• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
28°Bratislava

Portugalsko ochromil celonárodný štrajk

  • 16:17 27.06.2013
  • LISABON
Portugalsko ochromil celonárodný štrajk

Portugalskí odborári vo štvrtok generálnym štrajkom ochromili fungovanie celej krajiny.

Dotklo sa to cestnej a železničnej dopravy ako aj rôznych úradov a nemocníc. V juhoeurópskej zadlženej krajine ide už o štvrtý generálny štrajk za posledné dva roky. Štrajk budú sprevádzať aj masové demonštrácie, na ktorých chcú obyvatelia protestovať proti úsporným opatreniam zo strany vlády.

K nim muselo Portugalsko pristúpiť, aby splnilo podmienky na čerpanie záchrannej pôžičky zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.

Hlavné mesto Lisabon zachvátili vo štvrtok obrovské dopravné zápchy, keďže nepremávali pravidelné autobusové a vlakové spoje. Jedna z najväčších lisabonských nemocníc pracovala v núdzovom režime, keďže lekári odmietajú ošetrovať pacientov s výnimkou urgentných prípadov. Svoje služby prestala poskytovať aj tlačová agentúra LUSA. Problémy mali tiež aerolínie, ktoré museli zrušiť alebo posunúť desiatky letov.

Protest zvýši tlak na stredopravicovú vládnu koalíciu, ktorá od nástupu k moci v roku 2011 prišla o veľkú časť podpory, keďže v snahe splniť prísne ciele rozpočtového deficitu zaviedla najväčšie zvýšenie daní v modernej histórii krajiny. Od začiatku krízy v eurozóne mali štrajky v Portugalsku zatiaľ malý dopad. Odbory sa však začali ozývať hlasnejšie od apríla. Portugalský ústavný súd vtedy zrušil niektoré z úsporných opatrení vlády a donútil kabinet hľadať alternatívy k rozpočtovým škrtom a nepopulárnym opatreniam, akým malo byť napríklad zvýšenie veku odchodu do dôchodku a vytváranie pracovných miest.

Obrazom: Portugalsko ochromil štrajk
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vagnerovci sa vrátili na Ukrajinu, tvrdí Kyjev

Vagnerovci sa vrátili na Ukrajinu, tvrdí Kyjev

DNES - 16:15Zahraničné

Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

Z miest na juhu Ukrajiny evakuovali desiatky detí

Z miest na juhu Ukrajiny evakuovali desiatky detí

DNES - 15:44Zahraničné

Ukrajinské úrady v stredu oznámili, že evakuovali všetky deti z niekoľkých miest a obcí v blízkosti frontovej línie v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Nemecko sprísni kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom

Nemecko sprísni kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom

DNES - 13:48Zahraničné

Nemecko v rámci boja proti nelegálnej migrácii sprísni kontroly na hraniciach s Poľskou a Českou republikou, oznámila v stredu spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová.

Pri útoku nožom na juhu Londýna zahynulo 15-ročné dievča

Pri útoku nožom na juhu Londýna zahynulo 15-ročné dievča

DNES - 13:38Zahraničné

Pätnásťročné dievča zahynulo v stredu ráno po útoku nožom v južnej časti Londýna, uviedla miestna polícia.

Z Karabachu ušlo už viac než 42.000 ľudí

Z Karabachu ušlo už viac než 42.000 ľudí

DNES - 13:27Zahraničné

Viac než 42.000 ľudí už ušlo do Arménska z azerbajdžanského odštiepeneckého regiónu Náhorný Karabach, vyplýva z oficiálnych údajov arménskej vlády, ktoré v stredu zverejnil úrad tamojšieho premiéra Nikola Pašinjana.