• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.7.2024Meniny má Kamil
31°Bratislava

Poslanci horlivo diskutovali o Čižnárovi, on nevystúpil

  • 17:09 18.06.2013
  • BRATISLAVA
Poslanci horlivo diskutovali o Čižnárovi, on nevystúpil

Kandidát vládneho Smeru-SD na generálneho prokurátora Jaromír Čižnár nevystúpi pred voľbou v pléne národnej rady, ako to žiadal poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo.


"Prvýkrát od roku 1989 budeme mať generálneho prokurátora, ktorého zvolí len jedna strana. Lámeme právo cez koleno. Máme právo podívať sa vášmu kandidátovi do očí a opýtať sa ho, čo si o tom myslí," objasňoval Frešo svoj návrh.

Parlament pri schvaľovaní programu 21. schôdze iniciatívu lídra SDKÚ-DS neschválil.

Tajná voľba generálneho prokurátora sa uskutoční po ukončení rozpravy.

Nevalcujte ústavu Smerom k Mečiarovi, kričali aktivisti Vládny Smer-SD podľa poslanca za OĽaNO Igora Matoviča namiesto demokracie zavádza totalitu.

"Slovensko ste vrátili 24 rokov späť pred rok 1989. Opojili ste sa mocou a tá moc vám nedá spávať. Vymaľovali ste si Slovensko komplet na červeno. Som si istý, že čoskoro vymaľujete aj Najvyšší kontrolný úrad," povedal v rozprave k voľbe ďalšieho kandidáta na generálneho prokurátora Matovič.

Smer-SD sa podľa neho bojí minulosti a zároveň vytvára podhubie, aby mohol "páchať ešte väčšie svinstvá ako páchal".

"Vy sami sa budete vyšetrovať, vy sami sa budete obviňovať. Robert Fico sa bojí hlasu podobného Robertovi Ficovi a preto musí mať na poste človeka, ktorý nahrávku nikdy nevyšetrí," poznamenal líder obyčajných ľudí. Smer-SD zvolením svojho generálneho prokurátora pokračuje v ovládnutí všetkých zložiek štátu.

Vládna strana podľa Matoviča ďalšou voľbou vlastného kandidáta na generálneho prokurátora zlomila demokraciu cez koleno. Poslanci za OĽaNO preto po stranách rokovacej sály, kde sa vchádza k volebným urnám, rozprestreli dva transparenty s nápismi: "Demokracie je krehká ako papier, stačí krok a vrátiš Slovensko do totality".

Poslanci Smeru-SD tak podľa Matoviča môžu losovať podobne ako pri križovaní Ježiša, kto zo zákonodarcov strany Roberta Fica roztrhá papier a s ním aj demokraciu na Slovensku.

Nominácia Čentéša podľa opozície stále platí

Poslanec za Most-Híd Gábor Gál zdôraznil, že zvolením Jozefa Čentéša pred dvomi rokmi v štandardnej tajnej voľbe jeho nominácia stále platí.

Spor má na stole ústavný súd, a aj napriek tomu, že prezident Ivan Gašparovič rok a pol po zvolení Čentéša oznámil, že ho nevymenuje do funkcie, treba počkať na rozhodnutie ústavného súdu.

"Chcete zvoliť náhradníka?" spýtal sa Gál. Pripomenul, že Čentéša do funkcie zvolilo viacero strán a nevie, komu byť zaviazaný, nominanta Smeru-SD Jaromíra Čižnára zvolí iba strana Roberta Fica.

"Ak zvolíte kandidáta Jaromíra Čižnára budeme čakať rok a pol, kým sa prezident rozhodne, alebo akoby člen Smeru-SD ho vymenuje do 24 hodín ako Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR," podotkol Gál.

Smer-SD pre zvolenie vlastného generálneho prokurátora spravil klamára aj zo svojho predsedu Roberta Fica, ktorý zdôraznil, že novela zákona o organizácii ústavného súdu sa bude prijímať v riadnom legislatívnom konaní, neskôr ju vláda na čele s Ficom schválila v skrátenom konaní, aj v parlamente za 24 hodín.

