• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
14°Bratislava

CLINTON: Ali nepremárnil ani jediný deň ľutovaním samého seba

  • 18:41 12.06.2016
  • Louisville
CLINTON: Ali nepremárnil ani jediný deň ľutovaním samého seba

Olympijský víťaz zomrel minulý piatok vo Phoenixe na otravu krvi. Komplikácie vyplynuli z Parkinsonovej choroby, ktorou trpel desaťročia.

Zosnulý americký boxer Muhammad Ali si počas svojej športovej i charitatívnej činnosti získal mnoho priateľov medzi osobnosťami rôznych sfér. Viacerí z nich prišli na verejnú rozlúčku v KFC Yum! Center v jeho rodnom Louisville v Kentucky a vystúpili s prejavom. Z približne 15.000 prítomných bolo asi 300 celebrít či hodnostárov.

"Jeho najväčší dar tomuto svetu sú deti, ktoré ovplyvnil a inšpiroval. Žiadam vás, aby ste si to zapamätali, pretože v každom z nás je trocha Aliho príbehu. Napriek Parkinsonovej chorobe nepremárnil ani jediný deň ľutovaním samého seba. Hoci ňou trpel viac než tri dekády, vďaka svojmu duchu pozdvihoval všetko navôkol," vyhlásil bývalý prezident USA Bill Clinton, ktorého citoval špecializovaný portál Bad Left Hook.

Herec Billy Crystal sa s trojnásobným niekdajším majstrom sveta superťažkej hmotnostnej kategórie zoznámil v roku 1974. "Začínal som ako komik a nedarilo sa mi. Napodobňoval som však Aliho a po víťazstve nad Georgeom Foremanom ma zavolali do televíznej šou, kde bol aj on. Imitácia sa mu nesmierne páčila, neskôr prišiel za mnou a nazval ma svojím malým bratom. Tak mi hovoril až do nášho posledného stretnutia," spomínal Crystal.

Smútočnú reč predniesla tiež vdova Lonnie Aliová: "Muhammad vždy inštinktívne vedel, akou cestou sa má vydať. Nepremýšľal nad minulosťou a nepozeral sa zbytočne ďaleko do budúcnosti. Rád sa smial a robil si žarty zo všetkých. Nebál sa smrti, no jeho načasovanie bolo aj naposledy presné. Jeho odchod v dobe, keď žijeme v neistote, by sme nemali prehliadať, Muhammadov život nám totiž poskytne cenné rady. Spriatelil sa s ľuďmi všetkých politických presvedčení, vierovyznaní i rás. Mal spory s vládou, ale nikdy neutiekol. Mal rád Ameriku a chápal, že ťažké rozhodnutia sú daňou za slobodu. Národ by sa mal hodnotiť podľa jeho príslušníkov a Muhammad v každom videl dobro. Dúfal, že jeho život pomôže nám všetkým a našim rodinám."

Na snímke manželka zosnulého amerického boxera Muhammada Aliho Lonnie Aliová na pohrebe manžela v americkom Louisville 10. júna 2016. Foto: TASR/AP
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko

Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko

20:39 30.08.2024Športové

Slovenskí hokejisti uspeli vo svojom druhom zápase na finálovom kvalifikačnom turnaji o ZOH 2026.

Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku

Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku

18:05 25.01.2023Športové

Majstrovstvá Európy futbalistov 21 rokov sa v roku 2025 uskutočnia na Slovensku. Rozhodol o tom Výkonný výbor Európskej futbalovej únie na stredajšom zasadnutí vo švajčiarskom Nyone.

Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu:

Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu: "Veľmi ťažké podmienky"

11:35 10.12.2022Športové

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usadila na čele po 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára.

Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo

Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo

16:10 20.11.2022Športové

Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Abú Zabí, záverečných 22. pretekoch sezóny F1.

Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry

Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry

16:21 15.11.2022Športové

"Cítila som sa úplne prázdna,“ uviedla Vlhová pre Blick.