Tibor Gašpar sa odmietol stretnúť s organizátormi protikorupčného pochodu

Stretnutie policajného prezidenta Tibora Gašpara so stredoškolákmi organizujúcimi ďalší Veľký protikorupčný pochod sa zatiaľ neuskutoční.
Gašpar neprijal návrh na zmenu priebehu stretnutia zo strany študentov. Oznámil to dnes prostredníctvom vystúpenia na sociálnej sieti.
Gašpar pozval organizátorov Dávida Straku a Karolínu Farskú verejne aj osobným e-mailom, na ktorý študenti reagovali v otvorenej odpovedi. Navrhli, aby sa diskusia neuskutočnila na policajnej pôde, ale na Gymnáziu Juraja Hronca na Novohradskej ulici v Bratislave, pričom by sa jej mohli zúčastniť aj ďalší študenti, médiá a diskusiu by moderoval Lukáš Fila, šéf vydavateľstva vydávajúceho Denník N.
„Z odpovede študentov však vyplýva, že si dali niekoľko návrhov a najmä chceli zmeniť miesto stretnutia a chceli, aby našu diskusiu moderoval zástupca istého denníka. Práve zmena miesta stretnutia podľa mňa znamená stratu autenticity, stratu možnosti komunikovať aj s inými policajtmi než len s mojou osobou,“ povedal policajný prezident k návrhom študentov. „Taktiež sa nedomnievam, že práve moderátor z tohto denníka by bol zárukou nestrannosti,“ doplnil.
Pozvanie pre študentov na políciu Gašpar odôvodnil tým, aby sa mali možnosť stretnúť aj s inými policajtmi, ktorí pôsobia v oblasti boja proti korupcii. Ponuka na stretnutie platí podľa jeho slov aj naďalej. „Je aktuálna a platná a nielen pre študentov, ale aj ich pedagógov, pre zástupcov vysokých škôl, ktorí sa pripojili k týmto študentom, a kedykoľvek si môžeme dohodnúť termín tohto stretnutia,“ uzavrel.
Organizátori protikorupčného pochodu vo verejnej odpovedi policajnému prezidentovi uviedli, že sú nespokojní s tým, akým spôsobom sa končia kauzy, v ktorých sú medzi podozrivými politicky angažované osoby, ich priatelia či známi. „Preto nás zaujíma vaše stanovisko k tejto problematike a k riešeniam zo strany polície. Zároveň by sme s vami mali záujem na našom stretnutí, tak ako navrhujete, viesť úprimnú a otvorenú debatu,“ napísali Straka a Farská.
Návrh presunúť stretnutie na pôdu školy odôvodnili študenti tým, že sa chcú vyhnúť pochybnostiam zo strany verejnosti o obsahu a účele stretnutia. Podľa ich predstáv by sa totiž na diskusii na gymnáziu mohli zúčastniť aj iní študenti a tiež médiá, ktoré by nemali možnosť klásť otázky a diskusiu by iba monitorovali.
Študenti tiež navrhli, aby sa debaty aktívne zúčastnili aj dvaja zástupcovia z radov vysokoškolákov, ktorí sa pridali po prvom pochode k ich výzve, a tiež, aby bola moderovaná a tejto úlohy sa zhostil Lukáš Fila. Termín stretnutia navrhli na stredu (24.5.) alebo štvrtok (25.5.) o 15.30 h.

Nebezpečný trend na sociálnych sieťach podnecuje hladovanie, varuje IPčko
Občianske združenie IPčko varuje ľudí pred nebezpečným trendom.

Hrabko: Opozícia má ponúkať alternatívu k vládnej moci, nie iba kritiku
Ak má opozícia v úmysle raz vystriedať pri moci vládne strany, mala by už dnes voličom ponúkať alternatívu k vládnej moci, nie iba kritizovať koaličnú politiku. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Estónsko, Lotyšsko a Litva blokujú prelety lídrov smerujúcich do Moskvy
Estónsko, Lotyšsko a Litva neumožnia zahraničným lídrom prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

Seniorka prišla o peniaze po stiahnutí aplikácie na odporučenie muža
Seniorka prišla o viac ako 20.000 eur po stiahnutí aplikácie na odporučenie doposiaľ neznámeho páchateľa.

Verejný ochranca práv sa pre novelu zákona o neziskovkách obráti na Ústavný súd
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský sa pre novelu zákona o neziskových organizáciách obráti na Ústavný súd SR.