• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
16°Bratislava

Mayová navrhuje, aby občania žijúci päť rokov v Británii mohli zostať v krajine

  • 6:51 23.06.2017
  • Brusel
Mayová navrhuje, aby občania žijúci päť rokov v Británii mohli zostať v krajine

Občania Európskej únie žijúci v Spojenom kráľovstve päť rokov by mohli po vystúpení krajiny z bloku dostať "štatút usadených osôb", navrhla dnes britská premiérka Theresa Mayová na samite Európskej rady (ER) v Bruseli.

Informuje o tom spravodajská stanica BBC, citujúc diplomatické zdroje.

Tento nový imigračný štatút by im garantoval právo zostať v Spojenom kráľovstve, ako aj právo na zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a iné výhody po tzv. brexite. Mayová spresnila, že tento návrh bude prijatý len vtedy, ak budú zabezpečené rovnaké práva pre občanov Spojeného kráľovstva žijúcich v členských štátoch EÚ.

Tí, ktorí prídu do krajiny po tejto lehote, ale pred termínom brexitu v marci 2019, budú zaradení do „tolerančného obdobia“ so zámerom regulácie ich imigračného štatútu s vyhliadkou na neskoršie uchádzanie sa o štatút usadenej osoby. Predpokladá sa, že toto tolerančné obdobie bude dvojročné, informuje britské médium.

Predmetná dohoda podľa Mayovej poskytne istotu trom miliónom ľudí, ktorí si v Spojenom kráľovstve „založili rodiny, rozbehli kariéru a významne prispeli do rozvoja tamojšej spoločnosti“. Premiérka zdôraznila, že Londýn nechce rozdeľovať rodiny a nepraje si, aby musel z krajiny odísť čo i len jeden jej súčasný obyvateľ.

V členských krajinách Európskej únie žije momentálne 1,5 milióna občanov Spojeného kráľovstva. Vyjednávania medzi Londýnom a Bruselom o brexite sa oficiálne začali tento týždeň v pondelok.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN

Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN

DNES - 20:57Zahraničné

Americký prezident v príspevku na svojej platforme Truth Social oznámil, že jeho poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz opustí svoj post a je nominovaný za nového veľvyslanca USA pri OSN.

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky

DNES - 19:32Zahraničné

Kamala Harrisová v San Franciscu vo svojom prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany administratívy Donalda Trumpa.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

DNES - 12:00Zahraničné

Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

DNES - 9:36Zahraničné

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

DNES - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.