• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.7.2018Meniny má Magdaléna
22°Bratislava

Revolučný objav: Medzi herpesom a Alzheimerovou chorobou existuje prekvapivý vzťah

  • 19:37 13.07.2018
  • Bratislava
Revolučný objav: Medzi herpesom a Alzheimerovou chorobou existuje prekvapivý vzťah

Epidemiológovia našli zaujímavé spojenie medzi infekciou herpesu a Alzheimerovou chorobou, vďaka čomu je možné nájsť nový druh liečby.

Pri pohľade na štúdiu taiwanských epidemiológov vedci z univerzít v Manchestri a Edinburgu odhalili nový potenciálny spôsob, ako znížiť riziko Alzheimerovej choroby. Keď taiwanskí autori skúmali jedincov s ťažkou infekciou herpesu, ktorí podstúpili agresívnu liečbu antivírusovými liekmi, ich relatívne riziko demencie bolo znížené o faktor 10.

Manchesterský profesor Ruth Itzhaki a Edinburský profesor Richard Lathe tvrdia, že taiwanská štúdia publikovaná v časopuse Neurotherapeutics tiež ukazuje, že vírus herpes simplex typu 1 (HSV1) vedie k zvýšenému riziku rozvoja Alzheimerovej choroby.

Vírus herpesu zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby, úspešná liečba ho však môže zvrátiť

Ako uvádza Ruth Itzhaki:

"Tento článok a ďalšie dve rôzne výskumné skupiny na Taiwane poskytujú prvý populačný dôkaz o príčinnej súvislosti medzi infekciou vírusom herpesu a Alzheimerovou chorobou, čo je mimoriadne dôležité zistenie. Takmer 30 miliónov ľudí po celom svete trpí týmto ochorením a toto číslo sa bude s rastúcou dĺžkou života zvyšovať.

Veríme však, že tieto bezpečné a ľahko dostupné antivírusové lieky môžu mať významnú úlohu v boji proti tejto chorobe. Tiež to zvyšuje budúcu možnosť prevencie choroby očkovaním proti vírusu v detstve. Úspešné liečenie špecifickým liekom alebo úspešné očkovanie proti predpokladanému mikróbu sú jediným spôsobom, ako dokázať, že mikrób je príčinou neinfekčnej ľudskej choroby."

Väčšina vedcov pri Alzheimerovej chorobe skúma jej hlavné charakteristiky - amyloidné plaky a neurofibrilárne spletence. Napriek obrovskému množstvu výskumu však nie sú známe príčiny ich vzniku.

HSV1 infikuje väčšinu ľudí v mladosti alebo neskôr a zostáva celoživotne v tele v nečinnej forme v periférnom nervovom systéme. Občas sa vírus aktivuje a u niektorých ľudí spôsobuje viditeľné poškodenie v podobe oparov.

Taiwanská štúdia sledovala 8,362 jedincov vo veku 50 rokov a viac v období od januára do decembra 2000, ktorým bola diagnostikovaná ťažká HSV infekcia. Boli porovnaní s kontrolnou skupinou 25 086 ľudí bez infekcie HSV. Autori potom monitorovali vývoj demencie u týchto jedincov v období od roku 2001 do 2010.

Riziko rozvoja demencie v skupine s HSV infekcie sa zvýšilo o faktor 2,542. Keď však autori porovnávali skupiny HSV, ktoré boli liečené antivírusovou liečbou oproti pacientom, ktorí ju nedostali, došlo k výraznému desaťnásobnému zníženiu neskoršieho výskytu demencie v priebehu 10 rokov.

Profesor Itzhaki povedal:

"Už v roku 1991 sme zistili, že u mnohých starších ľudí nakazených vírusom HSV1 je vírus prítomný aj v mozgu a potom v roku 1997 sme zistili, že prináša silné riziko Alzheimerovej choroby v mozgu ľudí, ktorí majú špecifický genetický faktor. V roku 2009 sme ukázali, že HSV DNA je vo vnútri amyloidových plakov v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou.

"Navrhli sme, že vírus v mozgu je reaktivovaný určitými udalosťami, ako je stres, imunosupresia a infekcia / zápal niekde inde. Takže veríme, že cyklus reaktivácie HSV1 v mozgu nakoniec spôsobí Alzheimerovu chorobu aspoň u niektorých pacientov."

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, content.iospress.com, sciencedaily.com, manchester.ac.uk, Foto: Shu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kávu nemusíte iba piť. Takto vám pomáha jej vôňa

Kávu nemusíte iba piť. Takto vám pomáha jej vôňa

20:50 20.07.2018Zdravie

Pozitívne účinky kávy môžete ťažiť aj s jej arómy.

Nové dôkazy: Rybí olej a omega-3 nemajú takmer žiadne účinky na zdravie srdca

Nové dôkazy: Rybí olej a omega-3 nemajú takmer žiadne účinky na zdravie srdca

19:34 20.07.2018Zdravie

Milióny ľudí po celom svete pravidelne užívajú doplnky s omega-3 mastnými kyselinami. Rozsiahla štúdia však spochybnila ich účinok na kardiovaskulárne zdravie.

Po prečítaní tohto článku sa nikdy viac nenajete tesne pred spaním

Po prečítaní tohto článku sa nikdy viac nenajete tesne pred spaním

21:02 19.07.2018Zdravie

Ak ste aj doteraz holdovali neskorým večerám pred spaním, toto vedecké zistenie vám vezme chuť na jedlo.

Konzumácia tohto mäsa môže spôsobovať manické epizódy

Konzumácia tohto mäsa môže spôsobovať manické epizódy

20:12 19.07.2018Zdravie

Manické epizódy si často vyžadujú hospitalizáciu.

Žena sa z prechádzky vrátila s popáleninami. Môže za to rastlina, ktorá rastie aj u nás

Žena sa z prechádzky vrátila s popáleninami. Môže za to rastlina, ktorá rastie aj u nás

19:33 19.07.2018Zdravie

S touto rastlinou ste sa na Slovensku určite stretli už aj vy. Poznáte všetky jej tajomstvá?

TV program