Experti: Slovenských exportérov čakajú v súvislosti s brexitom zmeny
- 13:29 12.07.2016
- Bratislava

Firmy zo Slovenska, ktoré podnikajú v Británii, sa musia po vystúpení krajiny z EÚ pripraviť na zmenu tamojšej legislatívy, ako aj hrozbu úpadku firiem podnikajúcich v citlivých odvetviach.
Podľa jeho slov vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie prinesie aj pre slovenských vývozcov isté zmeny, na ktoré je potrebné sa pripraviť. Už krátkodobá reakcia po referende vo Veľkej Británii priniesla oslabenie britskej libry, z čoho ťažili hlavne vývozné spoločnosti z Británie, naopak export do Británie sa slovenským spoločnostiam predražil.

Ako Janči pripomína, oslabenie libry už nebude pokračovať v takých skokoch ako doteraz a kurz voči euru bude stabilnejší. Na druhej strane, vystúpenie členskej krajiny zo spoločenstva Európskej únie má svoje procesné a technické kroky a je platné tak pre úniu, ako aj pre Veľkú Britániu. Slovenské firmy by sa preto zároveň mali pripraviť vopred aj na zmenu právnych predpisov, pokiaľ priamo podnikajú vo Veľkej Británii. Pripraviť by sa mali najmä na zmeny v otázkach zamestnania a daňových predpisov.
Dosah brexitu je potrebné podľa neho zvážiť predovšetkým pri firmách, ktoré predávajú tovar citlivý na domáci dopyt. Medzi ne napríklad patrí elektronika alebo tovar týkajúci sa zariadenia bytov. Aj z tohto dôvodu nevylučuje, že sa niektoré spoločnosti, a teda obchodní partneri môžu dostať do problémov. Môže sa objaviť ďalšia vlna úpadku jednak predajcov elektroniky, ako aj firiem podnikajúcich v stavebníctve.
Aby vlna problémov nestiahla aj slovenské spoločnosti obchodujúce na tamojšom trhu, odporúča Janči zváženie dodatočných zabezpečení.

Analýza ukázala, že britskí podnikatelia na Slovensku aktuálne vlastnia dohromady 1018 spoločností. Ich počet za posledných šesť rokov narástol o 25 %. V roku 2010 boli Briti majiteľmi 759 firiem so sídlom v SR. Ich celkový podiel na základnom kapitáli vyše tisícky spoločností je bezmála 400 miliónov eur.
Z celkového pohľadu zahraničných vlastníkov slovenských firiem patrí Veľká Británia do top 10 krajín, konkrétne jej patrí deviata pozícia. Británia je pre Slovensko siedmy najdôležitejší exportný trh.
Podnikanie britských firiem je podľa Bisnode na veľmi vysokej ekonomickej úrovni. "Tamojšie spoločnosti so svojimi dcérami na Slovensku podnikajú zdravšie ako zvyšok slovenských podnikov. A keďže do svojho biznisu investovali obrovské finančné prostriedky, nepredpokladáme, že po prípadnom odchode Veľkej Británie z EÚ začnú opúšťať slovenský trh. Skôr nastane opak – firmy svoje podnikanie začnú zhodnocovať," domnieva sa konzultant spoločnosti Milan Seliak.
Na to, aby vedel s väčšou istotou povedať, aký krok spravia britské firmy, musel by poznať sankcie, ktoré chce únia uplatniť voči Veľkej Británii. Predpokladá však, že budú len veľmi mierne, aby boli dôsledky prípadného brexitu čo najmenšie pre úniu i Britov.
Seliak je presvedčený, že Slovensko aj ostatné štáty by mohli tento rozchod využiť vo svoj prospech. Viaceré spoločnosti totiž naznačili možný odchod z Veľkej Británie do iných krajín EÚ. "Tu vidíme veľký priestor pre slovenskú vládu, aby prípadne rozbehla rokovania s britskými podnikateľmi a ponúkla Slovensko ako atraktívnu destináciu pre biznis," priblížil.
Slovenská vláda by podľa neho mohla britským firmám ponúknuť rôzne formy dotácií na zamestnancov, no rovnako aj kvalifikovanú pracovnú silu. S tou má totiž Veľká Británia veľký problém. Mnoho kvalifikovaných pozícií v Británii obsadzujú tí, ktorí sa do krajiny prisťahovali.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta
Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží
Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.