Gál pripomenul, že znásilnením práva a nezákonnosťou nemôže Smer-SD napraviť stav na generálnej prokuratúre.

Podľa Žitňaskej zlyhávajú orgány

Tragédiou príbehu obsadzovania postu generálneho prokurátora je podľa poslankyne za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej skutočnosť, že postupne zlyhali všetky ústavné orgány, ktoré s touto kauzou mali niečo do činenia. "A dnes sa bodku chystá dať parlament. A zase zlyhaním," uviedla v rozprave k ďalšej voľbe generálneho prokurátora Žitňanská.

Poslanci vládneho Smeru-SD sa podľa nej rozhodli uprednostniť politickú silu pred právom, čo je zlé pre Slovensko a všetkých jeho občanov.

Šéfka poslaneckého klubu SDKÚ-DS v závere vystúpenia prečítala menný zoznam poslaneckého klubu Smeru-SD a vyzvala všetkých jeho členov, ktorí budú musieť prevziať zodpovednosť za hlasovanie, aby pre budúcnosť Slovenska nedopustili, že politická sila vyhrá nad právom. Poslancov strany Roberta Fica zároveň vyzvala, aby sa nezúčastnili na voľbe generálneho prokurátora.

"Dnes je v neistote pán (Jozef) Čentéš, zajtra to môžem byť ja, pozajtra ktorýkoľvek z vás. A budete sa domáhať práva a možno, že rozhodne sila," odkázala vládnym poslancom. Ak sa dnes voľba generálneho prokurátora uskutoční, pôjde podľa nej o bod zlomu pre krajinu.

V kauze generálneho prokurátora podľa Žitňanskej najskôr zlyhal úrad prezidenta, keďže hlava štátu nekonala a rozhodnutie o nevymenovaní Jozefa Čentéša oznámil Ivan Gašparovič rok a pol po jeho zvolení v parlamente. Neskôr zlyhal aj ústavný súd, ktorému rozhodnutie v spore trvá veľmi dlho. "Samozrejme, že politicky vo vzduchu visí otázka, v čí prospech ústavné orgány zlyhávajú. Faktom je, že ústavné orgány sú zložené vo väčšine z nominantov strany Smer," konštatovala Žitňanská.

Poslankyňa za SDKÚ-DS zdôraznila, že v právnom štáte je nemysliteľné nevyčkať na výsledok. Poslancov Smeru-SD sa spýtala, aká bude náprava, ak ústavný súd nakoniec dá za pravdu Jozefovi Čentéšovi. "Najprv si dajte odpoveď, aká bude náprava, až potom môžete voliť bez toho, že nepôjde o zlyhanie parlamentu," konštatovala Žitňanská.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Situáciu na železničnej trati skomplikovali popadané stromy po búrke

Situáciu na železničnej trati skomplikovali popadané stromy po búrke

DNES - 16:39Domáce

Popoludňajšie búrky skomplikovali situáciu na železničnej trati na Spiši.

SHMÚ varuje pred prívalovými povodňami

SHMÚ varuje pred prívalovými povodňami

DNES - 16:19Domáce

V lokalitách najmä na severovýchode a strede Slovenska sa môžu v nedeľu vyskytnúť povodne.

O prípadnej zmene ústavy sa môže podľa Takáča hovoriť najskôr na jeseň

O prípadnej zmene ústavy sa môže podľa Takáča hovoriť najskôr na jeseň

DNES - 13:46Domáce

V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister pôdohospodárstva a podpredseda Smeru-SD Richard Takáč.

V nedeľu hrozia búrky s krúpami aj vysoké teploty, v týchto okresoch platia výstrahy

V nedeľu hrozia búrky s krúpami aj vysoké teploty, v týchto okresoch platia výstrahy

DNES - 12:56Domáce

V nedeľu trvajú výstrahy pred búrkami aj vysokými teplotami.

Vážna nehoda na diaľnici D1: Auto skončilo na streche

Vážna nehoda na diaľnici D1: Auto skončilo na streche

DNES - 11:46Domáce

Pre dopravnú nehodu dočasne uzatvorili diaľnicu.