• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 3.6.2025Meniny má Karolína
17°Bratislava

Bundesbank považuje obavy o zdravie európskych bánk za prehnané

  • 12:56 14.10.2016
  • Frankfurt nad Mohanom
Bundesbank považuje obavy o zdravie európskych bánk za prehnané

Sektor nie je dostatočne pripravený na podnikateľské prostredie po finančnej kríze, čo sa odráža aj na trhoch, uviedol člen výkonnej rady Bundesbank Andreas Dombret.

Nemecká centrálna banka (Deutsche Bundesbank) považuje obavy o zdravie európskych bánk za prehnané. Informovala o tom agentúra Reuters.

Sektor síce nie je dostatočne pripravený na podnikateľské prostredie po finančnej kríze, čo sa odráža aj na trhoch, uviedol člen výkonnej rady Bundesbank Andreas Dombret. "Avšak je tu aj preháňanie, výrazný pohyb kurzov nezohľadňuje fakt, že solventnosť bankového sektora nebola spochybnená," uviedol Dombret, ktorý má v rámci vedenia Bundesbank na starosti napríklad bankový dohľad.

Európsky bankový index finančných inštitútov kótovaných na burze sa od začiatku roka prepadol približne o 23 % a v júli sa dočasne dostal až na 4,5-ročné minimum.

Európske banky budú musieť podľa Dombreta revidovať svoje podnikateľské modely a zvýšiť efektívnosť svojho fungovania. K posilneniu sektora môžu prispieť aj fúzie a akvizície. "Lepšie tímy však vytvorí len spájanie zdravých firiem," upozornil Dombret.

Už dlhší čas sa hovorí o tom, že mnohé európske banky sú v porovnaní s americkými konkurentmi výrazne menej ziskové a zaostávajú aj z hľadiska kapitálovej primeranosti. Finančné inštitúty poukazujú v tejto súvislosti na dlhé obdobie nízkych úrokových sadzieb v Európe a vysoké regulačné náklady.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dopravcovia prerušili protest na priechode Brodské, ďalšie akcie pripravujú

Dopravcovia prerušili protest na priechode Brodské, ďalšie akcie pripravujú

VČERA - 18:23Ekonomické

Protest autodopravcov sa podľa UNAS ešte neskončil.

PS rušenie sviatkov neodmieta, najskôr však štát musí začať šetriť sám na sebe

PS rušenie sviatkov neodmieta, najskôr však štát musí začať šetriť sám na sebe

VČERA - 13:37Ekonomické

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko si vie predstaviť v balíku viacerých konsolidačných opatrení aj rušenie niektorých štátnych sviatkov, no mali by to byť podľa nich opatrenia až na poslednom mieste.

Grendel: Novela Ústavy SR je čistým politikárčením

Grendel: Novela Ústavy SR je čistým politikárčením

16:28 01.06.2025Ekonomické

Novela Ústavy SR, ktorá ma riešiť zakotvenie dvoch pohlaví, je čistým politikárčením. V nedeľu to uviedol poslanec za hnutie Slovensko Gábor Grendel.

Kaliňák: Platnosť transakčnej dane môže byť časovo obmedzená

Kaliňák: Platnosť transakčnej dane môže byť časovo obmedzená

14:45 01.06.2025Ekonomické

Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Prezident: Štát musí nájsť spôsob, ako v budúcnosti nahradiť transakčnú daň

Prezident: Štát musí nájsť spôsob, ako v budúcnosti nahradiť transakčnú daň

12:21 01.06.2025Ekonomické

Daň z finančných transakcií má veľké množstvo technických nedostatkov a ak ju poslanci Národnej rady SR vylepšia, prezident SR Peter Pellegrini je takéto zmeny pripravený podporiť.