Osýpky v Európe sa aj naďalej rozširujú. Ako je na tom Slovensko?

Osýpky sú jedným z najnákazlivejších prenosných ochorení. Pri komplikáciách často dochádza k zápalom pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. V poslednom období sa ochorenie rozširuje aj v Európe.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ešte v marci upozorňovala na množiace sa prípady výskytu osýpok v Európe. Samotný január priniesol vo viacerých krajinách až 500 prípadov nakazenia týmto prenosným ochorením.
V súčasnosti sa prípady ešte viac rozširujú: V Taliansku v období od januára do polovice mája identifikovali takmer 2400 prípadov nákazy.
Ste v ohrození?
Najväčší počet nakazených sa nachádza medzi neplnoletými. Až 88% z nich nebolo očkovaných, a pri tretine sa vyskytli komplikácie. Viaceré štáty preto upozorňujú turistov pred návštevou krajín, kde sa choroba nadmerne rozšírila.
Odborníci sa domnievajú, že vysoký počet pacientov súvisí s príliš nízkym počtom zaočkovaných.
Ako sa brániť?
WHO upozorňuje, že najlepšou ochranou obyvateľstva pred väčšinou chorôb je zaočkovanie aspoň 95 percent obyvateľov. V takom prípade vzniká kolektívna imunita, ktorá chráni aj tých, ktorí nie sú očkovaní.
Skupina vedcov zo Stanfordskej univerzity a Baylorskej akadémie medicíny zistila, že pri znížení počtu zaočkovaných pacientov na 5% sa riziko nákazy v krajine zvyšuje viac ako trojnásobne.
Ste odporcom očkovania?
Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí nedôverujú užitočnosti očkovania, nepomôžete si. Vedci totiž zdôrazňujú, že v spoločnosti, kde odmietajú ideu nevyhnutnosti očkovania, sa pravdepodobnosť výskytu ochorení mnohonásobne zvyšuje.
V Minnesote napríklad počet chorých na osýpky len za rok predbehol celkový počet nakazených v celých Spojených štátoch amerických.
Ako je na tom Slovensko?
Úrad verejného zdravotníctva SR informuje, že na Slovensku sa posledný prípad epidémie vyskytol v roku 1998. V súčasnosti je situácia na území našej krajiny pod kontrolou, hoci občas sa vyskytne prípad impotrovaných osýpok z inej krajiny.
Najbližším susedom s rozšírenou nákazou je napríklad Rumunsko, kde bolo konca septembra 2016 do 17. 2. 2017 zaznamenaných viac ako 3000 prípadov nákazy.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.