Azerbajdžanec napísal novelu o Arménoch, prišiel o dôchodok
- 14:01 08.02.2013
- BAKU

Azerbajdžanskému spisovateľovi, ktorý napísal novelu o konflikte v Náhornom Karabachu, a ktorá opisuje násilnosti davu proti Arménom, odňal líder na ropu bohatej krajiny pri Kaspickom mori honorárny titul a dôchodok.
Ajlisliho novela Kamenné sny ponúka opis útokov na Arménov v hlavnom meste Azerbajdžanu Baku v čase konfliktu, ktorý vypukol v roku 1988.
Azerbajdžanský región Náhorný Karabach a časť prislúchajúceho územia sú pod kontrolou arménskych jednotiek a miestnych arménskych síl. Náhorný Karabach sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane, no z jeho 150 000 obyvateľov je približne 95 percent Arménov.
Arménsko a Azerbajdžan vedú o toto územie dlhoročný spor, ktorý v 90. rokoch 20. storočia vyvrcholil v krvavý vojnový konflikt. V súčasnosti trvá medzi oboma stranami prímerie a na územiach Náhorného Karabachu a priľahlých oblastiach pod arménskou kontrolou funguje od Azerbajdžanu nezávislá Náhorná karabašská republika, ktorú však nik (ani Arménsko) neuznal.
Azerbajdžan požaduje opustenie Arménmi okupovaných území, Arménsko zasa uznanie nezávislosti Náhorného Karabachu.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.