Nemecký prezident varuje pred jednoduchým riešením migrácie
- 17:32 14.07.2017
- Viedeň

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier dnes počas svojej prvej návštevy susedného Rakúska varoval pred jednoduchými vzorcami a národnými riešeniami otázky migrácie.
„Tí, ktorí ignorujú spoločnú Európu v hľadaní adekvátnych odpovedí, príliš zjednodušujú,“ uviedol Steinmeier po stretnutí so svojím rakúskym náprotivkom Alexandrom Van der Bellenom.
Akékoľvek návrhy týkajúce sa hektickej migračnej trasy cez Stredozemné more by mali obsahovať konkrétne myšlienky, dodal Steinmeier, nepriamo narážajúc na rakúskeho ministra zahraničných vecí Sebastiana Kurza.
Konzervatívny Kurz totiž požadoval zatvorenie stredomorskej trasy bez vysvetlenia, ako by sa to realizovalo v praxi. Van der Bellen, komentujúc inú otázku migrácie, prízvukoval, že Rakúsko v súčasnosti nemá plán na zavedenie kontrol na talianskych hraniciach so zámerom zastaviť migrantov.
Nedávne kroky Viedne boli iba „teoretickými opatreniami, ktoré mali krajinu pripraviť na extrémny prípad, ktorý však momentálne nehrozí“, uviedol Van der Bellen.

Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uviedol, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas, musí „prestať hrať na dve strany“.

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze
Izraelské ozbrojené sily posielajú desiatkam tisícov záložníkov povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze.

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v sobotu uviedla, že odmietla ponuku amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslať do Mexika americké jednotky na pomoc v boji proti obchodovaniu s drogami.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok
TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva
Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.