• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.5.2016Meniny má Petronela, Petrana
20°Bratislava

Vedci sledujú diabetickú retinopatiu u pacientov s cukrovkou

  • 18:11 17.02.2014
  • BRATISLAVA
Vedci sledujú diabetickú retinopatiu u pacientov s cukrovkou

Slovenskí a zahraniční vedci z oblasti výskumu a vývoja biomedicíny a genetiky budú mapovať problematiku ochorenia diabetickej retinopatie u pacientov a pacientok s Diabetes mellitus (cukrovka). Projekt sa bude konať v rámci Centra výskumu závažných ochorení a ich komplikácií.

Jednou z najzávažnejších komplikácií cukrovky sú poruchy zraku, teda diabetická retinopatia. Tá sa začína u pacientov prejavovať po piatich až dvadsiatich rokoch trvania ochorenia a je najčastejšou príčinou praktickej slepoty u ľudí v produktívnom veku.

Projekt má vo svojej prvej fáze, plánovanej do konca roka 2014, vyselektovať a zozbierať dáta od päťtisíc pacientov s ochorením Diabetes mellitus v diabetologických ambulanciách s následným vyšetrením v špecializovaných oftalmologických pracoviskách. Prvé výsledky by mali byť známe koncom septembra 2015. Mali by nielen analyzovať, ale aj odhaliť možné dedičné súvislosti tohto závažného ochorenia a nájsť riešenia, ako eliminovať riziko trvalej slepoty spôsobenej cukrovkou.

Zámerom Centra výskumu závažných ochorení a ich komplikácií je založiť a prevádzkovať DNA banku diabetickej retinopatie, ktorá by v budúcnosti mohla poskytnúť významnú východiskovú bázu pre zavedenie a testovanie postupov umožňujúcich aj kauzálnu liečbu, čiže odhalenie príčin ochorenia a podmienok, ktoré ju spôsobujú. Ďalšími cieľmi výskumu je vývoj metód a postupov na monitorovanie a hodnotenie zdravotného stavu diabetických pacientov prostredníctvom telemedicínskych služieb ako aj vývoj analytických metód a systémov na podporu rozhodovania medicínskeho personálu na základe neštruktúrovaných a semištruktúrovaných dát.
Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prvá pomoc pre stuhnutý krk

Prvá pomoc pre stuhnutý krk

DNES - 20:07Zdravie

S týmito domácimi trikmi sa vám ľahko podarí uvoľniť stuhnutý krk.

6 prvotných príznakov poškodenia pečene

6 prvotných príznakov poškodenia pečene

DNES - 18:45Zdravie

Prvé príznaky poškodenia pečene by ste nemali podceňovať. Ako bonus vám prinášame tri recepty na detoxikačné nápoje, ktoré pôsobia ako prevencia ochorenia.

Špenát: Prečo by vo vašom jedálničku rozhodne nemal chýbať?

Špenát: Prečo by vo vašom jedálničku rozhodne nemal chýbať?

DNES - 18:37Zdravie

Obľúbený aj nenávidený špenát – je skutočne tak výživnou zeleninou? A aký má pre naše zdravie vlastne prínos?

Je vaša bolesť hlavy v skutočnosti migréna? Toto je 16 príznakov

Je vaša bolesť hlavy v skutočnosti migréna? Toto je 16 príznakov

DNES - 12:52Zdravie

Je veľmi dôležité odlíšiť obyčajnú bolesť hlavy od migrény, pretože môže signalizovať skryté zdravotné problém

Koho potrápi vysoký cholesterol najčastejšie a ako sa tomu vyhnúť?

Koho potrápi vysoký cholesterol najčastejšie a ako sa tomu vyhnúť?

VČERA - 20:15Zdravie

Ak patríte do jednej z týchto skupín, existuje vysoká pravdepodobnosť, že máte vysoké hladiny LDL cholesterolu. Prezradíme vám, ako jeho hladiny účinne a dlhodobo znížite.

TV program