• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.12.2022Meniny má Izabela
Bratislava

Robert Fico sa správa ako king a pohŕda NR SR, tvrdí Vašečka

  • 11:29 03.06.2013
  • BRATISLAVA
Robert Fico sa správa ako king a pohŕda NR SR, tvrdí Vašečka

Premiér Robert Fico ignoruje, až pohŕda parlamentom, pretože je king, alebo sa podľa poslanca NR SR Richarda Vašečku (OĽaNO) schováva, pretože sa bojí a je mu nepríjemné čeliť otázkam poslancov o informáciách o generálnej prokuratúre.

Fico ešte 30. apríla povedal, že tam musí nastať výmena vo vedení. Od vtedy sa snažil Vašečka ho dostať na parlamentný branno-bezpečnostný výbor, aby zistil o aké informácie ide. Keďže sa mu to nepodarilo, Fica požiadal listom o osobné stretnutie.

„Fico argumentoval tajnými informáciami, ale potom cukol, že na výbor nepríde. Poslanci Smeru chránia premiéra, lebo on je king a do parlamentu nepríde.

To mi aj súkromne povedali,“ povedal Vašečka dnes pre agentúru SITA.

Podľa neho však rokovací poriadok hovorí jasne. „Člen vlády, ak ho poslanci predvolajú, príde a podá informačnú správu.

Poslanci na to majú právo a členovia vlády majú povinnosť. Mne nejde o naťahovanie sa, že budem nejako preháňať premiéra,“ uviedol s tým, že ide o nebezpečný precedens, aby premiér povedal, že má tajomstvo a že musí konať, ale nemôže povedal prečo, iba mu treba veriť.

Podľa Vašečku parlamentné výbory sú na to, aby sa poslanci dozvedeli o charaktere vecí. „Samozrejme, že nemáme právo na všetky informácie do detailov, ale na charakter informácie áno. Napríklad môže nám povedať, že má informáciu, že mafia ovládla senát nejakého súdu a že to má od spravodajskej služby. To by stačilo. Na budúce by len tak do vetra nehovoril o tajomstve,“ vyhlásil poslanec OĽaNO.

Vašečka zdôraznil, že ako poslanec slúži ľuďom. Môže sa tak dostávať k informáciám, ku ktorým sa bežní občania nemôžu dostať. Tak to chce využiť. „Znak serióznosti a toho, že Fico rešpektuje parlament, by bol, ak by premiér prišiel a podal krátku správu. Nič špeciálne by sa neudialo, len by sme si vytvorili obraz. Lebo inak ide o zavádzanie ľudí,“ konštatoval.

Vašečka poslal premiérovi už dva listy. „V prvom som ho pozýval na výbor. Povedali mi, že to tak nejde, ale podpredseda vlády Robert Kaliňák inokedy na také pozvanie bez problémov prišiel. Potom sme začali zvolávať mimoriadny výbor a trikrát ho Baška stopol. Tam ho mal on pozvať. Jeden, alebo dvakrát ho vôbec nepozval, čo je vážne porušenie rokovacieho poriadku. Tretíkrát ho pozval, ale premiér sa písomne ospravedlnil. Vtedy však neprišli poslanci Smeru,“ pripomenul Vašečka, ktorému to vyhýbanie sa prekáža.

V novom liste Fica žiada o stretnutie. „Chcem mu položiť otázky, ktoré som mu chcel položiť na výbore. Ak mi venuje 30 minút, má to vybavené,“ dodal.

Vláde sa podľa Ficovych vyjadrení z 30. apríla hromadia informácie o generálnej prokuratúre, ktoré naznačujú, že tam musí nastať výmena vo vedení. „Zdá sa, že nefunkčnosť tejto inštitúcie ako takej nadobúda pomerne významný rozmer," konštatoval vtedy premiér. Fico odmietol konkretizovať informácie, ktorými disponuje, lebo je viazaný tajomstvom.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fico: Pellegrini a spol. si neprečítali návrh a podpísali to, čo napísala SaS

Fico: Pellegrini a spol. si neprečítali návrh a podpísali to, čo napísala SaS

VČERA - 21:53Domáce

Smer zahlasuje za pád vlády, nechce však pomáhať SaS k návratu do nej.

Ukrajinskí činitelia sa poďakovali za podporu zo Slovenska

Ukrajinskí činitelia sa poďakovali za podporu zo Slovenska

VČERA - 21:11Domáce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ďalší predstavitelia krajiny sa vo štvrtok po návšteve slovenských ministrov v Kyjeve poďakovali Slovensku za podporu a pomoc.

Meteorológovia varujú: V týchto častiach Slovenska môže padnúť až 30 centimetrov snehu

Meteorológovia varujú: V týchto častiach Slovenska môže padnúť až 30 centimetrov snehu

VČERA - 20:12Domáce

Výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Boris Kollár obvinil Sulíka z tajných rokovaní s Kotlebom

Boris Kollár obvinil Sulíka z tajných rokovaní s Kotlebom

VČERA - 17:30Domáce

Kollár označil SaS za farizejov a odborníkov na rozbíjanie vlád.

Polícia zadržala 34-ročného muža, ktorý prepadol viaceré psičkárky

Polícia zadržala 34-ročného muža, ktorý prepadol viaceré psičkárky

VČERA - 17:17Domáce

Polícia zadržala cez víkend 34-ročného muža, ktorý obťažoval viaceré psičkárky v Bratislave.