Pohár červeného vína denne môže znížiť riziko polycystických vaječníkov

Červené víno môže pomôcť liečiť jednu z najčastejších príčin neplodnosti.
Syndróm polycystických vaječníkov je jedným z najčastejších hormonálnych endokrinných porúch u žien. Tento syndróm je spôsobený nerovnováhou pohlavných hormónov a je častou príčinou ženskej neplodnosti.
Vedci teraz veria, že resveratrol, antioxidant nájdený v červenom víne, ktorý má protizápalové vlastnosti, môže pomôcť znížiť riziko vzniku tohto ochorenia. Nový výskum bol nedávno uverejnený v časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
Dr. Antoni Duleba z University of California hovorí, že je to prvá klinická štúdia, ktorá zistila, že resveratrol výrazne znižuje hladinu testosterónu u pacientiek trpiacich na syndróm polycystických vaječníkov, rovnako ako dehydroepiandrosterón sulfát (DHEAS), ďalší hormón, ktorý telo premieňa na testosterón. Domnieva sa, že resveratrol môže pomôcť liečiť miernu hormonálnu nerovnováhu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou tohto stavu.
V štúdii bolo 30 žien náhodne rozdelených do jednej z dvoch skupín: skupiny, ktorá po dobu troch mesiacov dostávala doplnok s resveratrolom alebo do kontrolnej skupiny, ktorá dostávala placebo.
Resveratrol znižuje riziko diabetu
Vedci zistili, že ženy, ktoré užívali resveratrol zažili až 31,8-percentný pokles hladiny glukózy v krvi nalačno. To naznačuje, že resveratrol výrazne znížil ich riziko diabetu. Skupina s resveratrolom tiež zaznamenala zníženie hladiny testosterónu o 23,1 percenta a DHEAS o 22,2 percenta.
Dr. Duleba hovorí: "Tento doplnok môže pomôcť znížiť riziko vzniku metabolických problémov, ktoré sú bežné u žien so syndrómom polycystických vaječníkov." Podľa štúdie by tiež resveratrol mohol zvýšiť schopnosť tela využívať inzulín.
Okrem červeného vína existuje niekoľko ďalších vynikajúcich zdrojov resveratrolu. Patrí medzi ne červené hrozno, čučoriedky, arašidy a tmavá čokoláda.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.