• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.7.2024Meniny má Kamil
31°Bratislava

Rómsky aktivista pôjde za zneužívanie chlapcov za mreže

  • 17:10 18.06.2013
  • PREŠOV
Rómsky aktivista pôjde za zneužívanie chlapcov za mreže

Bývalý rómsky aktivista, riaditeľ slovenského národného koordinačného centra Európskej siete proti rasizmu (ENAR) Miroslav Lacko si odsedí sedem rokov a šesť mesiacov za viacero trestných činov, ktoré súvisia so sexuálnym zneužívaním maloletých a mladistvých chlapcov.

Ide o súhrnný trest odňatia slobody, ktorý dnes schválil Okresný súd v Prešove po tom, ako sa na vine a treste dohodli prokurátor a 45-ročný obžalovaný.

Lacko si nepodmienečný trest odpyká v ústave s minimálnym stupňom stráženia. V obžalobe bolo uvedených 11 skutkov týkajúcich sa siedmich trestných činov.

Súd ho uznal vinným zo sexuálneho zneužívania maloletých a mladistvých, ohrozovania mravnej výchovy mládeže, kupliarstva, výroby, rozširovania a prechovávania detskej pornografie. Skutky sa diali od leta 2009 do decembra 2012. Rozsudok je právoplatný a nemožno sa proti nemu odvolať.

Predseda senátu uviedol, že navrhnutý trest považoval senát za primeraný. Obžalovaný od zaistenia v decembri 2012 spolupracoval s vyšetrovateľom, v celom rozsahu sa priznal k spáchaniu skutkov, ktoré mu prokuratúra kládla za vinu.

Svoje počínanie odôvodňoval svojou sexuálnou orientáciou a závislosťou od internetu. Trestná sadzba za spáchané skutky sa pohybuje v rozpätí sedem až 12 rokov. Podľa vyjadrenia prokurátora nebolo dôvodom uložiť mu trest na hornej hranici sadzby vzhľadom na znalecké posudky a snahu obžalovaného spolupracovať.

Podľa obžaloby sa Lacko kontaktoval s najmenej siedmimi maloletými a mladistvými chlapcami predovšetkým prostredníctvo známeho internetového serveru, s niektorými z nich došlo aj k sexuálnym praktikám. Od maloletých chlapcov žiadal cez internet fotografie ich nahého tela, sľuboval im za to darčeky ako mobil, luxusné oblečenie, voňavky aj peniaze.

Zároveň im posielal aj svoje fotografie obnaženého tela. Osobný kontakt s jedným z chlapcom chcel sprostredkovať tak, že zneužil svoje aktivity v ENAR a dohodol si v jeho škole prednášku. Riaditeľka školy v okrese Michalovce však bola celý čas pri ňom a bližší kontakt so žiakom vtedy nebol možný. Lacko neskôr sprostredkoval sexuálny styk s mladistvými aj iným osobám za finančnú odplatu.

Miroslav Lacko sa v minulosti aj politicky angažoval. Na jeseň minulého roka bol aktívny aj v prípadoch nedobrovoľných adopcií rómskych deti v Anglicku, kde spolu s ďalšími rómskymi aktivistami z ENAR monitorovali počty rodín zo Slovenska, u ktorých hrozilo rodičom odobratie detí. Bol tiež organizátorom futbalových turnajov v školách s početnou rómskou komunitou v okolí Prešova.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Situáciu na železničnej trati skomplikovali popadané stromy po búrke

Situáciu na železničnej trati skomplikovali popadané stromy po búrke

DNES - 16:39Domáce

Popoludňajšie búrky skomplikovali situáciu na železničnej trati na Spiši.

SHMÚ varuje pred prívalovými povodňami

SHMÚ varuje pred prívalovými povodňami

DNES - 16:19Domáce

V lokalitách najmä na severovýchode a strede Slovenska sa môžu v nedeľu vyskytnúť povodne.

O prípadnej zmene ústavy sa môže podľa Takáča hovoriť najskôr na jeseň

O prípadnej zmene ústavy sa môže podľa Takáča hovoriť najskôr na jeseň

DNES - 13:46Domáce

V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister pôdohospodárstva a podpredseda Smeru-SD Richard Takáč.

V nedeľu hrozia búrky s krúpami aj vysoké teploty, v týchto okresoch platia výstrahy

V nedeľu hrozia búrky s krúpami aj vysoké teploty, v týchto okresoch platia výstrahy

DNES - 12:56Domáce

V nedeľu trvajú výstrahy pred búrkami aj vysokými teplotami.

Vážna nehoda na diaľnici D1: Auto skončilo na streche

Vážna nehoda na diaľnici D1: Auto skončilo na streche

DNES - 11:46Domáce

Pre dopravnú nehodu dočasne uzatvorili diaľnicu.