• Internet
  • Články
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.10.2014Meniny má Levoslav
16°Bratislava

Za krádež troch bobúľ hrozna odsúdili muža na šesť mesiacov

  • 15:00 11.03.2014
  • BRATISLAVA
Za krádež troch bobúľ hrozna odsúdili muža na šesť mesiacov

Muž zjedol hroznové bobule za desať centov a polročný pobyt za mrežami vyjde na približne 7000 eur.

Ilustračné foto

Za krádež a následnú konzumáciu troch bobúľ hrozna v hodnote desať centov odsúdil sudca Okresného súdu Bratislava I bratislavského dôchodcu Rudolfa Šima na polročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Náklady na jeho pobyt vo väzení budú približne 7000 eur.

Muž bol však za úmyselný prečin krádeže už raz trestaný v priebehu necelého roka. "Okresný súd Bratislava I 25. februára trestným rozkazom uznal obžalovaného Rudolfa Šima za vinného z prečinu krádeže a odsúdil ho na šesťmesačný trest odňatia slobody so zaradením do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody so stredným stupňom stráženia," odpovedal dnes na otázku TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Informáciu o tomto prípade ako prvý priniesol dnes denník Nový Čas. Šimo si trest odpykáva v bratislavskej väznici.

Čítajte: Za ukradnutý strúčik cesnaku mu hrozí väzenie

Podľa obžaloby 22. februára tohto roku Šimo v obchodnom dome na Kamennom námestí v Bratislave v oddelení potravín odcudzil tri bobule hrozna stolového tmavého v celkovej hodnote 0,10 eura tak, že ich skonzumoval, pričom ho pri východe zadržal pracovník bezpečnostnej služby. Poškodenej spoločnosti nespôsobil žiadnu škodu, avšak takéhoto konania sa dopustil napriek tomu, že v predchádzajúcich 12 mesiacoch bol za podobný čin postihnutý, ako aj napriek tomu, že sa takéhoto konania dopustil, hoci bol v predchádzajúcich 24 mesiacoch za takýto čin odsúdený trestným rozkazom Okresného súdu Bratislava II v apríli 2013 za úmyselný prečin krádeže na nepodmienečný trest odňatia slobody.

"Toto všetko je dôsledok zmien Trestného zákona z dielne bývalého ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Dozorujúci sudca nemohol nič iné urobiť, len uznať vinu obžalovaného a odsúdiť ho," povedal pre TASR právny zástupca, ktorý si nepraje byť menovaný a ktorý na tento prípad upozornil.

Čítajte: V obchode zjedol marhule, hrozia mu až dva roky

"Novela Daniela Lipšica, účinná od septembra 2003, vyrobila z právneho vedomia právne bezvedomie. Ukladá tresty a postupy, ktoré sú na úkor štátu a nie v jeho prospech," myslí si advokát Alexander Filo s tým, že aj keď sú zavedené alternatívne tresty, až na výnimky ich súdy neukladajú a taktiež je prakticky nemožné uložiť k podmienečnému trestu ďalší podmienečný trest. Píše ďalej dnes denník Nový Čas.

Podľa štatistík Zboru väzenskej a justičnej stráže boli vlani náklady na jedného väzňa 38,29 eura na deň. Polročný pobyt za mrežami pre Rudolfa Šima tak vyjde na približne 7000 eur.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Harabin napáda voľby šéfa najvyššieho súdu, nemali by platiť

Harabin napáda voľby šéfa najvyššieho súdu, nemali by platiť

VČERA - 16:27Domáce

Bývalý šéf najvyššieho súdu Štefan Harabin si myslí, že volebná komisia mala vyzvať nehlasujúcich členov, aby si splnili hlasovaciu povinnosť.

Prokurátor Čižnár zrušil obvinenie voči novinárovi Trendu

Prokurátor Čižnár zrušil obvinenie voči novinárovi Trendu

VČERA - 16:04Domáce

Bývalý redaktor Trendu Dušan Karolyi bol obvinený z ohovárania za článok s názvom Prešovská Hlava XXII.

Správcovia: Vlastníci bytov sú znevýhodnení

Správcovia: Vlastníci bytov sú znevýhodnení

VČERA - 15:49Domáce

Novela zákona o vlastníctve bytov je nespravodlivá a zvýhodňuje majiteľov garáži a nebytových priestorov pred vlastníkmi bytov. Štát prikazuje vlastníkom bytov, aby financovali opravy a údržbu cudzieho majetku. Hovorí viceprezidentka Zdru

Nespokojný sýkorovec na súde nepochodil, konanie neobnovia

Nespokojný sýkorovec na súde nepochodil, konanie neobnovia

VČERA - 15:39Domáce

Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v stredu nevyhovel návrhu odsúdeného Tivadara Mózsiho o obnovu konania v jeho veci.

Výroba radarov krajinami V4 nie je úplne zabitá, tvrdí Glváč

Výroba radarov krajinami V4 nie je úplne zabitá, tvrdí Glváč

VČERA - 14:22Domáce

Slovenský minister obrany Martin Glváč si nemyslí, že spoločný projekt krajín Visegrádskej štvorky (V4) na výrobu radarov je \"úplne zabitý\". Uviedol