Sedem Slovákov zvládlo český jazyk na certifikovaných skúškach
- 18:39 30.05.2016
- Bratislava

Napriek zrozumiteľnosti oboch jazykov nášho bývalého spoločného štátu nie je jednoduché získať z češtiny certifikát najvyššej úrovne C1.
"Zišli sme sa na historicky prvom odovzdávaní certifikátov. Čeština a slovenčina sú dnes dva oficiálne jazyky Európskej únie. A to, ako sú si blízke, vníma v Európe a vo svete len málo ľudí. Takže ako občania Českej republiky a Slovenska môžeme z historickej blízkosti našich jazykov a stále živého vzájomného kontaktu čerpať. Že teraz na Slovensku existuje možnosť jazykovej skúšky z českého jazyka neznamená, že si nerozumieme alebo že si prestávame rozumieť. Naopak to svedčí o tom, že naša prirodzená dvojjazyčnosť nám otvára nové možnosti," povedala po slovensky Livia Klausová. Keď sa dozvedela o náročnosti skúšky s úsmevom dodala: "Neviem, či by som ju urobila."
Napriek zrozumiteľnosti oboch jazykov nášho bývalého spoločného štátu nie je jednoduché získať z češtiny certifikát najvyššej úrovne C1 podľa európskeho referenčného rámca. Ten má široké uplatnenie, oprávňuje na prácu v štátnej správe v Česku, ale je výhodný aj pre záujemcov o prácu v medzinárodných organizáciách, nadnárodných firmách, európskych inštitúciách či pre prekladateľov alebo sprievodcov.
"Máme päť druhov skúšok. Stupeň C1 je najvyšší a jeho získanie svedčí o kvalitách absolventa vo vyjadrovaní, písomnom úradnom styku a ďalších požiadavkách na prácu v češtine. Tieto prvé skúšky boli minulý mesiac a na základe výsledkov komplexného jazykového testovania získalo certifikát sedem z ôsmich prihlásených uchádzačov. Ich vekový priemer bol okolo 30 rokov," povedal Pavel Pečený z Ústavu jazykovej a odbornej prípravy Karlovej univerzity v Prahe, ktorý ako jediný v ČR ich realizuje a vyhodnocuje.
Možnosť absolvovania týchto jazykových skúšok vrátane dvojmesačného prípravného kurzu ponúklo záujemcom České centrum v Bratislave. Podľa jej riaditeľky Vilmy Anýžovej podpora češtiny patrí k bežným aktivitám českých centier vo svete. Slovensko je z českého pohľadu vnímané ako zahraničie relatívne krátko a jazyková situácia je špecifická. Slováci totiž bývajú v kontakte s češtinou odmalička, čítajú české knihy, sledujú české televízne stanice. Ale sú profesie a jednotlivci, pre ktorých je doklad o znalosti češtiny výhodou v životopise.
"Chceli sme, aby Slováci mali možnosť robiť skúšky v Bratislave a nemuseli, ako doteraz cestovať do Brna, Prahy alebo Viedne. Najbližšie skúšky pravdepodobne budú v Bratislave začiatkom decembra," uviedla pre TASR Vilma Anýžová.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.