• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 30.4.2024Meniny má Anastázia
13°Bratislava

Svätá omša na vrchu Oravcove bola opäť ťažiskom Cyrilometodských dní

  • 16:42 05.07.2016
  • Terchová
Svätá omša na vrchu Oravcove bola opäť ťažiskom Cyrilometodských dní

Pápež Ján Pavol II. v decembri 1980 vyhlásil svätých bratov Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy a tento cirkevný sviatok sa slávi 14. februára.

Procesia veriacich a slávnostná cyrilometodská svätá omša na vrchu Oravcove boli dnes v Terchovej ťažiskom programu v poradí 27. ročníka Cyrilometodských dní. Pri príležitosti 1153. výročia príchodu vierozvestcov na naše územie ju celebroval žilinský diecézny biskup Tomáš Galis.

"Sviatok Cyrila a Metoda má kresťanský, kultúrny aj politicko-spoločenský význam. Aj napriek niekoľko stáročnému útlaku, pretože vždy sme boli poddanským národom, sme si zachovali svoju reč a písmo. Akurát nám možno chýba ešte hrdosť. Ale to, čo sme si zachovali, to je dedičstvo otcov, to je naša viera," uviedol pre TASR Galis.

Riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej Rudolf Patrnčiak pripomenul, že Terchová bola v roku 1990 prvým miestom na území vtedajšieho Česko-Slovenska, kde sa uskutočnili Cyrilometodské dni, a terchovský rímskokatolícky kostol je najväčším chrámom na Slovensku zasvätený solúnskym bratom, spolupatrónom Európy – svätým Cyrilovi a Metodovi. "Cyrilometodské dni sa tento rok nesú v duchu jubilea, a to desať rokov od postavenia a vysviacky našej krížovej cesty na vrchu Oravcove. Tiež je výnimočné, že sa na tomto ročníku stretli traja biskupi - nitriansky, žilinský a macedónsky," skonštatoval.

"Ja, ako bývalá učiteľka, by som rada pripomenula obzvlášť ten veľký moment pre mňa, že som tu videla veľmi veľa detí. Rodičia išli spolu s nimi a modlili sa, bolo vidno spolupatričnosť rodiny a to je pre mňa veľmi veľa. Je veľmi dobré, že sa tu zišlo mnoho detí a mnoho mladých ľudí," doplnila podpredsedníčka Slovenskej národnej strany Eva Smolíková.


Národná Cyrilo-metodská púť v Nitre

Tisícky veriacich sa dnes v Nitre zišli na národnej Cyrilo-metodskej púti. Slávnostnú svätú omšu na Svätoplukovom námestí celebroval rožňavský diecézny biskup Stanislav Stolárik, ktorý v kázni zdôraznil význam misie svätých Cyrila a Metoda i dôležitosť zachovania ľudských a kresťanských hodnôt.

"Títo svätci nám priniesli písmo, kultúru, vedomie štátnosti, ba im patrí aj prvenstvo v založení, v našom chápaní, vysokej školy, na ktorej sa po prvýkrát v dejinách pripravovali budúci kňazi. Ale všetky tieto vetvy stromu boli zakorenené vo viere. Ak dnes oslavujeme našich vierozvestcov, iste si ich môžeme pripomenúť z viacerých hľadísk. Ale ak opomenieme misiu viery, tak len potvrdíme, že ich misii nerozumieme,“ povedal Stolárik.

Vo svojej kázni zároveň pripomenul potrebu duchovnej obrody súčasnej Európy, ktorá podľa jeho slov potrebuje viesť úprimnejší dialóg a prejsť od ekonomiky orientovanej na zisk k sociálnej ekonomike. „Aj Slovensko má veľký potenciál, ktorý môžeme ukázať počas nášho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ). Záleží len na nás, čo ponúkneme,“ skonštatoval rožňavský biskup.


Význam cyrilo-metodskej misie dnes v Nitre zdôraznil aj premiér Robert Fico, podľa ktorého nestačí vložiť odkaz svätých Cyrila a Metoda do Ústavy Slovenskej republiky, ale treba ho aplikovať aj do reálneho života. „Treba ísť ďalej a treba rozvíjať túto myšlienku, pretože budovanie mladého Slovenska a my sme stále ešte mladí, náš štát vznikol v roku 1993, je zákonom prežitia Slovákov v 21. storočí. Chcel by som využiť túto príležitosť na to, aby som požiadal o zomknutie sa, predovšetkým v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Bol by som veľmi rád, keby táto udalosť, predsedníctvo a s ním spojené obrovské povinnosti, nás dali dohromady,“ uviedol Fico.


