ťahá „k zemi“ a lepšie by sa mu vodilo ako samostatnému štátu.
V Barcelone sa dnes očakáva veľký pochod na podporu nezávislosti Katalánska a práva jeho obyvateľov vysloviť sa v tejto veci prostredníctvom referenda. Pochod sa uskutoční v deň osláv národného sviatku, ale v čase, keď v tomto regióne badať rozkol ohľadom plánov na odštiepenie sa od zvyšku Španielska.
Dokazujú to aj výsledky najnovšieho prieskumu, podľa ktorého väčšina obyvateľstva Katalánska vníma navrhované referendum o jeho nezávislosti ako protiprávne.
Podľa výsledkov prieskumu uskutočneného pre španielsky denník El País považuje 56 percent Kataláncov referendum, plánované na 1. októbra, v jeho súčasnej podobe za protiprávne alebo neopodstatnené.
Rovnaké percento spomedzi 1000 respondentov uviedlo, že miestna separatistická vláda by mala zmeniť svoju stratégiu a začať rokovať s ústrednou vládou v Madride.
Dnešný Národný deň Katalánska (katalánsky: La Diada de Catalunya) je pripomenutím porážky katalánskych jednotiek počas vojny o španielske dedičstvo z roku 1714.
Dňa 11. septembra 1714 katalánske jednotky po 14-mesačnom obliehaní Barcelony kapitulovali pred vojskom Filipa V. Španielskeho z rodu Bourbonovcov.
Tento sviatok bol oficiálne obnovený v roku 1980 autonómnou vládou Katalánska (Generalitat de Catalunya). Stalo sa tak po prinavrátení autonómnych práv po skončení Francovej diktatúry.
Organizácie podporujúce katalánsku nezávislosť a politické strany kladú v tento deň kvetinové vence k pamätníku vodcov obrany mesta Rafaelovi Casanovovi a generálovi Josepovi Moraguesovi ako hold za ich odvážny boj proti vojskám Filipa V.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.