• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.7.2024Meniny má Kamil
31°Bratislava

Smer spojil opozíciu, pred voľbou Čižnára odišla zo sály

  • 19:24 18.06.2013
  • BRATISLAVA
Smer spojil opozíciu, pred voľbou Čižnára odišla zo sály

Nevalcujte ústavu Smerom k Mečiarovi, kričali aktivisti Celá opozícia sa v utorok v parlamente zjednotila a odišla z rokovacej sály pri voľbe generálneho prokurátora.


Spoločne všetci opoziční poslanci predstúpili pred novinárov. „Dnes sa Smer rozhodol, že ukončí všetko svoje chcenie. Uvedomil si, že stačí mu ešte post generálneho prokurátora a všetko bude pod jeho vládou. Je nám ľúto, že sa takto rozhodli. Som rada, že sa celá opozícia zjednotila na tom, že nebude tomu prisluhovať. Apel na poslancov za Smer nestačí,“ povedala podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OľaNO) s tým, že nielen ústavnosť, ale aj morálnosť v SR je pošliapaná.

Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša prvýkrát od roku 1989 bol generálny prokurátor zvolený len hlasmi jednej strany. „Už len chýba, aby prijal členskú legitimáciu Smeru a vraciame sa pred rok 1989. Ako demokratická opozícia sa na takejto voľbe nemôžeme zúčastniť. Máme stále ako kandidáta Jozefa Čentéša,“ vyhlásil. Demokratická opozícia musí podľa neho urobiť všetko preto, aby nástup totality zastavila.

Takto to komunisti podľa predsedu SaS Richarda Sulíka robili vždy. „Vždy jednali z pozície sily. Na jednej strane Roberta Fica chápem, lebo keby zasadol riadny generálny prokurátor a začal by vyšetrovať, kto vlastnou hlavou zohnal 40 miliónov a kto aké podpísal sponzorské zmluvy, tak tomu pánovi by zrejme nebolo všetko jedno,“ uviedol Sulík, ktorému tento deň pripomína noc dlhých nožov z roku 1994, keď pod rúškom demokracie bolo páchané zlo. „Aj Hitler sa dostal k moci demokratickým spôsobom,“ vyhlásil.

Premiér Robert Fico potrebuje podľa predsedu NOVA Daniela Lipšica svojho generálneho prokurátora, pretože potrebuje pre seba, svojich ľudí, sponzorov, oligarchov sľubovanú istotu, že sa nič nestane a že budú môcť fungovať nad zákonom, že budú môcť mať imunitu beztrestnosti. „Sú konkrétne dôkazy, písomné zmluvy o nelegálnom financovaní Smeru, nahrávky. Vyšetrovanie v týchto veciach zastavila prokuratúra a preto Fico potrebuje mať na mieste generálneho prokurátora svojho človeka, aby mal istotu, že on a jeho sponzori budú môcť pokojne spávať, že budú stále môcť mať pocit, že stoja nad zákonom,“ zdôraznil Lipšic.

Tým, že poslanci za Smer sa rozhodli zvoliť druhého kandidáta na post generálneho prokurátora vtedy, keď je právoplatne zvolený kandidát, rozhodli sa podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára deštruovať právny štát a demokraciu. „Dôvod je jednoduchý. Boja sa, že ak by to nebol ich generálny prokurátor, tak by veci, ktoré chcú, aby boli zakrývané, sa dostali na svetlo Božie. Báli by sa, že by sa začalo vyšetrovanie,“ upozornil.

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa sa 18. jún stane čiernym dňom demokracie a ústavnosti na Slovensku, pretože vládna strana sa rozhodla uprednostniť moc pred právom. Nerešpektovala princípy právneho štátu a ústavnosti a obsadila post generálneho prokurátora novou voľbou pri existencii kandidáta na tento post. „Dva roky trval tento scenár, až ho úspešne v záujme svojej moci a Smeru, ale nie v záujme Slovenska, naplnil Robert Fico v koordinácii s Ivanom Gašparovičom a Ivettou Macejkovou. Odmietame sa podieľať na tejto voľbe. Budeme naďalej dôsledne obhajovať ústavnosť a princípy právneho štátu,“ povedal.

Voľba generálneho prokurátora neznamená aj vymenovanie

Voľba generálneho prokurátora ešte podľa predsedu KDH Jána Figeľa neznamená vymenovanie. Ako povedal dnes novinárom, otázka stojí tak, či Ivan Gašparovič vymenuje zvoleného kandidáta za 24 hodín alebo dlhšie časové obdobie. „Či to bude Štefan Harabin číslo dva slúžiaci skôr záujmom súkromných osôb a nie verejnému záujmu, alebo sa ešte medzitým odhodlá prijať rozhodnutie ústavný súd v Košiciach,“ zdôraznil. Podľa neho ústavný súd je kompetentný rozhodnúť, ale nevedno, ako rýchlo a či v dohľadnom čase rozhodne. „Ústavný súd je však tým, ktorý by mal rozhodnúť ako prvý,“ konštatoval.

