Priemerný očakávaný plat absolventov vysokých škôl je 935 eur
- 12:51 28.06.2016
- Bratislava

Najnižšie platové očakávania majú absolventi fakúlt humanitného a pedagogického zamerania.
V roku 2015 úspešne ukončilo slovenské vysoké školy viac ako 45.000 absolventov. V roku 2015 si pritom absolventi na pohovoroch pýtali priemerne 935 eur v hrubom, čo je o 9 eur viac v porovnaní s rokom 2014, keď priemerný očakávaný plat tvoril 926 eur v hrubom. "Absolventi, ktorí prichádzajú na trh práce, vyžadujú od zamestnávateľa dobrý plat, benefity a flexibilitu. Sú sebavedomí, neboja sa diskutovať o podmienkach a záleží im na tom, pre akú značku zamestnávateľa budú pracovať," skonštatovala výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.
Nadpriemerne zarábať by chceli najmä informatici. Na výplatnej páske by chceli vidieť 1113 eur v hrubom, čo tvorí rozdiel 178 eur voči priemeru. Očakávania nad priemerom majú aj absolventi strojárstva, stavebníctva, ekonomiky či práva.
Naopak, najmenšie očakávania majú absolventi pedagogiky a teológie. Práve tí by sa uspokojili s nástupným platom pod úrovňou 800 eur v hrubom.
Z hľadiska škôl majú najvyššie platové očakávania absolventi Slovenskej technickej univerzity, a to bývalí študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky, ktorí by chceli zarábať 1312 eur mesačne v hrubom. Hneď za nimi by sa na druhej a tretej priečke v rebríčku umiestnili absolventi Fakulty informatiky a informačných technológií a Strojníckej fakulty. Podľa portálu Platy.sk tvorí priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného človeka 1150 eur a stredoškolsky vzdelaného človeka 846 eur v hrubom. Podľa Profesie sú teda očakávania absolventov s technickým zameraním nadpriemerné. Súvisí to aj s tým, že na pracovnom trhu je nedostatok práve technicky orientovaných ľudí, a preto je pre absolventov s týmto zameraním jednoduchšie uplatniť sa.
Najnižšie platové očakávania majú absolventi fakúlt humanitného a pedagogického zamerania. Bývalí študenti Fakulty stredoeurópskych štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa očakávajú plat priemerne 657 eur v hrubom.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta
Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží
Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.