• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.1.2018Meniny má Zora
Bratislava

V Monaku predstavili slovenské lietajúce auto

  • 11:00 21.04.2017
  • Bratislava/Monte Carlo
V Monaku predstavili slovenské lietajúce auto

Spoločnosť AeroMobil, ktorá vyvíja lietajúce auto, predstavila vo štvrtok (20. 4.) svoj nový model lietajúceho auta AeroMobil na svetovej automobilovej výstave Top Marques Show v Monacu. Spoločnosť tak splnila svoj záväzok vyrobiť komerčne dostupné vozidlo v roku 2017 a umožniť predobjednávky pre limitovanú prvú edíciu.

Dnešný deň je pre budúcnosť cestovania významný. Predstavenie AeroMobilu znamená, že sme pripravení prijať prvé predobjednávky a efektívnejšia osobná doprava sa čoskoro stane skutočnosťou,“ povedal Juraj Vaculik, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ AeroMobilu pri predstavovaní lietajúceho auta.

Lietajúce auto bolo navrhnuté s dôrazom na bezpečnosť, kvalitu, kreativitu a inováciu. Exteriér je aerodynamický a využíva najnovšiu kompozitnú konštrukciu z uhlíkových vlákien. Geometria prednej nápravy je schopná prispôsobiť sa podmienkam na ceste a vo vzduchu. Bezpečnosť a kontrola sú najvyššou prioritou rovnako vo vzduchu ako na zemi. Kokpit vozidla je navrhnutý tak, aby obklopil pilota a kopilota v mimoriadne pevnej kompozitovej štruktúre, ktorá je schopná absorbovať a rozkladať energiu nárazu a zároveň si zachovať svoju interiérovú integritu. Vozidlo taktiež obsahuje balistický padák navrhnutý tak, aby priniesol lietajúce vozidlo bezpečne na zem v prípade, že sa pilot rozhodne pre jeho použitie. Počas jazdy na ceste, systém pre zabezpečenie cestujúcich využíva technológiu pyrotechnického bezpečnostného pásu v spojení s dvojstupňovými airbagmi. Tieto systémy sú rovnako schopné poskytnúť pasažierovi ochranu v prípade, že sa vozidlo dostane do ťažkostí, keď bude v režime lietadla.

AeroMobil má vlastný, dvojlitrový 4-valcový spaľovací motor, vybavený turbom a FADEC (digitálnou riadiacou jednotkou). Na ceste bude poháňaný elektrickým systémom so zabudovaným elektronickým diferenciálom a adaptívnou prevodovkou. Motor bol upravený tak, aby sa dosiahlo výrazné zníženie hmotnosti oproti tradičným leteckým motorom. Zároveň prináša rozšírenú životnosť a spoľahlivosť. Počas letovej prevádzky má AeroMobil k dispozícii výkon 224 kW (~ 300 hp), ktorý je dodávaný do vrtule prostredníctvom novovyvinutého prevodového systému.

Lietajúce auto predstavené na výstave Top Marques Show je komerčne dostupný model, na ktorý bude výrobca prijímať predobjednávky priamo na mieste. Vozidlo by malo ísť do plnej výroby v najbližších rokoch. Prvé dodávky môžu zákazníci očakávať v roku 2020.

Nový AeroMobil bude k dispozícii v limitovanej edícii 500 kusov a bude sa predávať za cenu medzi 1,2 až 1,5 milióna eur v závislosti od požiadaviek a špecifikácií zákazníkov.

TASR informoval Štefan Vadocz zo spoločnosti AeroMobil.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vodiči týchto áut vyhrali titul najignorantskejších šoférov na cestách

Vodiči týchto áut vyhrali titul najignorantskejších šoférov na cestách

20:20 10.01.2018Auto

Pri pohľade na tieto druhy áut na ceste často strácame nervy. Nájdete sa v rebríčku najignorantskejších vodičov na cestách aj vy?

Ako správne skladovať letné pneumatiky? Ak to zanedbáte, zničíte ich!

Ako správne skladovať letné pneumatiky? Ak to zanedbáte, zničíte ich!

20:52 17.11.2017Auto

Správne skladovanie pneumatík mimo sezóny je dôležitejšie, ako by ste si mysleli.

BMW musí Švajčiarsku zaplatiť pokutu viac ako 135 miliónov eur

BMW musí Švajčiarsku zaplatiť pokutu viac ako 135 miliónov eur

13:42 11.11.2017Auto

Nemecká automobilka BMW musí Švajčiarsku zaplatiť vysokú pokutu za obmedzovanie hospodárskej súťaže. Spolkový súd v Lausanne vo verejnom rozsudku odmietol sťažnosť BMW na rozhodnutie súdu nižšej inštancie.

Vymeniť pneumatiky nestačí: Poradíme vám, ako dôkladne pripraviť auto na zimu

Vymeniť pneumatiky nestačí: Poradíme vám, ako dôkladne pripraviť auto na zimu

9:05 02.11.2017Auto

Zima je náročné obdobie na prevádzku auta. Aby bezpečne fungovalo aj v tomto období, treba ho na zimu včas pripraviť.

Náklady na emisný škandál zredukovali zisk Volkswagenu v 3. kvartáli

Náklady na emisný škandál zredukovali zisk Volkswagenu v 3. kvartáli

11:46 27.10.2017Auto

Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) zaznamenal v 3. kvartáli prudký pokles zisku o zhruba 50 %.

TV program