Predseda NOVA Daniel Lipšic avizuje, že po parlamentných voľbách, ak bude jeho strana vo vláde, generálneho prokurátora vymení. „Treba zvládnuť ešte veľa zápasov do momentu najbližších parlamentných volieb. Som presvedčený, že Smer-SD chce mať svojho prokurátora, aby ovládol zákonnosť tak, ako sa mu podarilo ovládnuť obstarávanie a kontrolu hospodárenia. Nie je však všetko v jeho rukách,“ povedal Figeľ. Tento zápas môže byť podľa neho úspešný. „Čo sa stane s generálnou prokuratúrou, závisí aj od politickej zhody, aj od toho, aké pomery zavládnu na Slovensku,“ konštatoval.

Dnes je to podľa Figeľa možno viac apel na verejnosť, aby nebola len pozorovateľom alebo ľahostajným priestorom, ale aby sa angažovala za spravodlivosť. Bez spravodlivosti totiž nebude ani sloboda, ani demokracia, ani perspektíva. „Je to viac zápas o verejnú mienku než o inštitúcie, pretože Smer dnes ovláda mocensky nielen vládu a Prezidentský palác, ale aj mnohé iné inštitúcie,“ dodal.

Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára oveľa dôležitejšie je sa rozhodnúť, aký systém prokuratúry vôbec chceme a na základe toho sú potom možné aj rôzne personálne zmeny. Veľmi dôležité podľa predsedu SaS Richarda Sulíka bude, čo ústavný súd vlastne vyriekne a k akému dospeje záveru. „V závislosti od toho budeme konať. Keď sa ukáže, že Jozef Čižnár nebol zvolený s kostolným poriadkom, budeme sa snažiť o zjednanie nápravy,“ vyhlásil.

Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša ak bude treba personálnu zmenu na generálnej prokuratúre, tak k nej aj SDKÚ-DS pristúpi. Prvotné však je, aby sa táto situácia už nikdy nemohla opakovať. „To, že si dnes zvolia generálneho prokurátora nelegitímnym spôsobom, hovorí, ako budeme s týmto systémom ďalej nakladať,“ konštatoval.

SaS vyzýva prezidenta, aby Čižnára nevymenoval

Jaromír Čižnár sa stal kandidátom na generálneho prokurátora Slovenskej republiky za okolností, ktoré odporujú ústavnosti, vyhlásila strana SaS. Liberálna strana vyzýva prezidenta Ivana Gašparoviča, aby Jaromíra Čižnára nevymenoval, lebo bol zvolený v rozpore s ústavnosťou a dobrými mravmi. "Tento apel je určený prezidentovi, ktorý nesie plnú zodpovednosť za daný stav, o to skôr by mu mal vyhovieť," vyhlasujú liberáli.

Pojem ústavnosť nechápe strana len ako rešpekt k písaným pravidlám, ale aj k tým nepísaným, ktoré písané právo dotvárajú a ktorých súčasťou je aj morálka a skúsenosťou preverené cnosti. Ústavné by v prípade voľby generálneho prokurátora bolo počkať na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý potvrdí alebo nepotvrdí, či nevymenovaním Jozefa Čentéša prezident porušil jeho práva.

"Akt voľby generálneho prokurátora, ku ktorému dnes prikročil Smer, je teda typický krok totalitných politických síl, ktoré berú ohľad len na svoje zištné a mocenské ciele. Ústavnosť ich zaujíma len potiaľ, pokým ich neobmedzuje," vyhlasuje strana SaS.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Situáciu na železničnej trati skomplikovali popadané stromy po búrke

Situáciu na železničnej trati skomplikovali popadané stromy po búrke

DNES - 16:39Domáce

Popoludňajšie búrky skomplikovali situáciu na železničnej trati na Spiši.

SHMÚ varuje pred prívalovými povodňami

SHMÚ varuje pred prívalovými povodňami

DNES - 16:19Domáce

V lokalitách najmä na severovýchode a strede Slovenska sa môžu v nedeľu vyskytnúť povodne.

O prípadnej zmene ústavy sa môže podľa Takáča hovoriť najskôr na jeseň

O prípadnej zmene ústavy sa môže podľa Takáča hovoriť najskôr na jeseň

DNES - 13:46Domáce

V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister pôdohospodárstva a podpredseda Smeru-SD Richard Takáč.

V nedeľu hrozia búrky s krúpami aj vysoké teploty, v týchto okresoch platia výstrahy

V nedeľu hrozia búrky s krúpami aj vysoké teploty, v týchto okresoch platia výstrahy

DNES - 12:56Domáce

V nedeľu trvajú výstrahy pred búrkami aj vysokými teplotami.

Vážna nehoda na diaľnici D1: Auto skončilo na streche

Vážna nehoda na diaľnici D1: Auto skončilo na streche

DNES - 11:46Domáce

Pre dopravnú nehodu dočasne uzatvorili diaľnicu.