Výskumníci si myslia, že našli jednoduchý liek na plešatosť

Ak máte pocit, že začínate plešivieť, výsledky nového výskumu vás potešia. Vedci našli spôsob, ako liečiť stratu vlasov.
Výskumníci na univerzite v Kalifornii robili štúdie na myšiach a objavili nový spôsob, ako stimulovať rast vlasov. Zistili, že po zvýšení produkcie laktátu vo vlasových bunkách začali folikuly znovu rásť.
Štúdia publikovaná v časopise Nature ukázala, že vlasové bunky sú úplne odlišné od ostatných kožných buniek v tele. Tieto bunky produkujú glukózu zvanú pyruvát, ktorá v prípade, že je poslaná do mitochondrie, môže skutočne pomôcť rastu vlasov.
Heather Christofk, spoluautorka štúdie, v štúdii uváza:
„Naše pozorovania metabolizmu vlasových folikulových kmeňových buniek nás priviedli k tomu, aby sme preskúmali, či genetické znižovanie vstupu pyruvátu do mitochondrií prinúti vlasové folikulové kmeňové bunky produkovať viac laktátu, a či by to aktivovalo bunky a vlasy by rástli rýchlejšie.“
Teóriu overili na dvoch skupinách myší, pričom jedna skupina produkovala a druhá neprodukovala laktát. Skupina bez laktátu mala problém s rastom srsti, zatiaľ čo skupina s laktátmi zaznamenala zvýšenie rastu vlasov.
William Lowry, ďalší autor štúdie, dodáva:
„Nikto predtým nevedel, že zvýšenie alebo zníženie laktátu bude mať vplyv na vlasové folikulové kmeňové bunky. Keď sme zistili, ako zmena produkcie laktátu u myší ovplyvnila rast vlasov, viedlo nás to k hľadaniu možných liekov, ktoré by mohli byť aplikované na pokožku a mali rovnaký účinok.“
Vedcom sa teraz podarilo identifikovať dva rôzne lieky, ktoré by mohli pomôcť ľuďom trpiacim vypadávaním vlasov. Nazývajú sa RCGD423 a UK5099 a pomáhajú vlasom produkovať laktát. Zatiaľ však neboli testované na ľuďoch.
Aimee Flores, hlavná autorka štúdie, hovorí:
„Myšlienka používania liekov na stimuláciu rastu vlasov vlasovými folikulovými kmeňovými bunkami je veľmi nádejná vzhľadom na to, koľko miliónov ľudí, mužov aj žien, bojuje s vypadávaním vlasov. Myslím, že sme práve začali chápať kľúčovú úlohu metabolizmu v raste vlasov a kmeňových bunkách vo všeobecnosti“
Ak by bol tento výskum a lieky úspešné, mohli by sa použiť na pomoc ľuďom, ktorí trpia alopéciou.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.