• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 20.10.2018Meniny má Vendelín
13°Bratislava

Toto ovocie, za ktoré dáte len euro, vás bezpečne ochráni pred rakovinou hrubého čreva

 • 21:48 17.05.2018
 • Londýn
Toto ovocie, za ktoré dáte len euro, vás bezpečne ochráni pred rakovinou hrubého čreva

Pred rakovinou hrubého čreva sa môžete chrániť jednoduchou zmenou vo svojom jedálničku. Ak do neho zaradíte toto ovocie, ktoré dostať v každom väčšom obchode, zvýšite tým svoje šance na zdravý a dlhý život.

Rakovine hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku v posledných rokoch mimoriadne darilo. Ako informoval primár onkologického oddelenia Fakultnej nemocnice v Nitre Juraj Detvay, tento druh rakoviny ročne diagnostikujú 5000 Slovákom, pričom až štvrtina z nich sa o ochorení dozvedá vtedy, keď je len malá šanca na jeho vyliečenie.

Príznaky rakoviny hrubého čreva sa dajú ľahko pomýliť s príznakmi iných ochorení – najčastejšie so syndrómom dráždivého čreva. Kľúčovým rozhodnutím pri spozorovaní prvých zdravotných ťažkostí je návšteva lekára, ktorý dokáže v oblasti vášho brucha alebo konečníka nahmatať hrčku.

Medzi ďalšie prvotné náznaky rakoviny hrubého čreva patrí bolesť brucha alebo konečníka, strata hmotnosti, únava a krátkosť dychu, krvácanie z konečníka, krv v stolici a prudká zmena vo vyprázdňovaní.

Ako sa vyhnúť rakovine hrubého čreva a konečníka

Riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka dokážete zvrátiť jednoduchými zmenami stravy a životného štýlu. Gail Curryová, ktorá je vedúcou oddelenia v britskej neziskovej organizácii Bowel Cancer UK, ako príklad uvádza zvýšenie fyzickej aktivity, zdravú hmotnosť, nekonzumovanie spracovaných mäsových výrobkov a obmedzenie konzumovania červeného mäsa. Podľa Curryovej by ste sa tiež mali vyhýbať alkoholu a fajčeniu.

K zvýšeniu ochrany pred rakovinou hrubého čreva si môžete dopomôcť aj pridaním nenáročného ovocia do svojho pravidelného jedálneho lístka. Týmto ovocím je avokádo. Avokádo je skvelým zdrojom nerozpustnej vlákniny a mononesaturovanej mastnej kyseliny olejovej, ktorá sa stará o zdravie srdca.

V avokáde okrem vlákniny nájdete aj živiny vo forme draslíka, kyseliny listovej, luteínu a vitamínov K, C, B a E. Vďaka nízkemu obsahu karbohydrátov sú avokáda ideálnym bojovníkom proti rakovine, sivému zákalu, a dokonca sa tvrdí, že dokážu potlačiť príznaky artritídy.

Jedlom k zdraviu čriev

Gail Curryová okrem avokád odporúča konzumovať viac ovocia a zeleniny bohatých na vlákninu, ako aj orechov, fazule, šošovice a celozrnného pečiva. „Zdravé tuky môžete nájsť v rybách, avokádach a semiačkach. Dobrým zdrojom vlákniny sú zas vajcia, kuracie mäso alebo fazuľa. Je tiež veľmi dôležité piť veľa vody, aby ste telu zabezpečili hydratáciu."

Vzťahuje sa na vás riziko rakoviny hrubého čreva?

Odborníci sa stále nezhodujú na konkrétnej príčine vzniku rakoviny tohto druhu, ale za najväčšie riziko sa považuje týchto 6 faktorov:

 1. vek nad 50 rokov
 2. prítomnosť rakoviny hrubého čreva u iných členov rodiny
 3. prítomnosť nezhubných nádorov v črevách
 4. dlhodobé zápalové ochorenie čriev (napríklad Crohnova choroba)
 5. cukrovka 2. typu
 6. nezdravý životný štýl

Pokiaľ ste na sebe spozorovali jednu alebo viac vecí zo zoznamu, ste vystavení vyššiemu riziku rakoviny hrubého čreva. To však neznamená, že ju určite dostanete.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, stopcoloncancernow.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muškátový oriešok: 2 skvelé spôsoby, ako vám zlepší spánok

Muškátový oriešok: 2 skvelé spôsoby, ako vám zlepší spánok

VČERA - 21:01Zdravie

Prinášame vám recepty, vďaka ktorým sa vám bude lepšie spať.

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

VČERA - 20:40Zdravie

Jeseň je okrem dozretých sadov a farebných listov na stromoch typická aj príležitosťou nechať sa zaočkovať proti chrípke. Viete, prečo by sa tejto povinnosti nemali vyhýbať zvlášť tehotné ženy?

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

VČERA - 19:33Zdravie

Čo plánujete v 94 rokoch robiť vy? Tento vitálny dedko dodnes denne prichádza do kontaktu s chorými, no len málokedy sa nakazí. Vďačí za to jedlu, ktoré sa zrejme nájde aj vo vašej chladničke.

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

20:08 18.10.2018Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

19:28 18.10.2018Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

TV program