• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 30.1.2015Meniny má Ema
Bratislava

Za krádež troch bobúľ hrozna odsúdili muža na šesť mesiacov

  • 15:00 11.03.2014
  • BRATISLAVA
Za krádež troch bobúľ hrozna odsúdili muža na šesť mesiacov

Muž zjedol hroznové bobule za desať centov a polročný pobyt za mrežami vyjde na približne 7000 eur.

Ilustračné foto

Za krádež a následnú konzumáciu troch bobúľ hrozna v hodnote desať centov odsúdil sudca Okresného súdu Bratislava I bratislavského dôchodcu Rudolfa Šima na polročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Náklady na jeho pobyt vo väzení budú približne 7000 eur.

Muž bol však za úmyselný prečin krádeže už raz trestaný v priebehu necelého roka. "Okresný súd Bratislava I 25. februára trestným rozkazom uznal obžalovaného Rudolfa Šima za vinného z prečinu krádeže a odsúdil ho na šesťmesačný trest odňatia slobody so zaradením do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody so stredným stupňom stráženia," odpovedal dnes na otázku TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Informáciu o tomto prípade ako prvý priniesol dnes denník Nový Čas. Šimo si trest odpykáva v bratislavskej väznici.

Čítajte: Za ukradnutý strúčik cesnaku mu hrozí väzenie

Podľa obžaloby 22. februára tohto roku Šimo v obchodnom dome na Kamennom námestí v Bratislave v oddelení potravín odcudzil tri bobule hrozna stolového tmavého v celkovej hodnote 0,10 eura tak, že ich skonzumoval, pričom ho pri východe zadržal pracovník bezpečnostnej služby. Poškodenej spoločnosti nespôsobil žiadnu škodu, avšak takéhoto konania sa dopustil napriek tomu, že v predchádzajúcich 12 mesiacoch bol za podobný čin postihnutý, ako aj napriek tomu, že sa takéhoto konania dopustil, hoci bol v predchádzajúcich 24 mesiacoch za takýto čin odsúdený trestným rozkazom Okresného súdu Bratislava II v apríli 2013 za úmyselný prečin krádeže na nepodmienečný trest odňatia slobody.

"Toto všetko je dôsledok zmien Trestného zákona z dielne bývalého ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Dozorujúci sudca nemohol nič iné urobiť, len uznať vinu obžalovaného a odsúdiť ho," povedal pre TASR právny zástupca, ktorý si nepraje byť menovaný a ktorý na tento prípad upozornil.

Čítajte: V obchode zjedol marhule, hrozia mu až dva roky

"Novela Daniela Lipšica, účinná od septembra 2003, vyrobila z právneho vedomia právne bezvedomie. Ukladá tresty a postupy, ktoré sú na úkor štátu a nie v jeho prospech," myslí si advokát Alexander Filo s tým, že aj keď sú zavedené alternatívne tresty, až na výnimky ich súdy neukladajú a taktiež je prakticky nemožné uložiť k podmienečnému trestu ďalší podmienečný trest. Píše ďalej dnes denník Nový Čas.

Podľa štatistík Zboru väzenskej a justičnej stráže boli vlani náklady na jedného väzňa 38,29 eura na deň. Polročný pobyt za mrežami pre Rudolfa Šima tak vyjde na približne 7000 eur.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Situácia na cestách: Autobus plný detí vrazil do kamióna

Situácia na cestách: Autobus plný detí vrazil do kamióna

DNES - 12:49Domáce

Perinbaba zasypáva Slovensko a komplikuje vodičom život. Na niekotrých miestach má nasnežiť v piatok do 40 centimetrov snehu.

Do poslaneckého klubu KDH sa vracia Jozef Mikuš

Do poslaneckého klubu KDH sa vracia Jozef Mikuš

DNES - 12:31Domáce

Poslanec NR SR Jozef Mikuš vstúpil do poslaneckého klubu KDH. V piatok to oznámil na tlačovej besede spolu s predstaviteľmi KDH.

Vraždu právničky Kolesárovej rieši protikorupčná jednotka

Vraždu právničky Kolesárovej rieši protikorupčná jednotka

DNES - 12:07Domáce

Vražda 35-ročnej Ľubice Kolesárovej sa stala v bratislavskej Karlovej Vsi ešte v apríli 2013. Po vražde právničky zatkli dvoch podnikateľov. Vraha, ktorý niekoľkými ranami Kolesárovú dobodal, ale polícia stále nedolapila.

Podľa kritikov sa referendom nič nezmení

Podľa kritikov sa referendom nič nezmení

DNES - 11:57Domáce

"Aj keby bolo referendum platné, nezmení súčasný stav," uviedla Jana Jablonická Zezulová z Iniciatívy Inakosť.

SDKÚ konsoliduje, prepúšťa riaditeľov krajských agentúr

SDKÚ konsoliduje, prepúšťa riaditeľov krajských agentúr

DNES - 11:30Domáce

Strana SDKÚ-DS začala s prepúšťaním zamestnancov už na prelome rokov. Má ísť o racionalizačné opatrenia súvisiace so zdedením dlhu po bývalom vedením.

TV program