Merkelová podporuje právne konanie za nedodržanie kvót
- 17:03 15.06.2017
- Berlín

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová vníma otvorenie právneho konania voči ČR, Maďarsku a Poľsku v súvislosti s relokáciou migrantov bez akýchkoľvek pochybností a nevidí dôvod na jeho kritiku.
Európska komisia robí, čo robiť musí, vyhlásila šéfka spolkovej vlády v Berlíne dnes po rokovaniach s estónskym premiérom Jürim Ratasom v nemeckej metropole.
S ohľadom na estónske predsedníctvo v Európskej únii v druhom polroku 2017 Merkelová konštatovala, že v európskej migračnej politike neočakáva počas neho žiadne zázraky, pretože stanoviská jednotlivých štátov sú veľmi tvrdé. Nemecká kancelárka vyzdvihla, že Estónsko splní svoj záväzok pri prerozdeľovaní migrantov.
Hostiteľka sa vyjadrila aj k situácii v Severoatlantickej aliancii a zdôraznila, že jednotlivé členské krajiny si musia byť vzájomne spoľahlivými partnermi a teda plniť v praxi spoločne prijaté závery. Je to povinnosť každej členskej krajiny, dodala.
Nemecko sa podľa jej slov bez ohľadu na kroky novej americkej administratívy bude usilovať o ochranu ovzdušia, ako aj o slobodný obchod a bude sa angažovať v boji proti protekcionizmu.

Donald Trump novým výkonným nariadením obmedzil výskum vírusov
Trump podpísal výkonné nariadenie, ktorým obmedzil určitú formu biologického výskumu, o ktorej jeho administratíva tvrdí, že spôsobila pandémiu ochorenia COVID-19, a to únikom vírusu z laboratória v Číne.

Armáda pre incident pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone
Americká armáda dočasne pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone.

Premiérka provincie Alberta navrhuje referendum o vystúpení z Kanady
Premiérka kanadskej provincie Alberta Danielle Smithová v noci na utorok oznámila, že jej vláda na budúci rok vyhlási referendum o vystúpení tejto provincie z Kanady.

Ukrajina dronmi opäť útočila na Moskvu, viaceré letiská uzavreli
Ukrajina v noci na utorok už druhý deň po sebe zaútočila dronmi na Moskvu.

Starmer a Macron sa zhodli na potrebe 30-dňového prímeria na Ukrajine
Britský premiér Keir Starmer v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.