Poľský ombudsman je terčom kritiky za výrok o Poliakoch a holokauste
- 14:59 23.06.2017
- Varšava

Členovia poľskej konzervatívnej vlády tvrdia, že sa svojimi slovami diskvalifikoval z verejného života a mal by odstúpiť.
Poľský ombudsman pre ľudské práva Adam Bodnar sa stal vo svojej vlasti terčom kritiky za svoj výrok, že "poľský národ" sa podieľal na implementácii holokaustu. Ide o kontroverzné vyhlásenie v krajine, ktorá počas druhej svetovej vojny nikdy nekolaborovala s nacistami, uviedla agentúra AP.
Ombudsman Bodnar sa síce za svoj výrok ospravedlnil, ale členovia poľskej konzervatívnej vlády tvrdia, že sa svojimi slovami diskvalifikoval z verejného života a mal by odstúpiť. Námestník ministra zahraničných vecí Jan Dziedziczak označil Bodnarov výrok za škandalózny a nepravdivý.
Ide o Bodnarov výrok zo stredy, keď vyhlásil, že „niet pochybností, že Nemci boli zodpovední za holokaust, ale mnohé národy sa zapojili do jeho implementácie. Medzi nimi - a hovorím to s ľútosťou - bol aj poľský národ.“
Bodnar sa za tieto slová verejne ospravedlnil „všetkým, ktorí sa nimi cítia byť dotknutí.“ Vysvetlil, že „v zápale, počas televízneho rozhovoru, povedal formuláciu, ktorá - najmä vytrhnutá z kontextu - mohla byť zle prijatá alebo byť pre divákov mätúca.“ Spresnil, že má na mysli najmä použitie slova „národ“.
Maciej Šwirski, zakladateľ nadácie Reduta dobrého mena - Poľskej ligy proti ohováraniu, vo vysielaní Poľského rozhlasu uviedol, že Adam Bodnar by mal podať demisiu. Zdôvodnil to tým, že Bodnar ako vysoký štátny úradník so silným mandátom v podstate legitimizoval protipoľskú propagandu, ktorá sa už niekoľko rokov točí okolo otázky o účasti Poliakov na holokauste. „To je neprípustné,“ uviedol Šwirski.
Priznal však, že medzi Poliakmi boli „zdegenerovaní jednotlivci, ktorí prenasledovali Židov alebo sa k nim správali hanebne.“ Uviedol súčasne, že šlo o jednotlivcov, ktorých odbojová „Krajinská armáda surovo trestala“.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.