Mexický prezident navrhol uzákonenie manželstiev homosexuálov
- 7:09 18.05.2016
- Mexiko

Oznámenie prišlo len niekoľko týždňov po tom, ako prezident zmiernil zákony o marihuane.
Peňa Nieto na sociálnej sieti Twitter oznámil, že "podpísal reformnú iniciatívu, ktorá zahŕňa aj uznanie práva na manželstvo bez akejkoľvek formy diskriminácie".
Prezident dodal, že iniciatíva sa bude snažiť o zakotvenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia do mexickej ústavy a do federálneho občianskeho zákonníka.
Stránky Peňu Nieta a jeho úradu na Twitteri boli pokryté dúhovou vlajkou symbolizujúcou práva homosexuálov pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa proti homofóbii, transfóbii a bifóbii.
Oznámenie prišlo len niekoľko týždňov po tom, ako Peňa Nieto zmiernil zákony o marihuane.
Mexický najvyšší súd vlani vyhlásil, že zákony obmedzujúce manželstvo na zväzok muža a ženy sú protiústavné, a sudca najvyššieho súdu vyzval jednotlivé mexické štáty, aby uzákonili homosexuálne manželstvá.

Kardináli vyzývajú na trvalé prímerie a mier vo vojnových oblastiach
Na veriacich sa kardináli obrátili s výzvou modliť sa za mier vo svete.

Orbán odkázal Weberovi: Vstup Ukrajiny do EÚ nie je dobrý obchod
Ukrajina podľa Orbána nie je pridanou hodnotou.

Peskov: Rusko dodrží trojdňové prímerie, no bude odpovedať na ukrajinské útoky
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok povedal, že Rusko dodrží prímerie plánované pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny, ale v prípade, že ukrajinské sily zaútočia na ruské pozície, bude reagovať.

Pri nehode autobusu zahynulo najmenej 12 osôb
Príčinou nehody bolo pravdepodobne zlyhanie bŕzd.

Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou, či Ficovi povolí prelet do Ruska
Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou povolenia preletu lietadla slovenského premiéra Roberta Fica nad svojím územím.