OKS nahlasuje Ficovi podozrenie z korupcie v jeho tesnej blízkosti
- 16:12 02.03.2017
- Bratislava

Ondrej Dostál vyzýva premiéra, aby o boji proti korupcii nielen rečnil a predstieral ho, ale aby konal.
Fico a jeho SMER-SD nielenže predstiera boj proti korupcii, perfídnu hru s občanmi hrá aj v otázke rastúcich cien energií.
Robert Fico sa aktuálne snaží presvedčiť verejnosť, že on, jeho vláda a strana SMER-SD, bojujú proti korupcii. Zároveň sa premiér svojimi vyhláseniami snaží zúžene definovať korupčné konanie na prípady, kedy dochádza k dávaniu a prijímaniu úplatkov. Korupcia a klientelizmus, ktoré sa ako červená niť vinú Ficovým vládnutím, majú však oveľa rôznorodejšie prejavy.
Korupciou a klientelizmom je totiž aj situácia, keď vybrané osoby či firmy získajú osoh z toho, že disponovali takými internými informáciami z prostredia organizácií štátu, ktoré pre ich konkurenciu neboli dostupné. Podozrenie z tohto typu korupcie je podľa medializovaných informácií v pozadí prípadu, ktorý sa odohral za prvej Ficovej vlády v roku 2009.
Ako uvádza týždenník TREND, „Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) vtedy delila licencie na výstavbu elektrární do štyroch megawattov (MW). Celkový limit povoleniek bol iba 120 MW, vyčerpaný bol za štyri dni. Na SEPS prišla stovka žiadostí, z nich vybrali 36 firiem. Kritérium bolo jednoduché – kto sa prihlásil medzi prvými, licenciu dostal. Rýchlosť, s akou boli záujemcovia schopní zareagovať, vzbudzovala dojem, že išlo o vopred dohodnutých uchádzačov. Výzvu spolu s podmienkami totiž SEPS zverejnila na internete v posledný novembrový piatok. Žiadosti bolo potrebné odoslať do pondelka. Išlo pritom o naozaj lukratívny biznis. Štát garantoval elektrárňam zmontovaným do júna 2011 na 15 rokov výkupnú cenu energie 430 eur za megawatt. Trhová je v súčasnosti okolo 40 eur. Neskôr síce dotácie klesli, stále však išlo o najviac podporovaný zdroj. V zozname vyvolených podnikateľov, ktorí získali licencie, sa ocitli viaceré známe mená.“
Medzi úvodnými úspešnými žiadateľmi o licenciu na výstavbu solárnych elektrární bola okrem iných i firma Alter energo, a. s. Tá, ako uviedol podnikateľ Jozef Brhel pre týždenník TREND, patrí do jeho sféry vplyvu. O Brhelovi sa v roku 2005 poslanec za HZDS Jaroslav Jaduš vyjadril, že strana SMER-SD bola pre neho vedľajšou investíciou. V pozadí ďalších firiem, ktoré taktiež získali licenciu (CTC - Tenisový klub, s.r.o.), sa objavilo meno bývalého poslanca SMER-SD Ladislava Lazára. V ďalších firmách (Elektrovod - Energie, s.r.o. a EX Projekt, a.s.) figuruje meno Tomáša Malatinského, ktorý bol v druhej Ficovej vláde na poste ministra hospodárstva ako nominant SMER-SD. V spojitosti s firmou rwm corporation, s.r.o., ktorá bola jednou z tých, ktoré v pokútnej výzve SEPS z roku 2009 získala licenciu na výstavbu FVE v Čečejovciach, sa spomína aj meno Romana Šipoša, aktuálneho kancelára premiéra Roberta Fica.
„Nie je možné, aby firma, ktorá sa o výzve dozvedela až v piatok, mala v pondelok aktualizované všetky projektové podklady, súhlasy majiteľov pozemkov, distribučných spoločností a podobne,“ povedal v roku 2010 pre denník Plus JEDEN DEŇ Matej Hlôška zo Združenia pre veternú energiu. Nielen podľa vyjadrení odborníkov z danej oblasti je zrejmé, že ak na vtedajšiu výzvu, ktorú SEPS zverejnil v tichosti na internete v piatok 27. novembra 2009, nestihol záujemca zareagovať počas pondelka, nemal šancu získať licenciu a následne profitovať z dotácií, ktoré so sebou prináša prevádzkovanie fotovoltických elektrární v rámci podpory výroby z obnoviteľných zdrojov energie. Je tiež zrejmé, že šancu získať licenciu mali len tí, ktorí o vyhlásení výzvy vedeli oveľa skôr, než tí konkurenti, ktorí sa k informácii dostali až vďaka jej zverejneniu.
Vyzývame premiéra, aby o boji proti korupcii nielen rečnil a predstieral ho, ale aby konal. Vyzývame Roberta Fica, aby verejne požadoval odpovede na otázky, ktoré sa týkajú podozrení, že tí, ktorí boli úspešní vo výzve SEPS v decembri 2009, mali vopred „insajderské“ informácie, ktoré ich zvýhodnili oproti iným žiadateľom o licencie. Premiérovi odporúčame, aby sa na to opýtal aj svojho kancelára, s ktorým včera absolvoval stretnutie so zástupcami z mimovládnych organizácií ohľadom boja proti korupcii.
V tejto súvislosti treba tiež pripomenúť, že prevádzkovatelia fotovoltických elektrární získavajú ročne od občanov a firiem ako spotrebiteľov desiatky miliónov eur ročne v rámci dotovania výroby z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom tarify na prevádzkovanie systému. Tá je však, ako tvrdia zástupcovia distribučných spoločností, dlhé roky podfinancovaná a skutočný účet za „slnečný biznis“ vybraných firiem so správnym politickým krytím tak budú musieť spotrebitelia, resp. daňovníci ešte len zaplatiť.
Ondrej Dostál, poslanec NR SR

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená
Daň z finančných transakcií, ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá
Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov
Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska
Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %
Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.