• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
12°Bratislava

Podozrivých poslaneckých asistentov Le Penovej vypočúvala polícia

  • 16:25 22.02.2017
  • Brusel
Podozrivých poslaneckých asistentov Le Penovej vypočúvala polícia

Francúzska polícia vypočúvala dnes dvoch blízkych spolupracovníkov líderky Národného Frontu (FN) Marine Le Penovej. Výsluchy súvisia s podozrením, že ich Le Penová zamestnávala ako svojich poslaneckých asistentov v Európskom parlamente (EP), hoci mali v skutočnosti pracovať pre jej stranu FN.

Polícia vypočúvala Thierryho Legiera, ktorý je osobným strážcom francúzskej političky, a Catherine Grisetovú, šéfku sekretariátu FN. V pondelok polícia už druhýkrát prehľadávala sídlo strany v Paríži v súvislosti s kauzou vyplácania poslaneckých asistentov v EP.

Podľa Európskeho úradu na boj proti podvodom (OLAF) europoslankyňa obom vyplatila dovedna 339.000 eur a túto nelegálne vyplatenú sumu by mala vrátiť. Hrozia jej zrážky z platu a poslaneckých príplatkov.

Le Penová vinu odmieta a podala žalobu na generálneho tajomníka EP Klausa Welleho, na šéfa úradu OLAF a jeho hlavnú vyšetrovateľku. Trojicu Le Penová obviňuje z falšovania dôkazov a vedenia politicky motivovaného vyšetrovania, na ktoré ich mal nabádať bývalý predseda europarlamentu a hlasný kritik francúzskej prezidentskej kandidátky Martin Schulz.

Le Penová kandiduje v blížiacich sa francúzskych prezidentských voľbách a v prieskumoch jej vyjadruje podporu viac ako štvrtina opýtaných. V aprílovom prvom kole volieb ju prieskumy pasujú do roly víťazky, v druhom by zrejme utrpela prehru nezávisle na tom, kto by bol jej súperom.

Škandál s údajným fiktívnym zamestnávaním poslaneckých asistentov má aj pravicový prezidentský kandidát Francois Fillon, ktorému robili poslaneckých asistentov manželka a jeho dve deti.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná

DNES - 13:28Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia

DNES - 13:16Zahraničné

Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR

DNES - 11:58Zahraničné

Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.

Nemeckým ministrom obrany bude Pistorius, rezorty SPD povedú väčšinou ženy

Nemeckým ministrom obrany bude Pistorius, rezorty SPD povedú väčšinou ženy

DNES - 10:47Zahraničné

Na poste nemeckého ministra obrany zostane aj v novej vláde doterajší šéf rezortu Boris Pistorius, oznámila v pondelok jeho Sociálnodemokratická strana Nemecka.

Z jedného z Františkových papamobilov spravia mobilnú kliniku pre deti v Gaze

Z jedného z Františkových papamobilov spravia mobilnú kliniku pre deti v Gaze

DNES - 8:09Zahraničné

Jeden z papamobilov pápeža Františka prestavajú na mobilnú zdravotnú kliniku pre deti v palestínskom Pásme Gazy, oznámil v nedeľu Vatikán.