• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.11.2018Meniny má Irma
12°Bratislava

Vypite po cvičení tento nápoj, a dosiahnete lepšie výsledky ako s nápojom pre športovcov

  • 21:40 13.07.2018
  • Yazd
Vypite po cvičení tento nápoj, a dosiahnete lepšie výsledky ako s nápojom pre športovcov

Po cvičení každý túži po lahodnom a osviežujúcom dúšku chladeného nápoja, ktorý opantá naše zmysly a zaženie vyčerpanie. Namiesto špeciálnych prípravkov si radšej doprajte tento zázrak, ktorý sa o vás postará oveľa lepšie.

Profesionálni športovci aj nadšenci zdravej životosprávy po príchode domov z telocvične väčšinou túžia po osviežujúcom dúšku niektorého z množstva proteínových a elektrolytových nápojov, ktoré ponúka trh. Vedeli ste však o tom, že tieto voľby dokáže nahradiť oveľa efektívnejšia, lacnejšia a chutnejšia náhrada?

Podľa výskumu Univerzity Shahid Sadoughi (Yazd, Irán) je čokoládové mlieko oveľa efektívnejším náhradníkom nápojov určených športovcom. Nielen, že vďaka nemu môžete cvičiť až o 6 minút dlhšie ako pri vypití energetického nápoja, ale takisto vám zlepší tep srdca a úroveň kyseliny mliečnej, kvôli ktorej máme svalovicu.

Čokoládové mlieko obsahuje sacharidy, bielkoviny a tuky, ako aj vodu a elektrolyty, ktoré sú najlepším pomocníkom pri zotavovaní po cvičení. Jedinečné vlastnosti čokoládového mlieka sa podarilo preukázať pomocou analýzy 12 existujúcich štúdií, v ktorých približne 150 účastníkov pilo tento nápoj po behaní a bicyklovaní.

U všetkých zúčastnených sa preukázalo, že čokoládové mlieko fungovalo buď rovnako alebo lepšie ako placebo a iné nápoje pre športovcov. Vedci napriek tomu zdôrazňujú, že výskum sa týmto odhalením ešte len začína.

„V čokoládovom mlieku nájdete sacharidy, bielkoviny, tuky, flavonoidy, elektrolyty a niektoré vitamíny, ktoré z tohto nápoja robia skvelú voľbu pre rýchlejšie zotavenie športovcov,“ uviedol doktor Amin Salehi-Abargouei.

„Dobrou správou pre všetkých je, že čokoládové mlieko je lacná, chutná a prijateľná voľba pre zotavenie, a ponúka buď podobné alebo lepšie účinky ako komerčné nápoje.“

Ak vám čokoládové mlieko nie je po chuti, alebo ste sa rozhodli vyhnúť konzumácii mlieka z akýchkoľvek iných dôvodov, môžete siahnuť aj po iných alternatívach. Potrebné živiny vášmu telu zabezpečia aj niektoré polievky, cereálie s mliekom alebo smoothies.

Podstatná vec, na ktorú by ste pri cvičení nemali zabúdať, je pitný režim. Hoci vás samotná voda nezásobí všetkým potrebným, čo sa vášmu telu po námahe žiada, dostatočný prísun čistej vody vám nahradí všetky tekutiny, ktoré pri cvičení vypotíte.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nlm.nih.gov, independent.co.uk, Foto: Flickr, Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť riziko demencie o 40%

Ako znížiť riziko demencie o 40%

19:38 12.11.2018Zdravie

Riziko demencie sa môže týmto spôsobom znížiť o 40%.

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

20:15 09.11.2018Zdravie

Ste ranné vtáča alebo nočná sova? Jedna z týchto skupín je pri rizikovosti na rakovinu prsníka zvýhodnená.

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

19:19 09.11.2018Zdravie

Počítanie kalórií nemusí byť podľa lekárov tak efektívne.

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

19:15 09.11.2018Zdravie

Viete, prečo nakupujeme kvety v obchodoch, trháme práve rozkvitnuté lúčne kvietky a po zime sa nemôžeme dočkať tej úplne prvej kvetiny? Pretože pobyt v prírode a predovšetkým na čerstvom vzduchu medzi kvetinami osvieži a

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

20:01 08.11.2018Zdravie

Jednotlivé príznaky rakoviny sa u každého prejavujú individuálne a ich výskyt záleží od toho, v ktorej časti sa tumor nachádza. Niektoré príznaky zhubného ochorenia dokážete odhaliť pohľadom do úst.

TV program