Korčok: Hlavnou témou júnového summitu EÚ bude referendum o brexite

Korčok povedal, že ak Británia ostane v únii bude Slovensko na čele EÚ realizovať tie zmeny v európskej legislatíve, ktoré Brusel prisľúbil britskému premiérovi Cameronovi na februárovom summite EÚ.
Ohľadom hospodárskej oblasti Korčok zdôraznil, že summit by mal podporiť hospodársky rast a tvorbu pracovných miest a investícií, pričom SR pre výkon svojho predsedníctva očakáva usmernenia, ktoré jej pomôžu pri realizácii svojich priorít - dobudovania jednotného digitálneho trhu a tvorby Energetickej únie, kde chce slovenské predsedníctvo prejsť "od slov k činom".
Pri debatách o migrácii Korčok na Rade ministrov zdôraznil, že nadchádzajúci summit by sa mal sústrediť na vonkajšie aspekty migrácie, lebo únia sa doteraz venovala skôr tomu, ako prijímať a prerozdeľovať utečencov, čo viedlo k odlišným pozíciám členských krajín a ich rozkolu v Rade EÚ.
"Bolo by fikciou si myslieť, že môžeme zvládnuť migračnú krízu tým, že budeme klásť dôraz len na prerozdeľovanie utečencov. Túto krízu nezvládneme bez toho, aby sme intenzívne rokovali s partnermi z krajín pôvodu migrantov a so susednými krajinami únie," uviedol Korčok.
Podľa jeho slov však hlavnou témou júnových rokovaní lídrov EÚ budú práve "čerstvé" výsledky hlasovania v Británii.
"Nevieme predpovedať, aký bude výsledok britského referenda, ale vieme povedať, čo bude robiť slovenské predsedníctvo pri jednom alebo druhom výsledku," upozornil Korčok v súvislosti s referendom, ktoré sa uskutoční 23. júna a britskí voliči sa v ňom rozhodnú o svojom ďalšom spolužití s EÚ.
Korčok skonštatoval, že v prípade zotrvania Británie v únii - čo si podľa jeho slov želajú všetky krajiny EÚ - bude Slovensko na čele EÚ realizovať tie zmeny v európskej legislatíve, ktoré Brusel prisľúbil britskému premiérovi Davidovi Cameronovi na februárovom summite EÚ. Ide najmä o zmeny, ktoré sa týkajú voľného pohybu osôb a zamestnancov a ktoré majú dopad na pracovný trh a sociálny systém krajiny.
Aj v prípade negatívneho výsledku referenda o brexite, čiže odchodu Británie z EÚ, sa polročné slovenské predsedníctvo bude riadiť tým, čo rozhodnú lídri ostatných 27 členských krajín na summite z 28.-29. júna. Korčok spresnil, že prvým krokom bude oznámenie britskej strany, ako chce naložiť s výsledkom referenda, a následne príde odpoveď ostatných lídrov EÚ, ktorá bude záväzná pre slovenské pôsobenie na čele únie.
Korčok priznal, že nechce špekulovať o tom, čo bude EÚ robiť, ak sa Briti vo všeľudovom hlasovaní rozhodnú pre brexit - či sa naplnia predpovede, že Brusel v tomto prípade Londýnu nič nedaruje a dôjde k ťažkým rokovaniam o podobe odchodu Británie z európskej rodiny.
Zároveň však dodal, že by platil scenár, podľa ktorého čl. 50 Lisabonskej zmluvy stanovuje, že Európska rada (summit) vydáva príslušné usmernenia, Európska komisia rokuje a Rada EÚ prijíma rozhodnutie, na ktoré má lehotu dvoch rokov - za predpokladu, že sa obe strany nedohodnú na predlžení tejto lehoty.
"Toto je článok, podľa ktorého sa môže postupovať v prípade negatívneho výsledku referenda," uviedol záverom Korčok.

Polícia objasňuje trestný čin: Poznáte osobu na fotkách?
Osoba na záberoch môže k veci poskytnúť svedeckú výpoveď.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.