• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.11.2018Meniny má Irma
12°Bratislava

Elektronické cigarety ovplyvňujú imunitné bunky v pľúcach a zápal

  • 19:36 14.08.2018
  • Bratislava
Elektronické cigarety ovplyvňujú imunitné bunky v pľúcach a zápal

Fajčenie elektronických cigariet dokáže zablokovať čistiace systémy pľúc, čím ovplyvňujú riziko pľúcnych ochorení.

Používatelia e-cigariet môžu mať zvýšené riziko ochorenia pľúc. Ako ukázala nová štúdia, kvapaliny v elektronických cigaretách znižujú schopnosť imunitného systému vyčistiť pľúca a predchádzať nahromadeniu škodlivých chemikálií.

Štúdia výskumníkov z Birminghamskej univerzity zistila, že kvapaliny používané v e-cigaretách zabijú oveľa viac buniek, keď sa odparujú. Keďže väčšina výskumu o bezpečnosti e-cigariet sledovala chemikálie v kvapaline pred jej odparením, podľa novej štúdie sme riziká e-cigariet možno podcenili.

Dlhodobé riziká e-cigariet podceňujeme

Autori zdôrazňujú, že e-cigarety prinášajú nižšie riziko rakoviny pľúc ako bežné tabakové výrobky, ale tvrdenia výrobcov o ich bezpečnosti môžu byť nadhodnotené, nakoľko o dlhodobých účinkoch fajčenia e-cigariet zatiaľ vieme len málo. Ako uvádza vedúci výskumu David Thickett:

"Sú bezpečnejšie, pokiaľ ide o riziko rakoviny. Ak ich však fajčíte 20 alebo 30 rokov a môže to spôsobiť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, potom o tom musíme vedieť. Nemyslím si, že elektronické cigarety sú škodlivejšie ako obyčajné cigarety, ale mali by sme byť opatrne skeptickí voči tomu, že sú tak bezpečné, ako nás o tom presviedčajú.”

Vo výskume boli vykonané laboratórne testy s ľudskými bunkami a výsledky boli publikované v časopise Thorax. Tím vedcov zistil, že niektoré škody z e-cigariet sa rovnali tým, ktoré boli pozorované pri fajčení tabaku. Použitím pľúcnych buniek od zdravých dobrovoľníkov, ktorí nikdy nefajčili, testovali účinky e-cigaretovej tekutiny s aj bez nikotínu pred a po jej odparení.

Efekt je podobný ako u bežných fajčiarov a pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc

Štúdia sa zamerala na vplyv na alveolárne makrofágy, kľúčové bunky bielych krviniek, ktoré chránia malé pľúcne mechúriky (alveoly) a rozkladajú prach, baktérie a iné častice, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie. Po 24 hodinách od vystavenia rôznym typom tekutín, tím vedcov zaznamenal najsilnejšie účinky v kvapalinách, ktoré boli odparované a potom kondenzované - napodobňujúc tak spôsob, akým by sa vytvárali v pľúcach.

Počet funkčných makrofágov bol výrazne znížený po expozícii odparených kvapalín a tento účinok bol pozorovaný v kvapalinách s nikotínom aj bez neho. Tieto bunky boli menej schopné zachytiť baktérie, čo je proces nazývaný fagocytóza, čo by mohol viesť k tomu, že u fajčiarov e-cigariet sa budú opakovať pľúcne infekcie a potenciálne sa bude ťažšie ich liečiť. Ako uvádzajú autori:

"Dôležité je, že vystavenie makrofágov odparovanej kvapaline spôsobilo veľa rovnakých bunkových a funkčných zmien vo funkcii alveolárnych makrofágov, ako u fajčiarov bežných cigariet a pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.”

Vo všetkých koncentráciách bola odparovaná a kondenzovaná kvapalina viac toxická a spôsobila smrť a nekrózu buniek pri nižších koncentráciách. Tiež spôsobila 50-násobné zvýšenie hladín oxidačných voľných radikálov a chemických látok, o ktorých je známe, že spôsobujú zápal, ďalšiu odpoveď imunitného systému, ktorá môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť chronické ochorenie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thorax.bmj.com, independent.co.uk, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť riziko demencie o 40%

Ako znížiť riziko demencie o 40%

19:38 12.11.2018Zdravie

Riziko demencie sa môže týmto spôsobom znížiť o 40%.

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

20:15 09.11.2018Zdravie

Ste ranné vtáča alebo nočná sova? Jedna z týchto skupín je pri rizikovosti na rakovinu prsníka zvýhodnená.

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

19:19 09.11.2018Zdravie

Počítanie kalórií nemusí byť podľa lekárov tak efektívne.

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

19:15 09.11.2018Zdravie

Viete, prečo nakupujeme kvety v obchodoch, trháme práve rozkvitnuté lúčne kvietky a po zime sa nemôžeme dočkať tej úplne prvej kvetiny? Pretože pobyt v prírode a predovšetkým na čerstvom vzduchu medzi kvetinami osvieži a

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

20:01 08.11.2018Zdravie

Jednotlivé príznaky rakoviny sa u každého prejavujú individuálne a ich výskyt záleží od toho, v ktorej časti sa tumor nachádza. Niektoré príznaky zhubného ochorenia dokážete odhaliť pohľadom do úst.

TV program