• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 8.5.2024Meniny má Ingrida
13°Bratislava

Čo by sa stalo, keby na vaše mesto padla atómová bomba?

  • 19:00 19.05.2017
  • Bratislava
Čo by sa stalo, keby na vaše mesto padla atómová bomba?

Zistite, čo by sa dialo po jadrovom útoku.

Čo sa stane v prípade jadrového útoku, je téma, ktorú skúma kniha Codyho Cassidyho a Paula Dohertyho. Neide o fikciu, ale o vedecký výskum následkov jadrového výbuchu. Hrozivé detaily naznačujú, že tí, ktorí zomrú okamžite, patria medzi tých šťastnejších.

Rádioaktívne žiarenie

Podľa Cassidyho a Dohertyho by žiarenie zmenilo neškodné atómy na nebezpečné. Takto opisujú jeden z atómov s názvom "Stroncium-90":

"Je to svetlo, takže nevyžaduje veľa výbuchov na to, aby pokrylo zemeguľu a dostalo sa hlboko do zásob potravín. Po prehltnutí je tak podobné vápniku, že vaše telo ho absorbuje do vašich kostí.

Akonáhle je stroncium-90 v kostiach, jeho rádioaktívny rozklad rozbije DNA vašich buniek, čo vedie k rakovine kostí a leukémii. Takže ak by ste prežili jadrový útok, môžete očakávať rakovinu kostí, ale to len vtedy, ak by ste prežili aj vážnejšie problémy s dymom, popolom a sadzami."

Prach

Prachové búrky sú na Zemi mimoriadne nebezpečné. No ako vysvetľujú autori, rádioaktívny prach z jadrovej explózie predstavuje ešte väčšie nebezpečenstvo:

"Keby stovky multimegatónových bômb explodovali vo vzduchu, nielenže by priamo rozdelili uhlík do hornej atmosféry, ale začali by tiež obrovské lesné a mestské požiare, ktoré uvoľnia masívne množstvo dymu.

Dokonca aj konzervatívne environmentálne simulácie ukazujú, že sto nukleárnych detonácií by zablokovalo dostatok slnečného svetla, aby sa znížila priemerná globálna teplota o niekoľko stupňov. Náhly globálny pokles teploty dokonca o niekoľko stupňov by bol zničujúci pre svetové dodávky potravín, pretože jediná námraza zabíja ryžu. Veľké narušenie produkcie ryže by zabilo až 2 miliardy ľudí na celom svete."

Šváby

Plodiny by boli zničené a tie, ktoré by prežili, by zasiahol iný problém: hmyz. Šváby sú pomerne odolné voči ožiareniu, ale ich predátori nie sú. Bez vtákov, ktorý by ich lovili, by škodcovia zničili akékoľvek plodiny, ktoré prežili mráz.

Pozitívne však je, že šváby sú v skutočnosti účinnejšie ako kravy pri premene zrna na bielkoviny a dokonca aj v novom apokalyptickom svete by ich bolo dosť na jedenie. Šváby majú vysoký obsah vitamínu C, bielkovín a tukov, takže pokiaľ nebudete vyberaví, môžete prežiť o niečo dlhšie. Budete ich však musieť zjesť veľmi veľa, asi 144 za deň, aby ste prežili.

Paul Doherty je spoluautor a vedúci pracovník v San Francisco Exploratorium Museum a získal doktorát z fyziky pevných látok v Michiganskom technologickom inštitúte. Spoluautor Cody Cassidy je spisovateľ a redaktor.

Zdroj: Info.sk, TM, news.com.au, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy sa najviac oplatí cestovať do najpopulárnejších európskych destinácií?

Kedy sa najviac oplatí cestovať do najpopulárnejších európskych destinácií?

VČERA - 21:44Zaujímavosti

Leto už tradične patrí dovolenkám, no ak chcete ušetriť, pri cestovaní po Európe sa oplatí zvážiť aj iné, menej štandardné dátumy.

Veterinárka varuje pred touto zložkou v konzervách, môže spôsobiť rakovinu

Veterinárka varuje pred touto zložkou v konzervách, môže spôsobiť rakovinu

VČERA - 20:01Zaujímavosti

Zložka v konzervovanom krmive môže mať za následok rakovinu u zvierat.

​Prečo pivo chutí lepšie chladené? Tento dôvod vás prekvapí

​Prečo pivo chutí lepšie chladené? Tento dôvod vás prekvapí

22:06 06.05.2024Zaujímavosti

Nie je to len o osviežení počas horúcich dní. Pivo v skutočnosti lepšie chutí chladené najmä preto, ako sa alkohol správa pri rôznych teplotách.

Kalkulačka smrti presne odhalí, ako dlho budete žiť. Pred týmto však odborníci varujú

Kalkulačka smrti presne odhalí, ako dlho budete žiť. Pred týmto však odborníci varujú

20:47 05.05.2024Zaujímavosti

Experti varujú pred použitím kalkulačky smrti poháňanej umelou inteligenciou.