• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.2.2019Meniny má Etela
Bratislava

Stále kašlete? Tu je 8 príčin, prečo sa váš stav nezlepšuje

  • 12:38 13.09.2016
  • Bratislava
Stále kašlete? Tu je 8 príčin, prečo sa váš stav nezlepšuje

Trápi vás kašeľ už dlhú dobu, hoci iné príznaky ochorenia nemáte? Možno to spôsobuje jeden z týchto dôvodov.

Pokiaľ kašlete už niekoľko týždňov bez toho, aby ste vykazovali aj iné symptómy ochorenia, môže byť na príčine jeden z týchto dôvodov.

Podráždené dýchacie cesty

Ochorenie sa síce nemusí prejaviť rýchlo, no môžete v sebe niesť zárodky chrípky alebo nádchy. Kašľať môžete aj niekoľko týždňov pred tým, než sa prejavia iné príznaky a choroba sa naplno rozvinie. Vírusy, ktoré sa v tele nachádzajú, môžu spôsobiť mierny opuch dýchacích ciest, dráždiť hrdlo a vyvolávať kašeľ.

Neodhalené zdravotné problémy

Za kašľom môžu byť aj skryté ochorenia a rôzne diagnózy. Patria tu rôzne alergie, astma, pálenie záhy alebo spánkové apnoe.

Čítajte: Zbavte sa kašľa s ananásovou šťavou

Stres

Často sa podieľa na vzniku chronického kašľa. Veľa ľudí kašle, aby zakrylo rozpaky prípadne nervozitu. Neskôr sa ale z tejto pomocnej barličky stáva zlozvyk, ktorým ľudia môžu reagovať na každý stresujúci podnet a nervozitu. Naučte sa stres prekonávať inak. Vyskúšajte napríklad cvičiť, prípadne meditovať. Ak potrebujete okamžitú pomôcku na zvládnutie stresu, skúste zhlboka dýchať, prípadne sa prejsť alebo vypiť šálku čaju z medovky.

Dehydratácia

Dodržiavanie pitného režimu je dôležité pre mnoho funkcií tela a tiež pre to, aby sucho v hrdle nevyvolávalo potrebu odkašliavať si.

Nadmerné používanie nosových sprejov a kvapiek

Ak príliš často používate rôzne spreje a kvapky do nosa, môžete si tak dráždiť sliznicu a vyvolávať kašeľ. Pozor aj na opačnú situáciu – keď ich zrazu prestanete užívať. Dýchacie cesty zažijú doslova abstinenciu, môžu opuchnúť, opäť podráždiť sliznicu a spôsobiť aj kašeľ.

Čítajte: Kašeľ – naučte sa rozlišovať jednotlivé druhy a správne ho liečiť

Bakteriálna infekcia

Niekedy môže prechladnutie a chrípka po sebe zanechať nepríjemné následky. Po prekonaní týchto ochorení sú dýchacie cesty ešte oslabené a pre baktérie je veľmi jednoduché ich znova napadnúť. Takto môžete dostať infekciu dutín, zápal priedušiek alebo zápal pľúc. Sledujte, či sa u vás po prekonanej chorobe neobjavujú nové symptómy a nové ochorenie.

Lieky na reguláciu krvného tlaku

Pokiaľ užívate ACE inhibítory (IACE), dlhodobý kašeľ vás potrápi. Až jedna pätina užívateľov týchto liekov uvádza chronický kašeľ ako vedľajší účinok týchto liekov. Pokiaľ vás tento vedľajší efekt trápi, neprestávajte len tak užívať lieky, ale poraďte sa s lekárom o ich možnej náhrade.

Príliš suchý alebo vlhký vzduch

Suchý vzduch veľmi dráždi sliznicu nosa a tiež hrdlo, čo spôsobuje pokašliavanie. Suchý vzduch nás zvyčajne potrápi v zime. Ani príliš vlhký vzduch vám neprospeje. Ten totiž môže spustiť astmu a dokonca spôsobiť vznik plesní, ktoré dráždia sliznicu a podieľajú sa na vzniku chronického kašľa.

Trápi aj vás neustupujúci kašeľ? Pátrali ste niekedy po jeho príčine?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, health.com, Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je najefektívnejšie cvičenie na chudnutie. Stačí vám 20 minút

Toto je najefektívnejšie cvičenie na chudnutie. Stačí vám 20 minút

VČERA - 20:33Zdravie

Ak chcete schudnúť mali by ste zvoliť kratšie a efektívnejšie cvičenie.

Maximálny jas na mobile žene doslova prevŕtal rohovku

Maximálny jas na mobile žene doslova prevŕtal rohovku

VČERA - 20:05Zdravie

25-ročná žena navštívila lekára s tým, že sa jej v posledných dňoch výrazne zhoršil zrak. Jej mobil však napáchal väčšie škody, ako sa čakalo.

6 najčastejších príčin náhleho priberania

6 najčastejších príčin náhleho priberania

21:01 20.02.2019Zdravie

Pri náhlom pribraní o niekoľko kilogramov netreba hneď panikáriť. Na vine môže byť niektorý z týchto najčastejších dôvodov.

Tŕpnutie prstov: 6 zdravotných príčin mravčenia prstov

Tŕpnutie prstov: 6 zdravotných príčin mravčenia prstov

19:06 20.02.2019Zdravie

Ak vám často tŕpnu prsty a pociťujete nepríjemné mravčenie, môžu za tým stáť iné viac či menej závažné zdravotné podmienky.

Tento druh oleja zhoršuje príznaky artritídy

Tento druh oleja zhoršuje príznaky artritídy

12:17 20.02.2019Zdravie

Aký olej by sme mali využívať pri varení, ak nechceme príznaky artritídy zhoršiť, ale naopak zlepšiť?