Slávny román Cervantesa je považovaný za univerzálnu bibliu ľudstva

Bezprostredným podnetom tvorby Miguela de Cervantesa bolo zosmiešnenie rytierskych románov, jeho vrcholné dielo sa však nakoniec rozvinulo v široký obraz ľudského života.
Dovŕšiteľ renesančnej tvorby vytvoril prvý moderný román a zároveň jedno z najčítanejších diel svetovej literatúry. Jeho dvojzväzková kniha Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha (1605) je vydarenou satirou na rytierske romány, ktorá do literatúry uviedla komicky vyjadrený rozpor medzi skutočnosťou a svetom ilúzií.
Miguel de Cervantes Saavedra sa narodil 29. septembra 1547 v španielskom Alcalá de Henares v chudobnej rodine felčiara. Vzhľadom na skromné podmienky, v ktorých vyrastal, nemal v mladosti príležitosť k sústavnému školskému vzdelaniu. Istý čas študoval v Madride u humanistu Juana Lópeza de Hoyos, ktorý uverejnil jeho prvé verše venované pamiatke kráľovnej Izabely. V roku 1569 odišiel do Talianska, kde preukázal udatnosť v armáde, až kým ho v boji pri Lepante nezmrzačili. Pri návrate do rodného Španielska sa dostal do zajatia tureckých pirátov, odkiaľ sa ho podarilo vykúpiť po päťročnom otroctve. Neskôr sa oženil a stal sa komisárom pre zásobovanie armády a vyberačom daní. Niekoľkokrát bol väznený pre chyby v účtoch a dlhy, dokonca i pre podozrenie z vraždy šľachtica. Hmotnú tieseň si vylepšoval literárnou tvorbou, písal romány a divadelné hry. Prvé príbehy Dona Quijota vyšli v roku 1605 a dovtedy neznámemu spisovateľovi síce priniesli úspech, nevyriešili však jeho biedu. Celé dielo autor dokončil až v roku 1615, rok pred svojou smrťou. Veľmi plodné posledné obdobie života prežil v Madride, kde 22. apríla 1616 zomrel.
Bezprostredným podnetom tvorby Miguela de Cervantesa bolo zosmiešnenie rytierskych románov, jeho vrcholné dielo sa však nakoniec rozvinulo v široký obraz ľudského života. Osudy naivného idealistu Alonsa Quijana, túžiaceho bojovať proti svetským neprávostiam ako rytier Don Quijote a jeho nerozlučného pomocníka Sancha Panzu vzbudzujú úctu túžbou po ideáloch ľudskosti. Satirický román okorenený autorovým nenapodobiteľným humorom zároveň vyjadruje neustály konflikt ilúzie a reality. Spisovateľ bol bezpochyby lepším prozaikom ako básnikom, on sám sa údajne o svojej poézii často vyjadroval kriticky až ironicky. Z jeho ďalšej tvorby treba spomenúť diela Galatea (1584), Príkladné novely (1613) a Strasti Persilasa a Sigimundy (1617).
Na znak uznania spisovateľom za ich celoživotné dielo udeľujú od roku 1976 každoročne Cervantesovu cenu. Najprestížnejšie španielske literárne ocenenie sa odovzdáva v deň výročia úmrtia slávneho románopisca a autora niekoľkých štylizovaných výrokov, ktoré majú trvalú hodnotu.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.