• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 4.5.2016Meniny má Florián
11°Bratislava

Za krádež troch bobúľ hrozna odsúdili muža na šesť mesiacov

  • 15:00 11.03.2014
  • BRATISLAVA
Za krádež troch bobúľ hrozna odsúdili muža na šesť mesiacov

Muž zjedol hroznové bobule za desať centov a polročný pobyt za mrežami vyjde na približne 7000 eur.

Ilustračné foto

Za krádež a následnú konzumáciu troch bobúľ hrozna v hodnote desať centov odsúdil sudca Okresného súdu Bratislava I bratislavského dôchodcu Rudolfa Šima na polročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Náklady na jeho pobyt vo väzení budú približne 7000 eur.

Muž bol však za úmyselný prečin krádeže už raz trestaný v priebehu necelého roka. "Okresný súd Bratislava I 25. februára trestným rozkazom uznal obžalovaného Rudolfa Šima za vinného z prečinu krádeže a odsúdil ho na šesťmesačný trest odňatia slobody so zaradením do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody so stredným stupňom stráženia," odpovedal dnes na otázku TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Informáciu o tomto prípade ako prvý priniesol dnes denník Nový Čas. Šimo si trest odpykáva v bratislavskej väznici.

Čítajte: Za ukradnutý strúčik cesnaku mu hrozí väzenie

Podľa obžaloby 22. februára tohto roku Šimo v obchodnom dome na Kamennom námestí v Bratislave v oddelení potravín odcudzil tri bobule hrozna stolového tmavého v celkovej hodnote 0,10 eura tak, že ich skonzumoval, pričom ho pri východe zadržal pracovník bezpečnostnej služby. Poškodenej spoločnosti nespôsobil žiadnu škodu, avšak takéhoto konania sa dopustil napriek tomu, že v predchádzajúcich 12 mesiacoch bol za podobný čin postihnutý, ako aj napriek tomu, že sa takéhoto konania dopustil, hoci bol v predchádzajúcich 24 mesiacoch za takýto čin odsúdený trestným rozkazom Okresného súdu Bratislava II v apríli 2013 za úmyselný prečin krádeže na nepodmienečný trest odňatia slobody.

"Toto všetko je dôsledok zmien Trestného zákona z dielne bývalého ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Dozorujúci sudca nemohol nič iné urobiť, len uznať vinu obžalovaného a odsúdiť ho," povedal pre TASR právny zástupca, ktorý si nepraje byť menovaný a ktorý na tento prípad upozornil.

Čítajte: V obchode zjedol marhule, hrozia mu až dva roky

"Novela Daniela Lipšica, účinná od septembra 2003, vyrobila z právneho vedomia právne bezvedomie. Ukladá tresty a postupy, ktoré sú na úkor štátu a nie v jeho prospech," myslí si advokát Alexander Filo s tým, že aj keď sú zavedené alternatívne tresty, až na výnimky ich súdy neukladajú a taktiež je prakticky nemožné uložiť k podmienečnému trestu ďalší podmienečný trest. Píše ďalej dnes denník Nový Čas.

Podľa štatistík Zboru väzenskej a justičnej stráže boli vlani náklady na jedného väzňa 38,29 eura na deň. Polročný pobyt za mrežami pre Rudolfa Šima tak vyjde na približne 7000 eur.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovensko si pripomína úmrtie legendárneho generála M.R. Štefánika

Slovensko si pripomína úmrtie legendárneho generála M.R. Štefánika

DNES - 6:40Domáce

Astronóm, diplomat, vojenský pilot a francúzsky generál, jedna z najvýznamnejších postáv moderných slovenských a česko-slovenských dejín -Milan Rastislav Štefánik -tragicky zahynul pred 97 rokmi počas leteckej nehody v Ivanke pri Dunaji.

Vláda prerokuje hospodárenie štátu aj odškodnenie poľnohospodárov

Vláda prerokuje hospodárenie štátu aj odškodnenie poľnohospodárov

DNES - 6:10Domáce

Na zasadnutie kabinetu materiál predkladá Ministerstvo financií.

V stredu sa pripravte aj na búrky, teploty sa však nezmenia

V stredu sa pripravte aj na búrky, teploty sa však nezmenia

DNES - 5:45Domáce

Maximálne denné teploty by mali dosiahnuť 19 stupňov Celzia.

P. PELLEGRINI: Odkaz Štefánika je dôležitý aj teraz

P. PELLEGRINI: Odkaz Štefánika je dôležitý aj teraz

VČERA - 21:22Domáce

Pietnym aktom na Mohyle Milana Rastislava Štefánika a slávnostným zapálením vatier dnes na Bradle vyvrcholila pietna spomienka pri príležitosti 97. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika.

Modrejúce pery môžu upozorňovať na vážne ochorenie

Modrejúce pery môžu upozorňovať na vážne ochorenie

VČERA - 21:01Domáce

Pľúcna artériová hypertenzia sa najčastejšie diagnostikuje pacientom medzi 40. až 50. rokom života.

TV program