POLÍCIA: Vonkajšími hranicami Slovenska prešlo vlani 3,45 milióna cudzincov

Toky cudzincov cez hraničné priechody Slovenskej republiky vzrástli aj v roku 2016. Polícia vybavila celkom 3,45 milióna cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast o 11,4 percenta.
Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval Ladislav Csémi, riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP) Prezídia Policajného zboru SR.
Na pozemnej hranici zaznamenala polícia takmer 17-percentné zvýšenie (2,16 milióna cestujúcich). Služby leteckých spoločností na mimoschengenských linkách využilo vlani o 3,5 percenta viac cestujúcich ako v roku 2015 (1,3 milióna). Pod takéto zvýšenie sa podpísali najmä občania tretích krajín mimo Európskej únie. Ich počet stúpol medziročne o viac ako tretinu (36,6 %).
K najvýraznejším zmenám došlo na bratislavskom letisku, tu vzrástol počet vybavených občanov tretích krajín trojnásobne. Podľa Csémiho to súvisí so zvýšením leteckej dopravy do destinácií mimo EÚ. Z hľadiska počtu všetkých vybavených cestujúcich bol najväčší nárast zaznamenaný na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod.
„Prijímame opatrenia, ktoré nesmerujú primárne k zvyšovaniu počtu policajtov, ale chceme ísť vylepšením technických prostriedkov používaných pri automatizovanom systéme kontroly cestujúcich na letiskách,“ uviedol riaditeľ ÚHCP. Zariadenia by mali byť na letiskách nainštalované v priebehu tohto roka. Okrem hraničnej kontroly majú slúžiť i pre rýchlejšie a ľahšie vybavovanie cestujúcich.
Nárast Slovensko zaznamenalo aj u cudzincov, ktorí majú na jeho území platný pobyt. Vlani sa ich počet zvýšil o desatinu, keď 66.303 cudzincov tu malo trvalý a 26.594 prechodný pobyt. V absolútnych číslach žije v súčasnosti na Slovensku takmer 93.000 cudzincov, čo predstavuje 1,7 percenta obyvateľstva.
„V oblasti legálnej migrácie bude pokračovať zvyšovanie záujmu občanov iných krajín byť legálne a bývať na Slovensku,“ predpokladá Csémi. Na prílev ďalších cudzincov vidí priestor, keďže ich podiel na celkovom obyvateľstve krajiny je v súčasnosti pod priemerom krajín EÚ.
Z celkového počtu cudzincov, ktorí majú pobyt na Slovensku, bola viac ako polovica - 55,8 percenta z krajín EÚ, zvyšných 44,2 percenta boli štátni príslušníci tretích krajín. Situácia sa v tomto smere postupne mení. Ešte v roku 2011 bol tento pomer taký, že 63,2 percenta tvorili občania EÚ a 36,8 percenta štátni príslušníci tretích krajín.
Najpočetnejšou skupinou cudzincov boli aj vlani občania Ukrajiny, ktorých počet sa medziročne zvýšil o viac ako pätinu (21,8 %). Celkom ich bolo na Slovensku 13.042. Množstvo Srbov žijúcich na Slovensku narástlo takmer o tretinu (30,5 %) na celkovo 7213. Treťou najpočetnejšiu skupinou štátnych príslušníkov tretích krajín s pobytom na území SR boli Rusi. Ich počet vlani narástol o 14,3 percenta, v krajine ich žilo 4036.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ
Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru
Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom
Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.