Odkaz sv. Cyrila a Metoda

Na snímke pravoslávny chrám sv. Cyrila a Metoda v Solúne. Foto: FOTO TASR/Pavol Demeš
Odkaz sv. Cyrila a Metoda pre našich súčasníkov i nasledovníkov je predovšetkým v uvedomení si, že Slovák, Európan, každý človek, potrebuje k plnohodnotnému životu nielen rozum a materiálne statky, ale aj srdce a duchovné hodnoty. Pre Maticu slovenskú (MS) znamená tento sviatok základ jej duchovnej podstaty. Pre TASR to dnes povedal predseda MS Marián Tkáč.

„Matica slovenská oficiálne vznikla v roku 1863, tisíc rokov po tom, ako prišli solúnski bratia Konštantín a Metod na Veľkú Moravu. Existujú však archívne dokumenty, ktoré uvádzajú, že Matica slovenská bola schválená cisárom Františkom Jozefom už v roku 1862. Je možné, že dátum jej založenia odkladali zakladatelia práve preto, aby sa mohli v budúcnosti spájať oslavy založenia MS s príchodom Konštantína a Metoda na naše územie," uviedol Tkáč.

Podľa Tkáča sa MS mala pôvodne nazývať Cyrilo-metodská Matica slovenská, keďže Štefan Moyzes a jeho spolupracovníci mali v úmysle založiť nenáboženský spolok ako priameho pokračovateľa cyrilo-metodskej tradície na Slovensku. „Je pravdepodobné, že Moyzes, ktorý v tom čase vybavoval v Ríme presun sviatku zo 14. marca na 5. júla, sa stretol s hudobným skladateľom Franzom Lisztom, ktorý úzko spolupracoval s pápežom Piom IX. na prípravách osláv okrúhleho výročia sv. Cyrila a Metoda. Na ich počesť zložil aj hymnickú skladbu Slavimo slavno Slaveni podľa textu srbského spisovateľa Meda Pucića," doplnil Tkáč.


Uchovávanie cyrilo-metodskej tradície pre budúcnosť celej Európy má podľa predsedu MS veľký význam aj v súčasnosti, keď do úzadia ustupuje srdce a duchovné hodnoty. „V prvých stanovách sa uvádza, že Matica je jednota milovníkov národa a života slovenského, to znamená, že jej úlohou je nielen chrániť Slovensko v zmysle jazyka, ale aj tradícií, najmä kresťanských, a podporovať dobré ľudské vlastnosti, ako je odpúšťanie, nezávidenie, neintrigovanie, láska k ľuďom. Ak sa pozrieme na dnešnú slovenskú aj európsku spoločnosť, je zrejmé, že takáto sebareflexia, ktorá je základom posolstva sv. Cyrila a Metoda, a bezpochyby aj Matice slovenskej, je priam nevyhnutná," uzavrel Tkáč.

Vo Vatikáne zaznelo slovenské dielo Dvaja bratia Cyril a Metod

Slovenskí umelci uviedli v premiére vo vatikánskej Bazilike sv. Praxedy 21. júna hudobné dielo Ľubomíra Horňáka Dvaja bratia Cyril a Metod. V chráme, ktorý stojí na miestach historicky spätých s rímskym pobytom sv. Cyrila - Konštantína a sv. Metoda, vystúpili sólisti Sisa Lelkes-Sklovská, Dušan Jarjabek a Otokar Klein. Verše Milana Rúfusa, Daniela Heviera a Mariána Brezániho predniesol Jozef Šimonovič, spoluúčinkoval dievčenský zbor pod vedením dirigenta Adriana Kokoša. Koncert nadväzoval na hudobnú ódu Proglas, ktorý zaznel na tom istom mieste v podaní toho istého tímu v minulom roku.

Podujatie bolo venované sviatku vierozvestcov Európy a štátnemu sviatku Slovenskej republiky, ale predovšetkým bolo jedným z podujatí sprevádzajúcich prevzatie predsedníctva v Rade EÚ. Záštitu nad koncertom mal minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, slovenský kardinál Jozef Tomko. Na koncerte sa zúčastnila aj oficiálna slovenská delegácia vedená predsedom Národnej rady Slovenskej republiky Andrejom Dankom.

