Záchranári sú zdrvení zo smrti slovenských horolezcov

Členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru vo Vysokých Tatrách so zdesením prijali správu o tragédii, pri ktorej prišli o život násilnou smrťou dvaja kamaráti a priatelia – Anton Dobeš a bývalý dlhoročný člen Peter Šperka.
„Do poslednej chvíle sme verili v zázrak, avšak oficiálne potvrdená správa o ich smrti nám vzala poslednú nádej. S hlbokým profesionálnym i ľudským rozhorčením odsudzujeme neospravedlniteľný barbarský čin ozbrojencov, ktorí neváhali pripraviť o život bezbranných a mierumilovných ľudí – navyše ľudí, ktorí svoj život zasvätili pomoci druhým, a pre ktorých bol život a zdravie človeka najvyššou spoločenskou i ľudskou hodnotou,“ uvádza sa vo vyhlásení Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru vo Vysokých Tatrách, ktoré agentúre SITA poskytol predseda Jaroslav Švorc.
Dobrovoľní horskí záchranári z Vysokých Tatier sa s hlbokým zármutkom zmierujú s neodvrátiteľnou skutočnosťou, že ich priatelia sa do svojich milovaných hôr už nikdy nevrátia. „Zostanú v našich spomienkach ako dobrí a obetaví muži, výborní horolezci milujúci hory, ale najmä ako spoľahliví kamaráti a priatelia,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení. Úprimnú sústrasť rodinám a príbuzným Petra Šperku a Antona Dobeša vyjadrujú aj profesionálni záchranári z Horskej záchrannej služby.
Odporúčame:
Je to potvrdené, pod Nanga Parbat zabili aj Slovákov
Peter Šperka bol od roku 2003 profesionálny záchranár Horskej záchrannej služby, horský vodca UIAGM, účastník viacerých expedícií na osemtisícové vrcholy - Šiša Pangma (8 046 m), Manaslu (8 163 m), Broad Peak (8 047 m), Gasherbrum I (8 068 m), Gasherbrum II. (8 035 m) a Cho Oyu (8201 m), z ktorých dosiahol vrchol Cho Oyu, Manaslu, Šiša Pangma, Gasherbrum I.
K jeho horolezeckej kariére patrí aj koruna Európy a rôzne iné expedície vo svetových horách. Anton Dobeš, zdravotnícky a horský záchranár, bol členom lekárskej komisie JAMES-u, zúčastnil sa dvoch himalájských expedícií a to na Cho Oyu (8 201 m) a Mount Everest (8 848 m).
Peter Šperka a Anton Dobeš sa stali obeťami útoku ozbrojencov v nedeľu v základnom tábore pod horou Nanga Parbat v Pakistane. Obeťami ich útoku sa stali desiati horolezci vrátane dvoch slovenských horolezcov, ako aj ich pakistanský sprievodca.

Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

PS: Potrebujeme akcieschopnejšiu Európu, ktorá je pripravená čeliť hrozbám
Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce
Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov.

Pellegrini: V dnešnom meniacom sa svete má členstvo v Európskej únii ešte silnejší zmysel
Dnes sme svedkami takých výrazných zmien vo svete, aké sme nezažili celé desaťročia. A naše členstvo v Európskej únii má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu.

EK: Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do EÚ výrazne zlepšila
Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do Európskej únie výrazne zlepšila.