• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.10.2018Meniny má Kristián
15°Bratislava

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

  • 19:14 20.09.2018
  • Lincoln
Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

Psychóza postihuje jedného zo sto ľudí už v mladom veku. Len málokto však dokáže rozoznať jej príznaky, ktoré netreba podceňovať.

Príznaky psychózy môže človek pociťovať natoľko reálne, že ide o jedno z ochorení, ktoré sa najťažšie odhaľujú. Tom Dunning si na svoj prvý psychotický zážitok spomína, akoby to bolo včera: „Nedokázal som rozoznať, čo je realita. Počul som hlasy, ktoré ma urážali. ‚Nikto ťa nemá rád,‘ ‚si tučný,‘ hovorili.“

Príznaky počiatočnej psychózy sa u Dunninga čoskoro rozvinuli do vizuálnych halucinácií. „Raz v noci som musel ísť do nemocnice, lebo sa mi zdalo, že mám ruky od krvi – cítil som ju hmatom a čuchom. Nakoniec sa ukázalo, že som na rukách nič nemal,“ spomína 27-ročný muž z Lincolnu (Veľká Británia).

Psychóza postihuje jedného zo sto ľudí, ktorí aspoň raz za život pocítia bežné príznaky ako vnímanie reality inak ako väčšina ľudstva. O tejto chorobe sa aj napriek častému výskytu hovorí len málo.

Prvé príznaky sa objavujú už v mladom veku

U Dunninga vypukli prvotné príznaky posttraumatickej stresovej poruchy po smrti brata. Doteraz si živo spomína na to, ako v tomto ťažkom období jedného dňa uvidel svojho zosnulého brata v rovnakej miestnosti s neprítomným pohľadom upretým práve naňho. Dunning verí, že išlo o prvý prípad psychózy.

„Potom som začul hlasy, ktoré hovorili ‚hoď to o stenu,‘ ‚kopni do tohto,‘ ‚rozbi to,‘ a veci sa mi celkom vymkli spod kontroly. Videl som, čo robím, ale nemohol som to zastaviť, až kým som nerozbil celý dom.“

Prvá psychotická epizóda sa zvyčajne dostavuje vo veku 18 až 24 rokov. Výskum charitatívnej spoločnosti Rethink Mental Illness naznačuje, že príznaky ochorenia by dokázalo správne zaradiť len 17 percent mladých ľudí. Je alarmujúce, že až 26% z nich (každý štvrtý) o tejto chorobe nikdy nepočulo.

Tom Dunning, ktorý je zamestnaný ako technik v spoločnosti British Sugar, hovorí, že partnerka sa mu kvôli jeho psychotickým epizódam vyhrážala rozchodom, ale po tom, ako Tom prisľúbil, že vyhľadá lekársku pomoc, súhlasila, že s ním ostane.

„Rok som ostal práceneschopný,“ uvádza Dunning v rozhovore pre Huff Post. Počas tohto obdobia podstúpil liečbu, ktorá obsahovala kognitívno-behaviorálnu terapiu a užívanie antipsychotík a antidepresív.

Príznaky psychózy

Ako uvádza portál NHS Choices, existujú dva hlavné príznaky psychózy:

  1. halucinácie, počas ktorých vidno, počuť a niekedy aj cítiť vnemy, ktoré v tej situácii reálne neexistujú,
  2. bludy, počas ktorých je človek silne presvedčený o skutočnosti, ktorá u ostatných nenachádza pochopenie a odozvu. Bežným bludom je viera v to, že človeka niekto prenasleduje, chce ho zabiť alebo mu ublížiť.

Nie je to síce časté, ale u niektorých ľudí dochádza k počutiu hlasov, ktoré znejú príjemne. V takýchto situáciách možno počuť napríklad hlas osoby, ktorá dávno umrela. Vo väčšine prípadov halucinácie a bludy pôsobia znepokojujúco a človek pri nich pociťuje nepohodlie, strach, obavy alebo zmätenosť.

Liečba

Hovorkyňa Rethink Mental Illness Laura Petersová varuje, že neliečená psychóza môže na pacientovi zanechať vážne následky. V tých najzávažnejších prípadoch z nej môže vzniknúť až schizofrénia.

U ľudí, ktorí počas psychotického záchvatu počujú negatívne hlasy, môže vzniknúť emocionálna porucha. „Veľa ľudí, opisuje hlasy ako negatívne a dotieravé. Sotva si dokážu nájsť chvíľku pre seba. Toto bremeno môže často viesť k samovražedným myšlienkam.“

Liečba psychózy zvyčajne ponúka kombináciu antipsychotických liečiv a psychologických terapií (patrí sem už zmieňovaná kognitívno-behaviorálna terapia a rodinná terapia).

Po psychotickej epizóde musí väčšina pacientov užívať lieky na potlačenie príznakov minimálne rok. Približne polovica pacientov musí lieky užívať dlhodobo kvôli prevencii pred návratom príznakov. Pokiaľ sú príznaky mimoriadne silné, pacient môže byť hospitalizovaný v psychiatrickom zariadení. Netreba zabudnúť zmieniť aj to, že psychóza dokáže obmedziť schopnosť šoférovania.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk, nhs.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

DNES - 19:33Zdravie

Čo plánujete v 94 rokoch robiť vy? Tento vitálny dedko dodnes denne prichádza do kontaktu s chorými, no len málokedy sa nakazí. Vďačí za to jedlu, ktoré sa zrejme nájde aj vo vašej chladničke.

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

VČERA - 20:08Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

VČERA - 19:28Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

VČERA - 19:05Zdravie

Prečo majú niektorí ľudia výraznejšie žily ako iní? Prinášame vám dôvody, prečo sú vaše žily viac viditeľné.

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

20:42 17.10.2018Zdravie

Síce v nich nenájdete bájny Kameň mudrcov, vďaka ktorému by ste mohli žiť večne, no v týchto krajinách sa do dvadsiatich rokov má natoľko zvýšiť životnosť obyvateľstva, že ostatných rýchlo predbehnú.

TV program