• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.11.2018Meniny má Irma
11°Bratislava

Revolučný objav: Medzi herpesom a Alzheimerovou chorobou existuje prekvapivý vzťah

  • 19:37 13.07.2018
  • Bratislava
Revolučný objav: Medzi herpesom a Alzheimerovou chorobou existuje prekvapivý vzťah

Epidemiológovia našli zaujímavé spojenie medzi infekciou herpesu a Alzheimerovou chorobou, vďaka čomu je možné nájsť nový druh liečby.

Pri pohľade na štúdiu taiwanských epidemiológov vedci z univerzít v Manchestri a Edinburgu odhalili nový potenciálny spôsob, ako znížiť riziko Alzheimerovej choroby. Keď taiwanskí autori skúmali jedincov s ťažkou infekciou herpesu, ktorí podstúpili agresívnu liečbu antivírusovými liekmi, ich relatívne riziko demencie bolo znížené o faktor 10.

Manchesterský profesor Ruth Itzhaki a Edinburský profesor Richard Lathe tvrdia, že taiwanská štúdia publikovaná v časopuse Neurotherapeutics tiež ukazuje, že vírus herpes simplex typu 1 (HSV1) vedie k zvýšenému riziku rozvoja Alzheimerovej choroby.

Vírus herpesu zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby, úspešná liečba ho však môže zvrátiť

Ako uvádza Ruth Itzhaki:

"Tento článok a ďalšie dve rôzne výskumné skupiny na Taiwane poskytujú prvý populačný dôkaz o príčinnej súvislosti medzi infekciou vírusom herpesu a Alzheimerovou chorobou, čo je mimoriadne dôležité zistenie. Takmer 30 miliónov ľudí po celom svete trpí týmto ochorením a toto číslo sa bude s rastúcou dĺžkou života zvyšovať.

Veríme však, že tieto bezpečné a ľahko dostupné antivírusové lieky môžu mať významnú úlohu v boji proti tejto chorobe. Tiež to zvyšuje budúcu možnosť prevencie choroby očkovaním proti vírusu v detstve. Úspešné liečenie špecifickým liekom alebo úspešné očkovanie proti predpokladanému mikróbu sú jediným spôsobom, ako dokázať, že mikrób je príčinou neinfekčnej ľudskej choroby."

Väčšina vedcov pri Alzheimerovej chorobe skúma jej hlavné charakteristiky - amyloidné plaky a neurofibrilárne spletence. Napriek obrovskému množstvu výskumu však nie sú známe príčiny ich vzniku.

HSV1 infikuje väčšinu ľudí v mladosti alebo neskôr a zostáva celoživotne v tele v nečinnej forme v periférnom nervovom systéme. Občas sa vírus aktivuje a u niektorých ľudí spôsobuje viditeľné poškodenie v podobe oparov.

Taiwanská štúdia sledovala 8,362 jedincov vo veku 50 rokov a viac v období od januára do decembra 2000, ktorým bola diagnostikovaná ťažká HSV infekcia. Boli porovnaní s kontrolnou skupinou 25 086 ľudí bez infekcie HSV. Autori potom monitorovali vývoj demencie u týchto jedincov v období od roku 2001 do 2010.

Riziko rozvoja demencie v skupine s HSV infekcie sa zvýšilo o faktor 2,542. Keď však autori porovnávali skupiny HSV, ktoré boli liečené antivírusovou liečbou oproti pacientom, ktorí ju nedostali, došlo k výraznému desaťnásobnému zníženiu neskoršieho výskytu demencie v priebehu 10 rokov.

Profesor Itzhaki povedal:

"Už v roku 1991 sme zistili, že u mnohých starších ľudí nakazených vírusom HSV1 je vírus prítomný aj v mozgu a potom v roku 1997 sme zistili, že prináša silné riziko Alzheimerovej choroby v mozgu ľudí, ktorí majú špecifický genetický faktor. V roku 2009 sme ukázali, že HSV DNA je vo vnútri amyloidových plakov v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou.

"Navrhli sme, že vírus v mozgu je reaktivovaný určitými udalosťami, ako je stres, imunosupresia a infekcia / zápal niekde inde. Takže veríme, že cyklus reaktivácie HSV1 v mozgu nakoniec spôsobí Alzheimerovu chorobu aspoň u niektorých pacientov."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, content.iospress.com, sciencedaily.com, manchester.ac.uk, Foto: Shu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť riziko demencie o 40%

Ako znížiť riziko demencie o 40%

19:38 12.11.2018Zdravie

Riziko demencie sa môže týmto spôsobom znížiť o 40%.

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

20:15 09.11.2018Zdravie

Ste ranné vtáča alebo nočná sova? Jedna z týchto skupín je pri rizikovosti na rakovinu prsníka zvýhodnená.

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

19:19 09.11.2018Zdravie

Počítanie kalórií nemusí byť podľa lekárov tak efektívne.

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

19:15 09.11.2018Zdravie

Viete, prečo nakupujeme kvety v obchodoch, trháme práve rozkvitnuté lúčne kvietky a po zime sa nemôžeme dočkať tej úplne prvej kvetiny? Pretože pobyt v prírode a predovšetkým na čerstvom vzduchu medzi kvetinami osvieži a

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

20:01 08.11.2018Zdravie

Jednotlivé príznaky rakoviny sa u každého prejavujú individuálne a ich výskyt záleží od toho, v ktorej časti sa tumor nachádza. Niektoré príznaky zhubného ochorenia dokážete odhaliť pohľadom do úst.

TV program