„Tento koncert vznikol na základe koncertu, ktorý bol vlani presne o takomto čase, a pretože mal veľký úspech a veľkú publicitu boli sme požiadaní Vatikánskym veľvyslanectvom, aby sme urobili podobný koncert. Keď ťa naozaj niekto pozve a chce, aby si zopakoval, to je dôkazom toho, že to zarezonovalo. Robili sme koncert Dvaja bratia, bola to hudobná kompozícia z Horňákových melódií, všetko sú neoromantické rockové skladby, pôvodná slovenská tvorba. Bolo to silné, bolo to emotívne, na záver standing ovation. Už dnes sme dostali ponuku zopakovať to o rok. Niečo v tomto zmysle musíme vymyslieť, aby to bolo minimálne také úspešné ako tento koncert,“ povedal pre TASR Jarjabek.

Podľa jeho slov je spievanie v bazilike úplne iné, je to úžasná atmosféra, človek sa tam koncertne cíti úplne inak, celú zodpovednosť za interpretáciu si sólista nesie sám. Je to úplne iné ako napríklad spievanie v divadelnom predstavení. Na koncerte boli aj predstavitelia najväčšej hudobnej univerzity Accademia di Santa Cecilia v Ríme, ktorí koncert vysoko ocenili. Počas letných mesiacov vznikne aj štúdiová nahrávka tohto projektu.

Bazilika sv. Praxedy je úzko spojená so sv. Cyrilom a Metodom, ktorí v priľahlom kláštore žili počas svojich pobytov v Ríme. Na stene kláštora to pripomína aj pamätná tabuľa v slovenčine. V neďalekej Bazilike Panny Márie Väčšej (Basilica di Santa Maria Maggiore) pápež Hadrián II. v roku 868 schválil a posvätil staroslovenské bohoslužobné knihy slovanských apoštolov. Tak o tom hovorí pamätná tabuľa umiestnená v kaplnke baziliky. Jej text je v slovenčine a latinčine. Ďalší deň po koncerte sólisti navštívili toto pamätné miesto a položili kyticu kvetov.

Skladateľ, producent a hudobník Ľubo Horňák (1964, Bratislava), známy aj z účinkovania v koncertnej zostave skupiny Elán, je autorom aj producentom pôvodných slovenských muzikálov a projektov. Jeho scénické oratórium Cyril a Metod malo premiéru v júli 2009. Dielo čerpá námet z Proglasu, súboru prvých básní napísaných v staroslovienskom jazyku v rokoch 863 až 867, ktorých autorom je Konštantín Filozof.

V novembri 2009 malo premiéru Horňákovo dielo Proglas, zhudobnená staroslovienska báseň v jej pôvodnom znení. Autormi libreta sú Konštantín Filozof a Daniel Hevier. Piesne sú vlastne prerozprávaním obsahu pôvodného diela pomocou dnešného jazyka. Proglas je najstaršia slovanská báseň napísaná v 9. storočí, jej autorom je Konštantín Filozof (sv. Cyril), vo svojej dobe považovaný za jedného z najmúdrejších a najvzdelanejších ľudí sveta. Báseň je nazvaná podľa jej prvého verša znamenajúceho predslov. O existencii tejto básne sa nevedelo až do 19. storočia, kedy sa našli jej opisy.

Oslavy v Bardejove

Bardejovčania si dnes večer na ekumenickom podujatí pripomenú významný prínos vierozvestov Cyrila a Metoda, ktorí zostavili hlaholiku a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty. Verejné oslavy svätcov majú v Bardejove 21-ročnú tradíciu. Slávnostný program sa koná na Radničnom námestí so začiatkom o 19.00 h.

Organizátori XXI. Cyrilo-metodských slávností ekumenickej jednoty pripravili dvojhodinový program, ktorý umocní nasvietenie baziliky minor sv. Egídia v historickom jadre mesta, pred ktorou sa bude celý program osláv konať.

Riaditeľ Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove Juraj Bochňa, ktorý sa za organizátorov prihovorí prítomným, dnes pre TASR uviedol, že posolstvom Cyrila a Metoda je zachovanie identity, ale najmä hrdosti na svoj národ. „Nepriniesli svetlo do histórie, ale do nášho duchovného sveta, ktorého cena nemá vyčíslenia, a na rozdiel od rôznej interpretácie dejín sa duchovný život národa, rovnako ako duchovný život človeka prekrútiť nedá. Je zakorenený hlboko vo vnútri, rovnako ako si rieka vymyje koryto či voda zo studne hľadá cestu von. Presne to je dôvod, prečo je ich posolstvo dodnes živé a prečo má dnes azda ešte väčšiu cenu ako kedysi. Pretože nie je postavené na základoch z kameňa, ale na myšlienkach ľudí. Na mravných základoch,“ uviedol Bochňa.

