Tieto zakázané slová najčastejšie používajú úprimní ľudia
- 20:00 22.08.2017
- Bratislava

Ľudia, ktorí sa neboja použiť tieto slová, patria medzi tých najúprimenších. Veľa o nich prezradia aj príspevky na sociálnej sieti.
Nový výskum akademikov z univerzity v Cambridge naznačuje, že ľudia, ktorí zvyknú nadávať, sú pravdepodobne najviac čestní. V štúdii vyzvali 276 účastníkov, aby uviedli svoje obľúbené nadávky. Potom im dali dotazník, v ktorom mali súhlasiť alebo nesúhlasiť s vyhláseniami, ako napríklad "Nikdy neklamem" a "Všetky moje zvyky sú dobré", aby zhodnotili ich sklon k neúprimnosti.
Výskumníci zistili, že najviac úprimní ľudia v skupine zároveň najviac nadávali. Dr David Stillwell, jeden z autorov štúdie, uvádza:
"Ak sa pokúšate dodržiavať sociálne normy a nie hovoriť to, čo si myslíte, hovoríte, čo ľudia chcú počuť. V tomto smere nie ste veľmi úprimní. Nebrali sme do úvahy extrémnu nečestnosť, ako je podvod, takže z tohto experimentu vzišla otvorená otázka, či by tu existovalo spojenie.”
Podľa neho však tieto zistenia potvrdzujú výskum v Spojených štátoch, ktorý spája štáty s vysokým stupňom nádavania a nízkou úrovňou trestných činov súvisiacich s čestnosťou. Zistilo sa, že štáty, ako napríklad New Jersey, kde je veľa ľudí vulgárnych, majú vysokú pozíciu na indexe integrity štátu, zatiaľ čo Utah a iné miesta, kde je neslušná reč relatívnou raritou, zaznamenali vyššie úrovne podvodov alebo podobných trestných činov.
"Ľudia, ktorí nadávajú, vám aspoň hovoria, čo si naozaj myslia. No bolo by naozaj dobré, keby ľudia stále hovorili, čo si v skutočnosti myslia?” pýta sa Stillwell.
Struční ľudia menej hrešia
Výskumníci tiež preskúmali príspevky 75 000 ľudí na Facebooku a našli podobnú koreláciu. Ľudia, ktorí pravidelne písali krátke a jednoduché správy, mali najmenšiu pravdepodobnosť, že budú hrešiť. Doktor Sillwell povedal, že u jednoduchých vyhlásení je známe, že sa spájajú s nečestnosťou, pretože pre klamárov je ťažké vytvoriť komplikované vety.
Avšak viac komplikovanejší prejav, o čom svedčia slová ako "ale" a "však", ako aj použitie zámen, ktoré spájajú rečníka so svojím vyhlásením, značia úprimnosť. V analýze Facebookových používateľov sa tiež ukázalo, že ľudia s takýmto prejavom častejšie nadávali.
Štúdia bola publikovaná v časopise Social Psychological and Personality Science.

Video: Kamera zachytila nechutný moment pred vysielaním
Moderátorka zverejnila záber z nechutného momentu, ktorý zažila s kameramanom pred vysielaním.

Solárna svetelná reťaz: Na toto mnohí zabúdajú!
Chcete si skrášliť záhradu alebo balkón solárnou svetelnou reťazou? Na toto by ste pri jej používaní nemali zabúdať.

Biele škvrny na banánoch: Ako vznikajú a sú nebezpečné?
Ako vznikajú biele škvrny na banánoch a prečo si mnohí myslia, že sa pod nimi skrýva hmyz?

5 popínavých rastlín, o ktoré sa netreba veľmi starať
Záhradu snov môžete mať aj bez priveľkej námahy.

Počuli ste už o priesvitnom mobile? Nový trend zachvátil internet
Ako funguje priesvitný mobil a kto stojí za jeho vznikom?