V USA existujú priepastné rozdiely v dĺžke života
- 8:35 27.05.2017
- Washington

V očakávanej dĺžke života obyvateľov môže byť medzi rôznymi časťami Spojených štátov rozdiel až 20 rokov.
Vyplýva to z analýzy vypracovanej americkými odborníkmi na zdravie. Tento rozdiel sa podľa nich navyše zväčšuje.
„Pokiaľ ide o nerovnosť v Amerike, je tu ďalšia krutá správa,“ uviedla rozhlasová stanica NPR. „Je to dramatické,“ povedal pre NPR Christopher Murray, ktorý sa na výskume podieľal.
Odborníci analyzovali údaje z každého okresu v krajine od roku 1980 do roku 2014. Hoci rozdiely v dĺžke života v rôznych častiach USA nie sú ničím novým, ich rozsah expertov prekvapil. „Zistili sme, že ten rozdiel je obrovský,“ uviedol Murray.
V okresoch s najdlhšou očakávanou dĺžkou života žijú ľudia približne 87 rokov, v okresoch s najkratšou očakávanou dĺžkou života 67 rokov. Rozdiel medzi nimi je teda 20 rokov.
Z vyhliadky na najdlhší život v krajine sa môžu tešiť ľudia žijúci v okrese Marin v štáte Kalifornia a v okrese Summit v štáte Colorado. Ide o bohaté okresy s vysokou úrovňou vzdelanosti.
Najkratšiu očakávanú dĺžku života majú obyvatelia okresu Oglala Lakota v štáte Južná Dakota, ktorého súčasťou je aj indiánska rezervácia Pine Ridge. Oveľa lepšie na tom nie sú ani Američania žijúci na juhu údolia rieky Mississippi a v častiach štátov Západná Virgínia a Kentucky. Pre tieto oblasti je charakteristická väčšia chudoba a nižšia miera vzdelanosti.
Vedci zistili, že uvedený rozdiel v očakávanej dĺžke života sa ešte zväčšuje a neexistuje náznak toho, že by sa to malo zastaviť. „Za posledných 34 rokov sa táto nerovnosť – nech ju meriate akokoľvek – každým rokom zväčšovala. Na budúci rok môžeme spoľahlivo očakávať, že bude väčšia než 20 rokov. Toto je pravdepodobne najalarmujúcejšia časť analýzy,“ uviedol Murray.
Príčiny zväčšujúcej sa priepasti sú podľa odborníka zložité, ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že okresy s najkratšou dĺžkou života nedosiahli počas sledovaného obdobia takmer žiadny pokrok v boji proti závažným zdravotným problémom, akými sú fajčenie a obezita.
„Mnohé časti krajiny sa stabilne zlepšovali. Je tam však časť Ameriky, kde sa veci generáciu a pol nepohli,“ vysvetlil Murray.
Najväčší pokrok urobili okresy v centrálnej časti štátu Colorado, na Aljaške a pozdĺž oboch pobreží krajiny. Najmenšie zmeny smerom k lepšiemu zaznamenali južné okresy v oblasti od Oklahomy po Západnú Virgíniu.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.