Korčok: Prioritou je, aby brexit čo najmenej uškodil Slovákom v Británii
- 11:23 11.04.2017
- Brusel

O štatúte Slovákov žijúcich na Britských ostrovoch a podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie rokoval v pondelok štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok s hlavným vyjednávačom Únie pre brexit Michelom Barnierom.
Záujmom Slovenska je podľa Korčoka zachovať si s Londýnom čo najlepšie vzťahy aj po brexite.
„Včera sme zdôraznili dve dôležité veci. Najviac nám záleží na tom, aby naši občania, ktorí dnes už žijú vo Veľkej Británii, aby im bola spôsobená čo najmenšia ujma, pokiaľ chcú zostať vo Veľkej Británii žiť aj po jej odchode z Európskej únie,“ uviedol Korčok.
Vysvetlil, že Slováci, ktorí budú chcieť odísť do Spojeného kráľovstva po brexite, musia počítať s tým, že už nebudú mať také prijateľné podmienky ako doposiaľ.
„Druhá vec je dôležitá nielen pre nás, ale pre všetky krajiny, aby sme sa najprv dohodli na podmienkach odchodu. Je to ako pri rozvode, treba sa pozrieť na účty, ktoré máme, a všetky spoločné záväzky, a tu treba mať veľmi jasno, lebo na to sa pýtajú občania, predstavitelia podnikateľského sektora. Slovensko chce mať tie najlepšie vzťahy s Veľkou Britániou po jej odchode aj preto, že je to dôležitý investor,“ skonštatoval slovenský diplomat.
S brexitom súvisí aj sťahovanie viacerých agentúr EÚ z Britských ostrovov do iných členských štátov. Korčok potvrdil, že Slovensko má záujem, aby sa Európska agentúra pre lieky (EMA) presunula z Londýna do Bratislavy.
„Budeme tlačiť na to, aby toto rozhodnutie bolo prijaté nielen čo najskôr, ale s ohľadom na to, že prednosť musia mať tie krajiny, ktoré ešte sídlo agentúry nemajú - a medzi ne patrí aj Slovenská republika,“ zhrnul.
Na druhej strane štátny tajomník poukázal na to, že teraz je na Slovensku, aby pripravilo konkurencieschopnú ponuku. EMA je najväčšia agentúra Európskej únie sídliaca v Spojenom kráľovstve a o jej presídlenie okrem Slovenska prejavilo záujem ďalších 20 členských štátov. Agentúra má 900 zamestnancov a rozpočet 322 miliónov eur. O jej umiestnení rozhodnú hlavy štátov a vlád členov EÚ.
Britská premiérka Theresa Mayová oficiálne požiadala o odchod z Únie aktiváciou článku 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa začalo dvojročné obdobie, počas ktorého by sa malo Spojené kráľovstvo s EÚ dohodnúť na podmienkach brexitu.

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu
Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj
O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania
Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu
Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu.

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom
Americký prezident Donald Trump v pondelok po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.