Prieskum Amnesty: Väčšina ľudí by vo svojej krajine prijala utečencov
- 10:03 19.05.2016
- Londýn

Respondenti odpovedali na to, či by boli schopní prijať utečencov u seba doma, v okolí svojho domu, vo svojom meste, dedine alebo vo svojej krajine.
Prieskum si objednala ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), o jeho výsledkoch dnes informovala spravodajská stanica BBC.
Údaje z prieskumu naznačujú, že najotvorenejší voči utečencom obyvatelia Číny, Nemecka a Británie. Najhorší prístup k nim naopak majú ľudia žijúci v Rusku, Indonézii a v Thajsku. Dovedna sa však za prijatie utečencov vyslovilo až 80 percent opýtaných.
Respondenti odpovedali na to, či by boli schopní prijať utečencov u seba doma, v okolí svojho domu, vo svojom meste, dedine alebo vo svojej krajine. Poslednou možnosťou bolo, že by ich neprijali vôbec. Krajiny potom AI zoradila podľa skóre, ktoré v priemere získali ich obyvatelia.
Najlepší výsledok tak dosiahla Čína, kde až takmer polovica (46 percent) ľudí odpovedala v zmysle, že by nemala problém prijať utečencov u seba doma a až 42 percent by ich akceptovalo v bezprostrednom okolí svojho domu aj vo svojom meste či krajine. Naproti tomu, len 6 percent opýtaných Číňanov by utečencov na svoje územie nevpustilo.
Len o čosi horšie výsledky dosiahlo Nemecko, kde by do krajiny utečencov nevpustili len 3 percentá opýtaných. Na treťom mieste skončila Británia, kde utečencov odmietlo len 11 percent respondentov a za ich prijatie sa vyslovilo 58 percent.
Výsledky prieskumu tiež naznačili, že obyvatelia krajín, ktoré už doposiaľ prijali veľké počty utečencov, by nemali problém akceptovať ani ďalších. Konkrétne sa medzi prvými desiatimi krajinami, ktoré sú najotvorenejšie voči utečencom, umiestnili aj Grécko aj Jordánsko.
AI v súvislosti s výsledkami prieskumu vyjadrila nadšenie. "Tieto údaje hovoria sami za seba. Ľudia sú pripravení prijať utečencov, neľudský prístup vlád voči utečeneckej kríze je však celkom odtrhnutý od ich názorov," povedal generálny tajomník AI Salil Shetty. Dodal, že je hanebné, ako si jednotlivé vlády na utečeneckej kríze krátkodobo naháňajú politické preferencie, často práve používaním xenofóbnej a anti-utečeneckej rétoriky.

Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne
Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre
43-ročného muža obvinili z vraždy druhého stupňa a nepovoleného skladovania zbrane.

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí
Mnoho Austrálčanov je naďalej izolovaných a viacero ľudí je tiež bez elektrickej energie.

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival
Vo francúzskom meste Cannes došlo v sobotu na záver medzinárodného filmového festivalu k veľkému výpadku elektrickej energie.

Nemecká polícia po piatkovom útoku v Hamburgu navrhuje používanie AI
Nemecká polícia uviedla, že piatkový útok na železničnej stanici v Hamburgu pomohli zastaviť dvaja náhodní svedkovia incidentu a všetkých 18 zranených osôb je v stabilizovanom stave.