• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 24.10.2017Meniny má Kvetoslava
10°Bratislava

V Monaku predstavili slovenské lietajúce auto

  • 11:00 21.04.2017
  • Bratislava/Monte Carlo
V Monaku predstavili slovenské lietajúce auto

Spoločnosť AeroMobil, ktorá vyvíja lietajúce auto, predstavila vo štvrtok (20. 4.) svoj nový model lietajúceho auta AeroMobil na svetovej automobilovej výstave Top Marques Show v Monacu. Spoločnosť tak splnila svoj záväzok vyrobiť komerčne dostupné vozidlo v roku 2017 a umožniť predobjednávky pre limitovanú prvú edíciu.

Dnešný deň je pre budúcnosť cestovania významný. Predstavenie AeroMobilu znamená, že sme pripravení prijať prvé predobjednávky a efektívnejšia osobná doprava sa čoskoro stane skutočnosťou,“ povedal Juraj Vaculik, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ AeroMobilu pri predstavovaní lietajúceho auta.

Lietajúce auto bolo navrhnuté s dôrazom na bezpečnosť, kvalitu, kreativitu a inováciu. Exteriér je aerodynamický a využíva najnovšiu kompozitnú konštrukciu z uhlíkových vlákien. Geometria prednej nápravy je schopná prispôsobiť sa podmienkam na ceste a vo vzduchu. Bezpečnosť a kontrola sú najvyššou prioritou rovnako vo vzduchu ako na zemi. Kokpit vozidla je navrhnutý tak, aby obklopil pilota a kopilota v mimoriadne pevnej kompozitovej štruktúre, ktorá je schopná absorbovať a rozkladať energiu nárazu a zároveň si zachovať svoju interiérovú integritu. Vozidlo taktiež obsahuje balistický padák navrhnutý tak, aby priniesol lietajúce vozidlo bezpečne na zem v prípade, že sa pilot rozhodne pre jeho použitie. Počas jazdy na ceste, systém pre zabezpečenie cestujúcich využíva technológiu pyrotechnického bezpečnostného pásu v spojení s dvojstupňovými airbagmi. Tieto systémy sú rovnako schopné poskytnúť pasažierovi ochranu v prípade, že sa vozidlo dostane do ťažkostí, keď bude v režime lietadla.

AeroMobil má vlastný, dvojlitrový 4-valcový spaľovací motor, vybavený turbom a FADEC (digitálnou riadiacou jednotkou). Na ceste bude poháňaný elektrickým systémom so zabudovaným elektronickým diferenciálom a adaptívnou prevodovkou. Motor bol upravený tak, aby sa dosiahlo výrazné zníženie hmotnosti oproti tradičným leteckým motorom. Zároveň prináša rozšírenú životnosť a spoľahlivosť. Počas letovej prevádzky má AeroMobil k dispozícii výkon 224 kW (~ 300 hp), ktorý je dodávaný do vrtule prostredníctvom novovyvinutého prevodového systému.

Lietajúce auto predstavené na výstave Top Marques Show je komerčne dostupný model, na ktorý bude výrobca prijímať predobjednávky priamo na mieste. Vozidlo by malo ísť do plnej výroby v najbližších rokoch. Prvé dodávky môžu zákazníci očakávať v roku 2020.

Nový AeroMobil bude k dispozícii v limitovanej edícii 500 kusov a bude sa predávať za cenu medzi 1,2 až 1,5 milióna eur v závislosti od požiadaviek a špecifikácií zákazníkov.

TASR informoval Štefan Vadocz zo spoločnosti AeroMobil.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Záujem o vozidlá s hybridným pohonom a elektromobily rastie

Záujem o vozidlá s hybridným pohonom a elektromobily rastie

14:33 16.10.2017Auto

TASR informovalo Združenie automobilového priemyslu SR.​

Od roku 2030 by v Paríži nemali jazdiť žiadne autá na fosílne palivá

Od roku 2030 by v Paríži nemali jazdiť žiadne autá na fosílne palivá

18:05 12.10.2017Auto

V snahe znížiť znečistenie ovzdušia v Paríži chce tamojšia radnica od roku 2030 z ulíc mesta vykázať autá na benzín.

Shell kúpil prevádzkovateľa nabíjacích staníc pre elektromobily NewMotion

Shell kúpil prevádzkovateľa nabíjacích staníc pre elektromobily NewMotion

15:28 12.10.2017Auto

Shell prevezme jedného z najväčších prevádzkovateľov nabíjacích staníc pre elektromobily v Európe a ako prvý ropný koncern výraznejšou mierou vstupuje do tejto oblasti.

VW chce zredukovať európsku distribučnú sieť, zaviesť online predaje

VW chce zredukovať európsku distribučnú sieť, zaviesť online predaje

18:27 10.10.2017Auto

Nemecká automobilka Volkswagen (VW) plánuje zredukovať svoju európsku sieť distribútorov a zaviesť online predaje.

Škoda zvýšila v septembri predaj o vyše 5 %, dosiahla nový rekord

Škoda zvýšila v septembri predaj o vyše 5 %, dosiahla nový rekord

18:14 10.10.2017Auto

Česká automobilka Škoda Auto predala minulý mesiac vo svete 112.900 vozidiel, čo predstavuje medziročný rast o 5,4 % a rekordný výsledok.

TV program