• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Prezident Macron vymenoval za premiéra opäť Édouarda Philippa

  • 6:44 20.06.2017
  • Paríž
Prezident Macron vymenoval za premiéra opäť Édouarda Philippa

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes večer opäť vymenoval do funkcie predsedu vlády Édouarda Philippa, ktorý predtým - v súlade s tradíciami krajiny - podal po voľbách do Národného zhromaždenia demisiu.

Súčasne ho poveril zostavením nového vládneho kabinetu.

Informoval o tom úrad hlavy štátu v Paríži.

Keďže Macronova strana Republika v pohybe (LREM) získala v 577-člennom Národnom zhromaždení absolútnu väčšinu, podľa skoršieho vyjadrenia hovorcu vlády Christopha Castanera budú zmeny v kabinete „technické a nie ďalekosiahle“.

Ako vyplýva z informácie Elyzejského paláca, zloženie novej francúzskej vlády by malo byť známe do stredajšieho večera.

Úrad francúzskeho prezidenta už skôr informoval, že sa najvyšší francúzsky predstaviteľ obrátil na ministra pre územné plánovanie Richarda Ferranda, ktorého vyšetruje prokuratúra v Breste, so žiadosťou, aby už nepôsobil vo vládnej funkcii a ujal sa namiesto toho riadenia parlamentnej frakcie LREM. Tento politik, blízky prezidentovi, po prijatí u hlavy štátu potvrdil, že jej ponuku akceptoval.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu

VČERA - 22:02Zahraničné

Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj

VČERA - 22:01Zahraničné

O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania

VČERA - 22:00Zahraničné

Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu

VČERA - 21:59Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu.

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom

VČERA - 21:54Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v pondelok po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.