• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
13°Bratislava

BUDAJ: Zodpovednosť poslancov pri amnestiách by sa nemala prenášať na ÚS

  • 12:40 13.03.2017
  • Bratislava
BUDAJ: Zodpovednosť poslancov pri amnestiách by sa nemala prenášať na ÚS

Koaličné strany Smer-SD, SNS a Most-Híd by nemali v prípade rozhodnutia o Mečiarových amnestiách prenášať zodpovednosť zo svojich poslancov na 12 rokov zabetónovaných sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR.

Vyzval k tomu opozičný poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA), podľa ktorého si tu slovenská verejnosť nepraje právnickú diktatúru.

Budaj podľa vlastných slov nerozumie tomu, aký je rozdiel medzi návrhom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koaličného poslanca Petra Kresáka (Most-Híd). Návrh Smeru-SD hovorí o tom, že by Ústavný súd SR mal dostať právomoc rozhodnúť o zrušiteľnosti amnestií ešte predtým, ako budú poslanci hlasovať. Most-Híd mal opačný návrh, aby poslanci najskôr zrušili Mečiarove amnestie, a potom by Ústavný súd ich rozhodnutie preskúmal.

"Medzi zrušením a nezrušením amnestií nie je tretia možnosť. O akom kompromise hovoríme? Že či sa nadradí Ústavný súd nad rozhodovanie Národnej rady ako ústavodarného orgánu pred alebo po hlasovaní? Veď výsledok je rovnaký,“ upozornil dnes Budaj s tým, že výsledok je podľa neho už známy. Ústavný súd ho totiž už v prípade pokusu Mikuláša Dzurindu zasiahnuť do prezidentských amnestií vyniesol. V súčasnom ústavnom systéme nie je zmienka o tom, ako rušiť amnestie. „To neznamená, že sa to nedá zmeniť,“ dodal poslanec.

Budaj viackrát upozornil, že Ústavný súd nemôže byť nadriadený nad parlament, ktorý je ústavodarný orgán. „Verím, že si koalícia uvedomí, že či už nadradíte Ústavný súd nad rozhodnutia Národnej rady ako ústavodarného zboru pred alebo po hlasovaní, jedno aj druhé je Hlava 22, smeruje to k výsledku, ktorý poznáme,“ dodal.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku

VČERA - 20:26Domáce

Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža

Pri frekventovanej ceste našli telo muža

VČERA - 19:39Domáce

K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ

VČERA - 19:38Domáce

Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru

VČERA - 19:18Domáce

Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom

VČERA - 17:40Domáce

Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.