Metodička Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove Mária Harňaková doplnila, že v programe sa predstavia cirkevné zbory i svetské hudobné skupiny z Bardejova a okolia. Za jednotlivé cirkvi sa prítomným prihovorí bardejovský dekan gréckokatolíckej cirkvi Michal Onderko. Ekumenický charakter podujatia zdôraznia aj vystúpenia cirkevných zborov. Predstaví sa Matičný spevokol zo Zborov, Pravoslávny cirkevný zbor prepodobného Serafima Sarovského a svätých apoštolov Cyrila a Metoda z Bardejova a rovnako domáci Evanjelický spevácky zbor Zachariáša Zarewutia.

Ako hostia vystúpia spevácka skupina ROSA z Prešova a hudobné trio Štefana Genčúra zo Spišského Podhradia.

Podujatie na oslavu vierozvestcov Cyrila a Metoda určené širokej verejnosti pripravilo Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove, Oblastná rada Matice Slovenskej v Bardejove, dekanáty kresťanských  cirkví v Bardejove, Úrad Prešovského samosprávneho kraja a mesto Bardejov.

Z histórie o Cyrilovi a Metodovi

Slovenská republika (SR) si pripomína 5. júla štátnym sviatkom kresťanských vierozvestov svätých Cyrila a Metoda.

Deň slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda je 5. júla štátnym sviatkom aj v Českej republike. Pod názvom Deň slovanskej písomnosti a kultúry slávia sviatok sv. Cyrila a Metoda 24. mája v Ruskej federácii, pripomínali si ho aj na Ukrajine. Štátnym sviatkom pod názvom Deň Cyrila a Metoda je 24. máj i v Bulharsku.

Pápež Ján Pavol II. v decembri 1980 vyhlásil svätých bratov Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy a tento cirkevný sviatok sa slávi 14. februára.

Na území dnešného Slovenska bolo kresťanské učenie rozšírené už pred príchodom Cyrila a Metoda. Kresťanstvo do tejto oblasti preniklo v období Rímskej ríše, čo dokazujú viaceré archeologické nálezy, napríklad z Bratislavy-Rusoviec, alebo odkrytie ranokresťanskej kaplnky na Devíne pochádzajúcej zo 4. storočia.

Príchod Slovanov na súčasné naše územie sa datuje minimálne na začiatok 6. storočia. Kresťanstvo začína výraznejšie prenikať medzi Slovanov žijúcich na území súčasného Slovenska v prvej tretine 9. storočia. Už jeho relatívne zakorenené pozície dokazoval kostol v Nitre vysvätený v roku 828 salzburským biskupom Adalrámom, kde vládlo pohanské knieža Pribina. Okolo roku 833 dobytím Nitrianskeho kniežatstva moravským Mojmírom I. vznikla Veľká Morava.

Učenie Ježiša Krista nadobúdalo medzi Slovanmi čoraz významnejší dosah. Kresťanský panovník Veľkej Moravy Rastislav ponímal toto náboženstvo ako silný fenomén, ktorý bude schopný podporiť existenciu ranostredovekého štátu. Veľkú Moravu stále ohrozovala rozpínavosť Frankov. V ich službách boli aj duchovní preferujúci latinskú liturgiu. Viacerí z nich chceli svojou činnosťou oslabiť Veľkú Moravu a dostať ju do priameho područia Východofranskej ríše. Obmedzili by tým postavenie Rastislava. Ten sa obrátil na pápeža, aby mu poslal učiteľa, ktorý by uprednostňoval šírenie kresťanskej viery v reči, akou hovorí jeho ľud. Učiteľ by mal ďalej vychovať miestny klérus a bol by oddaný vládnucej dynastii. Posolstvo nenašlo odozvu u pápeža, ale kladne naň reagoval byzantský cisár Michal III. Na Veľkú Moravu vyslal dvoch vierozvestov. Na misiu išli Konštantín a Metod. Pochádzali zo Solúna, v okolí ktorého v tom čase žila početná slovanská menšina a jej jazyk obaja ovládali.

