• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 21.9.2018Meniny má Matúš
15°Bratislava

Elektronické cigarety ovplyvňujú imunitné bunky v pľúcach a zápal

  • 19:36 14.08.2018
  • Bratislava
Elektronické cigarety ovplyvňujú imunitné bunky v pľúcach a zápal

Fajčenie elektronických cigariet dokáže zablokovať čistiace systémy pľúc, čím ovplyvňujú riziko pľúcnych ochorení.

Používatelia e-cigariet môžu mať zvýšené riziko ochorenia pľúc. Ako ukázala nová štúdia, kvapaliny v elektronických cigaretách znižujú schopnosť imunitného systému vyčistiť pľúca a predchádzať nahromadeniu škodlivých chemikálií.

Štúdia výskumníkov z Birminghamskej univerzity zistila, že kvapaliny používané v e-cigaretách zabijú oveľa viac buniek, keď sa odparujú. Keďže väčšina výskumu o bezpečnosti e-cigariet sledovala chemikálie v kvapaline pred jej odparením, podľa novej štúdie sme riziká e-cigariet možno podcenili.

Dlhodobé riziká e-cigariet podceňujeme

Autori zdôrazňujú, že e-cigarety prinášajú nižšie riziko rakoviny pľúc ako bežné tabakové výrobky, ale tvrdenia výrobcov o ich bezpečnosti môžu byť nadhodnotené, nakoľko o dlhodobých účinkoch fajčenia e-cigariet zatiaľ vieme len málo. Ako uvádza vedúci výskumu David Thickett:

"Sú bezpečnejšie, pokiaľ ide o riziko rakoviny. Ak ich však fajčíte 20 alebo 30 rokov a môže to spôsobiť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, potom o tom musíme vedieť. Nemyslím si, že elektronické cigarety sú škodlivejšie ako obyčajné cigarety, ale mali by sme byť opatrne skeptickí voči tomu, že sú tak bezpečné, ako nás o tom presviedčajú.”

Vo výskume boli vykonané laboratórne testy s ľudskými bunkami a výsledky boli publikované v časopise Thorax. Tím vedcov zistil, že niektoré škody z e-cigariet sa rovnali tým, ktoré boli pozorované pri fajčení tabaku. Použitím pľúcnych buniek od zdravých dobrovoľníkov, ktorí nikdy nefajčili, testovali účinky e-cigaretovej tekutiny s aj bez nikotínu pred a po jej odparení.

Efekt je podobný ako u bežných fajčiarov a pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc

Štúdia sa zamerala na vplyv na alveolárne makrofágy, kľúčové bunky bielych krviniek, ktoré chránia malé pľúcne mechúriky (alveoly) a rozkladajú prach, baktérie a iné častice, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie. Po 24 hodinách od vystavenia rôznym typom tekutín, tím vedcov zaznamenal najsilnejšie účinky v kvapalinách, ktoré boli odparované a potom kondenzované - napodobňujúc tak spôsob, akým by sa vytvárali v pľúcach.

Počet funkčných makrofágov bol výrazne znížený po expozícii odparených kvapalín a tento účinok bol pozorovaný v kvapalinách s nikotínom aj bez neho. Tieto bunky boli menej schopné zachytiť baktérie, čo je proces nazývaný fagocytóza, čo by mohol viesť k tomu, že u fajčiarov e-cigariet sa budú opakovať pľúcne infekcie a potenciálne sa bude ťažšie ich liečiť. Ako uvádzajú autori:

"Dôležité je, že vystavenie makrofágov odparovanej kvapaline spôsobilo veľa rovnakých bunkových a funkčných zmien vo funkcii alveolárnych makrofágov, ako u fajčiarov bežných cigariet a pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.”

Vo všetkých koncentráciách bola odparovaná a kondenzovaná kvapalina viac toxická a spôsobila smrť a nekrózu buniek pri nižších koncentráciách. Tiež spôsobila 50-násobné zvýšenie hladín oxidačných voľných radikálov a chemických látok, o ktorých je známe, že spôsobujú zápal, ďalšiu odpoveď imunitného systému, ktorá môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť chronické ochorenie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thorax.bmj.com, independent.co.uk, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

VČERA - 20:43Zdravie

Porucha sústredenia s hyperaktivitou sa u dievčat a chlapcov prejavuje rôznymi spôsobmi. Týchto 14 najčastejších prejavov vám pomôže zistiť, či ňou trpí aj vaše dieťa.

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

VČERA - 19:14Zdravie

Psychóza postihuje jedného zo sto ľudí už v mladom veku. Len málokto však dokáže rozoznať jej príznaky, ktoré netreba podceňovať.

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

21:26 19.09.2018Zdravie

Medzi časté príznaky leukémie patrí nevoľnosť, horúčka, anémia aj špecifické vyrážky. Takto vyzerajú niektoré z nich.

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

16:07 18.09.2018Zdravie

Najčastejšie mýty o mede prezradil bývalý včelár Milan Špaček.

Traja ľudia sa „nakazili“ rakovinou a umreli. Ako je to možné?

Traja ľudia sa „nakazili“ rakovinou a umreli. Ako je to možné?

19:48 17.09.2018Zdravie

Podľa lekárov ide o mimoriadne výnimočný prípad, ktorý sa však skončil tragicky.

TV program