Poslanci za SaS chcú stopnúť podporu regionálnym rozvojovým agentúram
- 14:03 13.03.2017
- Bratislava

Regionálne rozvojové agentúry (RRA) dnes na Slovensku nemajú opodstatnenie. Presvedčení sú o tom poslanci Národnej rady SR za opozičnú SaS Ondrej Dostál, Jana Kiššová, Peter Osuský, Jozef Rajtár a Renáta Kaščáková. Na marcovú schôdzu parlamentu preto predkladajú právnu úpravu, ktorou chcú tieto subjekty prestať dotovať.
Hlavným cieľom návrhu novely zákona o podpore regionálneho rozvoja podľa predkladateľov je, aby regionálne rozvojové agentúry neboli jedným zo subjektov územnej spolupráce. Z toho vyplýva zamedzenie poskytovania dotácií týmto agentúram, ako aj súvisiace zrušenie integrovanej siete regionálnych rozvojových agentúr.
Poslanci v dôvodovej správe pripomínajú, že RRA začali na Slovensku vznikať v polovici 90. rokov vo forme záujmových združení právnických osôb. Bolo to v čase, keď na centrálnej úrovni nemalo regionálny rozvoj medzi kľúčovými kompetenciami žiadne z ministerstiev a verejná správa ešte len čakala na decentralizáciu kompetencií a financií. Situácia sa zmenila až v roku 2001 reformou verejnej správy. Hlavnými aktérmi regionálneho rozvoja v území sa stali obce a samosprávne kraje.
„Napriek tomu v systéme aj po roku 2001 naďalej ostali pôsobiť aj regionálne rozvojové agentúry ako pozostatok nástrojov predošlého konceptu regionálnej politiky realizovanej v 90. rokoch. A aj vďaka dotačnej schéme v zákone na podporu regionálneho rozvoja existuje sieť regionálnych rozvojových agentúr podporovaných finančnými príspevkami zo štátneho rozpočtu dodnes,“ upozorňujú liberáli.
Zároveň vyčíslili, že kým v roku 1996 štát finančne podporoval päť regionálnych rozvojových agentúr súhrnnou sumou vyše 13 miliónov korún (431.521 eur), v roku 2006 to bolo 35 agentúr a bezmála 23 miliónov korún (763.460 eur), tak v roku 2016 sa na podporu existencie 33 RRA vyčlenilo na ich činnosť a prevádzku vyše 700.000 eur.
„Neexistuje žiadna taká úloha definovaná v zákone o podpore regionálneho rozvoja, ktorú by nemohli okrem regionálnych rozvojových agentúr vykonávať ostatné subjekty územnej spolupráce definované v zákone, napríklad územné samosprávy. To je aj hlavný dôvod, prečo nie je potrebné ďalej sieť rozvojových agentúr ročne dotovať z verejných zdrojov 700.000 eur,“ argumentujú poslanci.
To, že podpora RRA je prežitkom, podľa nich potvrdzuje aj fakt, že so službami agentúr neráta ani Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý aktuálne zriadil integrovanú sieť informačno-poradenských centier v krajských mestách na poskytovanie konzultácií k čerpaniu eurofondov.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta
Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží
Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.