Konštantín ešte pred odchodom na misiu vytvoril písmo, hlaholiku, prispôsobené pre slovanskú reč a preložil základné state súvisiace s kresťanskou vieroukou: výber evanjeliových čítaní - Evanjeliár. Po takejto príprave prišli obaja zvestovatelia viery v roku 863 na Veľkú Moravu. Obyvateľstvo spolu s miestnou vládnucou mocou byzantskú misiu prijalo. Východofranskí mocenskí predstavitelia a ich klérus sa na to pozerali s nevôľou.

Po trojročnom pôsobení na Veľkej Morave na spiatočnej ceste do Byzancie oboch šíriteľov Kristovho učenia zastihlo v Benátkach pozvanie pápeža Mikuláša I. do Ríma. Vo Večnom meste ich už však vítal nový pápež Hadrián II., pred ktorým obhájili svoje dielo. Dosiahli kodifikovanie slovanskej reči ako ďalšieho liturgického jazyka, v ktorom možno vykonávať kresťanské obrady. Chorľavý Konštantín ostal v Ríme, kde sa utiahol do kláštora, prijal meno Cyril a v roku 869 skonal.

Slovanské knieža v Panónii Koceľ krátko po Cyrilovej smrti požiadal pápeža, aby sa Metod vrátil ako učiteľ. Druhý z vierozvestov sa vracia na Veľkú Moravu. Pri návrate v Blatnohrade v Panónii, kde vládol Pribinov syn Koceľ, sa zastavil a na základe jeho žiadosti o obnovenie panónskej diecézy (s vedomím Rastislava i Svätopluka), sa vracia späť do Ríma. Pápež ho vo Večnom meste vysvätil za panónskeho, respektíve moravsko-panónskeho arcibiskupa a pápežského legáta pre kraje ovládané Rastislavom, Svätoplukom (Nitriansko) a Koceľom okolo roku 870. Metod sa už ako arcibiskup vracia na Veľkú Moravu. Počas cesty ho zajali Frankovia. Po necelých troch rokoch ho intervenciou pomohol vyslobodiť pápež Ján VIII., pravdepodobne na žiadosť Svätopluka I. V roku 873 sa Metod ujal správy cirkvi na Veľkej Morave. V roku 880 v Ríme opäť obhajoval svoje pôsobenie a uspel. Po jeho smrti v roku 885 však postupne získava rozhodujúci vplyv latinský klérus a Metodovi žiaci, ktorí obhajovali slovanskú liturgiu, museli z Veľkej Moravy odísť. Usadili sa najmä na území vtedajšej Bulharskej ríše.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sólymos kritizuje zastavenie sanácie skládky vo Vrakuni, Taraba avizuje riešenie

Sólymos kritizuje zastavenie sanácie skládky vo Vrakuni, Taraba avizuje riešenie

VČERA - 20:02Domáce

Exminister životného prostredia a predseda mimoparlamentného Mosta-Híd 2023 László Sólymos kritizuje zastavenie sanácie environmentálnej záťaže v bratislavskej Vrakuni.

Dolinková: Rázsochy sú zlyhaním vlád, pre ktoré Dvořák a Krajčí pracovali

Dolinková: Rázsochy sú zlyhaním vlád, pre ktoré Dvořák a Krajčí pracovali

VČERA - 18:08Domáce

Ministerka zdravotníctva hovorí v súvislosti s opozičnou iniciatívou na jej odvolanie o "úbohom politikárčení" a zúfalstve poslancov Mareka Krajčího a Oskara Dvořáka.

PS, KDH a hnutie Slovensko zbierajú podpisy na odvolanie Zuzany Dolinkovej

PS, KDH a hnutie Slovensko zbierajú podpisy na odvolanie Zuzany Dolinkovej

VČERA - 15:23Domáce

Opozičné PS, KDH a hnutie Slovensko spoločne zbierajú podpisy na odvolanie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) z funkcie.

Polícia pátra po 16-ročnom Dominikovi Paradym z reedukačného zariadenia

Polícia pátra po 16-ročnom Dominikovi Paradym z reedukačného zariadenia

VČERA - 14:54Domáce

Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 16-ročnom Dominikovi Paradym z reedukačného zariadenia v okrese Spišská Nová Ves.

Vodička nedala prednosť motorkárovi, utrpel vážne zranenia

Vodička nedala prednosť motorkárovi, utrpel vážne zranenia

VČERA - 13:42Domáce

Motorkár nestihol zareagovať a vrazil do prednej časti auta. S vážnymi zraneniami ho previezli do nemocnice.