• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.5.2025Meniny má Gertrúda
11°Bratislava

Francúzska vláda chce presadiť pracovnú reformu bez parlamentu

  • 19:39 10.05.2016
  • Paríž
Francúzska vláda chce presadiť pracovnú reformu bez parlamentu

Reforma zákonníka práce zahŕňa opatrenia, ktoré majú oslabiť ochranu zamestnancov a uľahčiť ich prepúšťanie.

Francúzska vláda sa rozhodla využiť svoje ústavné právo a presadiť spochybňované zmeny v zákonníku práce bez toho, aby o nich nechala hlasovať parlament. Po narýchlo zvolanom zasadnutí kabinetu o tom dnes informoval poslancov francúzsky premiér Manuel Valls.

Podľa tlačovej agentúry DPA vláda využije ústavný článok 49.3, ktorý jej umožňuje schváliť novú legislatívu bez parlamentného hlasovania, ak dolná komora poslaneckého zboru (Národné zhromaždenie) nevyjadrí vláde nedôveru.

Rozprava o hlasovaní o vyjadrení nedôvery vláde, ktoré navrhli konzervatívni a centristickí poslanci, je naplánovaná na štvrtok.

Reforma zákonníka práce zahŕňa opatrenia, ktoré majú oslabiť ochranu zamestnancov a uľahčiť ich prepúšťanie. Vláda argumentuje, že navrhované zmeny uľahčia prijímanie nových pracovníkov a prispejú k zníženiu nezamestnanosti.

Odbory a mládežnícke organizácie opakovane ostro protestovali proti zmenám v zákonníku práce. Státisíce ľudí vyšli do ulíc francúzskych miest, pričom malé skupiny výtržníkov ničili majetok a dostali sa do potýčok a políciou.

Reforma zákonníka práce rozdelila aj vládnucich socialistov, skupina rebelov v ich parlamentnom klube odmietla za ňu hlasovať.

Na dnešné Vallsovo oznámenie v parlamente reagovali konzervatívci a ultraľavicoví poslanci pískaním.

Sedem odborových zväzov a mládežníckych organizácií zorganizovalo na štvrtok ďalší pouličný protest.

Toto rozhodnutie znamená, že vláda "odmieta demokratickú debatu o tomto zákone," citovala tlačová agentúra AP z vyhlásenia mládežníckej organizácie FIDL.

Reformou zákonníka práce sa aj napriek dnešnému rozhodnutiu francúzskej vlády bude musieť zaoberať Senát.

Francúzska vláda bola v rovnakej situácii vlani, kedy využila spomínaný článok ústavy na presadenie ekonomickej reformy umožňujúcej obchodom, aby zostali častejšie otvorené počas nedieľ.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vance, Meloniová a von der Leyenová rokujú o obchode aj o Ukrajine

Vance, Meloniová a von der Leyenová rokujú o obchode aj o Ukrajine

VČERA - 18:56Zahraničné

Americký viceprezident J. D. Vance sa v nedeľu v Ríme stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a talianskou premiérkou Girogiou Meloniovou.

Zelenskyj sa na schôdzke s pápežom poďakoval za ochotu hostiť rokovania s Ruskom

Zelenskyj sa na schôdzke s pápežom poďakoval za ochotu hostiť rokovania s Ruskom

VČERA - 17:54Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že sa v nedeľu stretol s pápežom Levom XIV. po jeho inauguračnej omši vo Vatikáne.

Netanjahu: Izrael je otvorený „ukončeniu bojov“ ako súčasť dohody s Hamasom

Netanjahu: Izrael je otvorený „ukončeniu bojov“ ako súčasť dohody s Hamasom

VČERA - 15:49Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Izrael je otvorený dohode s palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorá by zahŕňala „ukončenie bojov“ v Pásme Gazy, a stanovil podmienky pre takúto dohodu.

Putin tvrdí, že chce „eliminovať“ príčiny konfliktu na Ukrajine

Putin tvrdí, že chce „eliminovať“ príčiny konfliktu na Ukrajine

VČERA - 14:25Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť.

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 100 ľudí

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 100 ľudí

VČERA - 12:01Zahraničné

Izraelské letecké útoky v Pásme Gazy si v noci na nedeľu vyžiadali najmenej 100 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.