Sigmund Freud významne zmenil prístup k duševným chorobám
- 7:05 06.05.2016
- Bol uctievaný a obdivovaný, avšak sotva by sa našl

Otec psychoanalýzy, rodák z českého mesta Příbor, sa venoval ľudskej sexualite a skúmal aj sny. Podľa neho aj vtip má dvojakú kvalitu.
V roku 1885 odišiel Freud do francúzskej metropoly Paríža, kde asistoval slávnemu psychiatrovi Jean-Martin Charcotovi. A práve tam nastal obrat v jeho kariére. Charcotova práca s pacientmi mu ukázala možnosť, že skôr ako v mozgu môžu mať psychologické problémy pôvod v mysli. Keď sa v roku 1886 vrátil do Viedne, spriatelil sa s berlínskym lekárom Wilhelmom Fliessom, ktorého úloha vo vývoji psychoanalýzy vyvolávala búrlivé debaty. Následne si založil vlastnú neurologickú ambulanciu, kde začal skúmať prípady hysterických pacientok a cez elektroliečbu a hypnózu sa prepracoval k vlastnej metóde a teórii o ľudskej osobnosti - psychoanalýze. Definoval ju ako vedu, ktorá sa snaží vypátrať utajené duševné deje v podvedomí a tiež pudové impulzy, ktoré ich vyvolávajú.
Freudova práca na poli hystérie sa potom sústredila na ženskú, neskôr mužskú sexualitu. Vedecké bádanie rozšíril o výskum snov, pričom tvrdil, že "sny sú kráľovská cesta k poznaniu nevedomia". Výsledky svojej práce prezentoval v knihe Výklad snov (1900), ktorá je označovaná za majstrovské dielo. Svoje analytické bádania rozšíril aj o výskum vtipu a jeho vzťahu k nevedomiu. Podľa neho aj vtip má dvojakú kvalitu. Na jednej strane je úmyselne zosnovaný, na druhej nevedome odhaľujúci.
Pred druhou svetovou vojnou bol slávny vedec nútený emigrovať do britského Londýna, kde 23. septembra 1939 zomrel na rakovinu.
Manželkou Sigmunda Freuda bola od roku 1886 Martha Bernaysová. Mali spolu troch synov a tri dcéry, ktoré podľa vlastných slov považoval za "svoju pýchu a bohatstvo". Niektoré myšlienky tohto významného neurológa sú ťažko akceptovateľné jeho kultúre a dobe, mnohé z jeho teórií sa aj v súčasnosti spochybňujú, no napriek tomu bude Freud navždy patriť medzi najvplyvnejších mysliteľov v histórii psychiatrie.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.