Pápež žiada okamžité opatrenia na ochranu civilistov v Iraku, najmä v Mósule
- 12:45 29.03.2017
- Vatikán

Pápež František dnes vyzval podniknúť okamžité opatrenia na ochranu civilistov v Iraku, pričom uviedol, že sily zúčastňujúce sa na boji o mesto Mósul majú povinnosť chrániť nevinných. Pápežova dnešná výzva je reakciou na nedávne správy o náraste počtu obetí z radov irackých civilistov.
František prišiel s touto výzvou na záver svojej generálnej audiencie na Námestí sv. Petra vo Vatikáne, kde dnes bola aj skupina Iračanov rôznych vierovyznaní. Pápež ich pozdravil a povzbudil, aby pomohli vo svojej vlasti k zmiereniu medzi rôznymi náboženskými a národnostnými skupinami.
Pápež vo svojom vyhlásení uviedol, že je osobitne znepokojený osudom Iračanov, ktorí uviazli v meste Mósul, kde sa odohrávajú boje medzi vládnymi silami a džihádistami z organizácie Islamský štát (IS).
Iracké sily začali s útokom na džihádistami kontrolovaný Mósul vlani v októbri po niekoľkých mesiacoch príprav. V januári Irak vyhlásil východnú časť mesta za „úplne oslobodenú“. Vládne jednotky teraz bojujú o západné štvrte Mósulu.
Aktivisti a pozorovatelia opakovane upozorňujú na možný vysoký počet civilných obetí v západnom Mósule vzhľadom na väčšiu hustotu tamojšieho obyvateľstva i dôraz koalície na nálety a ostreľovanie.
Na rozdiel od oslobodzovania iných miest od Islamského štátu sa iracká vláda rozhodla Mósulčanov vyzvať, aby zotrvali vo svojich domovoch. Na začiatku bitky o toto strategické mesto sa tu nachádzalo odhadovaných milión obyvateľov. Podľa súčasných odhadov OSN zostáva v mósulských štvrtiach pod kontrolou IS približne 400.000 ľudí.

Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uviedol, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas, musí „prestať hrať na dve strany“.

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze
Izraelské ozbrojené sily posielajú desiatkam tisícov záložníkov povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze.

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v sobotu uviedla, že odmietla ponuku amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslať do Mexika americké jednotky na pomoc v boji proti obchodovaniu s drogami.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok
TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva
Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.